Dá se za vodu v domácnosti ušetřit?

Spotřeba vody v domácnosti je diskutovanou položkou každého rodinného rozpočtu. I když nenecháváme vodu téct zbůhdarma volným proudem, stejně na konci roku bývá vyúčtování větší, než by nám bylo milé. Svůj podíl na tom mají naše nešetrné hygienické návyky i zastaralé spotřebiče. Jak tomu předejít?

Na co spotřebujeme nejvíce vody

Podle dostupných údajů z roku 2013 spotřebuje každý člověk v zhruba 90-115 litrů vody za rok. Může se to zdát málo, vždyť v 80. letech činila spotřeba vody i díky náročným spotřebičům okolo 250-300 litrů na osobu, od té doby ale vzrostla cena vody v některých lokalitách i více než 100x!

Kdybychom měli průměrnou spotřebu vody v domácnosti vyjádřit v procentech podle jejího účelu, vypadalo by to takto:

  • 38% – Sprchování a koupání
  • 27% – Splachování WC
  • 13% – Úklid domácnosti včetně praní prádla
  • 8% – Mytí nádobí a vaření
  • 5% – Očista rukou
  • 6% – Zalévání a příbuzné činnosti
  • 3% – Pití vody

Sprchování a koupání

Jak je z výše uvedeného vidět, největší procento spotřebované vody odteče jednoduše do odpadu při mytí nebo sprchování. Možnosti úspory jsou tady ale zdaleka nejvyšší.

Jak je to s plnou vanou

Víte, na kolik vás přijde jedna vana horké vody napuštěná až po okraj? Na celých 8 Kč a to jen ve studené vodě. K tomu si připočítejte náklady na ohřev nebo přímo odběr teplé vody a najednou se z každodenního večerního relaxu po práci stane docela drahý koníček, nemyslíte? I kdybyste se rozkoši teplé vany oddávali obden, vyjde tato kratochvíle jednu osobu zhruba ročně na 1500 Kč a to už není málo.

Večerní pohody se nemusíte vzdát úplně. Ovšem pokud se spokojíte s vanou naplněnou jen do poloviny, ušetříte u klasických van ročně i polovinu uvedené částky a u rohových van ještě o něco více.

Jak na úspornější sprchování

Sprchování s běžnou sprchovou hlavicí spotřebujete každou minutu 20-25 litrů vody. Klasické široké hlavice navíc neumí vyvinout dostatečný tlak vody a třeba vymývání šampónu z dlouhých vlasů se tak neúměrně prodlužuje a prodražuje. Naproti tomu úsporná sprchová hlavice vypustí každou minutu pouhých 10 litrů vody.

Je sice o něco dražší, ale při sprchování dlouhém 5 minut se i osobě žijící single vrátí náklady na její pořízení už po 10 měsících provozu. U tříčlenné domácnosti to pak potrvá pouhé 3 měsíce. A na trhu lze navíc sehnat sprchové hlavice ještě o něco úspornější.

Úsporné sprchy fungují na jednoduchém principu: při proudění vody do ní zároveň nasávají i vzduch a ven ji vypouštějí v menších kapičkách, které kůži navíc jemně masírují a prokrvují. Komfort sprchování je tedy zachován i při mnohem nižší spotřebě vody.

Ušetřete díky armádě

Snížit náklady na vodu v domácnosti ale můžete i díky využití vojenských principů. Věděli jste, že vojákům na letadlové lodi stačí na jedno sprchování pouhých 10 litrů vody? Princip je jednoduchý. Prvních 30 vteřin tělo jen namočí. Poté vodu zastaví, důkladně se namydlí a pak špínu s mydlinkami rychle smyjí. Je to rychlé a šetrné zároveň.

Ještě lépe se o finanční náročnosti svých hygienických návyků můžete přesvědčit v této tabulce.

Rohová vana –

plná po okraj

Běžná vana –

plná po okraj

Klasická sprcha –

5 minut

Běžná vana –

plná do poloviny

Úsporná sprcha –

5 minut

180 litrů

100 litrů

60 litrů

50 litrů

50 litrů

450 Kč

250 Kč

150 Kč

125 Kč

125 Kč

Splachování toalety

Víte, kolik spláchnete?

Čím starší toaletu máte, tím více peněz vám jen tak volně odteče do odpadu. Nevěříte? Starší toalety totiž mají poměrně velké zásobníky na vodu – něco mezi 10-15 litry. I kdyby vás každé spláchnutí stálo „jen“ zmíněných 10 litrů, pořád za něj zaplatíte zhruba 80 haléřů. To se nezdá jako velká částka, ale když ji vynásobíte celkovým ročním objemem spláchnutí, dostanete se k částce 1 200 Kč ročně za osobu.

Jak ušetřit za splachování

Moderní toalety se pyšní mnohem úspornějším splachovacím systémem. Můžete si u nich vybrat hned ze dvou typů průtoků: 3 a 6 litrů. Pokud budete důsledně odlišovat spláchnutí po velké a malé potřebě. Můžete ročně ušetřit až 800 Kč na osobu. V případě čtyřčlenné domácnosti pak tato suma vyšplhá na úctyhodných 3 200 Kč a to už je v rodinném rozpočtu opravdu znát.

Ušetřit za splachování můžete i bez koupě nové toalety. Stačí si pořídit systém nazývaný WC stop (v obchodech ho seženete do 300 Kč), který lze nainstalovat do jakékoliv WC nádržky. Má dvě funkce: zabraňuje protékání a snižuje množství použité vody. Roční úspora se pohybuje okolo 750 Kč na osobu a opět významně stoupne, pokud ji přepočítáte na vícečlennou domácnost.

Praní prádla a úklid domácnosti

Starou pračku se vyplatí vyměnit

Staré spotřebiče nebývají vždy výhodné. Zbaví vás sice nákladů nutných na koupi nových, ale nakonec stejně mnoho neušetříte. Hlavně staré pračky jsou velkými žrouty vody. Na každé praní potřebují i 100 litrů vody bez ohledu na stav naplnění bubnu. Vyprání jednoho trička nebo rodinného prádla vás tedy shodně vyjde asi na 8 Kč.

Cena není vždy rozhodující

Nové pračky jsou mnohem úspornější. Při jednom praní si vystačí s 40-80 litry vody podle zvoleného programu. Dražší modely si dokonce umí prádlo samy zvážit a podle toho zvolí potřebné množství vody i délku pracího cyklu. Tím šetří vaše účty za vodu i za elektřinu.

Průměrná životnost pračky se pohybuje okolo 6 let. Bohužel, je to tak, časy, kdy se pračka předávala v rodině z matky na dceru a stále fungovala jsou už dávno pryč. Vám ale tento údaj může velmi pomoci. Najděte si energetický štítek nové pračky a najděte průměrnou spotřebu vody. Tu vynásobte počtem předpokládaných cyklů praní během předpokládaných 6 let provozu. A tentýž výpočet proveďte u každé pračky. Důležitý je poměr energetické třídy a ceny. Určitě se nevyplatí kupovat pračku nejvyšší energetické třídy jen proto, že při jejím provozu ušetříte pár stokorun. Rozdíl v nákupní ceně je totiž výrazně vyšší. Ne vždy je tedy to nejdražší nejlepší.

Mytí nádobí

Myčky nádobí jsou tradičně prezentovány jako zázrak do domácnosti, který vám ušetří náklady za vodu. Je to ale pravda jen částečně. Je pravda, že na jeden mycí cyklus spotřebuje myčka 10-15 litrů vody, zatímco při ručním mytí ve dřezu je to asi 20 litrů. Doposud žádný problém.

Myčka ale ke svému provozu potřebuje také elektřinu a ne zrovna levné čistící prostředky. Na druhou stranu ale významně šetří váš čas. Záleží tedy na tom, čeho si ceníte více.

Vodovodní baterie

Včera a dnes

Ještě donedávna byly jediným prototypem vodovodní baterie klasické vodovodní kohoutky. Ty jsou nevýhodné po mnoha stránkách. Ovládání není zrovna přívětivé a hodně vody uteče jen ve chvíli, kdy se snažíte kohoutek zavřít. O problematickém nastavování teploty vody ani nemluvě.

Dnes naštěstí existují baterie termostatické přinášející opravdu velkou úsporu nákladů za vodu. Teplota vody se v jejich případě nastavuje ještě před spuštěním kohoutku. Ovládají se jednoduše jedním dotykem, takže obsluhu zvládnou i malé děti. Termostatické baterie do umyvadla jsou k sehnání už za 3 000 Kč, ty do sprchy pak za 1 600 Kč.

Zázrak jménem perlátor

Ušetřit za vodu ale můžete ještě více. Stačí do vaší stávající vodovodní baterie nainstalovat perlátor, který okolní vodu obohacuje o  vzduch a tím snižuje její objem. Ušetříte tak například při mytí rukou či oplachování nádobí. Napouštění vody do hrnce nebo sklenice ale bude trvat o něco déle. Perlátor seženete v každých domácích potřebách za několik desetikorun. Značkové perlátory pak za pár stovek, ty nejlevnější už okolo 200 Kč.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply