Anonymní platební karty a exekuce – co je dobré vědět?

Vypadá to, že na anonymní karty bez ověření identity je exekutor krátký, ale není to tak. Exekutorská komora sice postih anonymních předplacených karet zná, ale v praxi je pro její příslušníky velmi těžké dozvědět se, že nějakou takovou kartu máte. Do limitu 55 000 Kč rok (resp. 60 000 Kč rok) lze takovou kartu používat zcela bez ověření identity a není problém vytvořit si pokaždé novou podle potřeby.

Pokud však u vás takovou kartu exekutor najde, zabaví ji bez náhrady. Tady nefungují žádné ochranné limit nebo minimální zůstatek jako u klasického bankovního účtu. Do spárů vykonavatele spravedlnosti tak spadne vše, co na kartě máte. A nebude k tomu nutný souhlas ani váš PIN. Exekutor si jednoduše vyžádá disponibilní platební prostředky podle čísla karty přímo u provozovatele. A není přitom rozdíl, jestli jde o českého nebo zahraničního vydavatele. I kdyby tento neměl pobočku na území ČR, může věřitel podat návrh na nařízení exekuce ve kterémkoliv členském státě EU.

Vyhráno však nemusíte mít ani v případě, že jste si svou anonymní platební kartu ukryli třeba u kamaráda. Úmyslný odklon majetku mimo dosah věřitelů je totiž úmyslným trestným činem a za podobné jednání hrozí u našich soudů až 8 let vězení. Takže pokud vaše jednání někdo lidově řečeno napráší, budete dokazovat svou nevinu jen velmi těžko. Něco takového si proto předem vždy důkladně rozmyslete. Riskovat vězení pro pár tisíc korun by byl totiž skutečně nerozum.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply