Jak darovat peníze na charitu a nenaletět podvodníkům?

Obětovat část svého majetku proto, abychom zlepšili životy lidí okolo nás nebo se podíleli například na zajímavém architektonickém projektu, patří zejména v období vánočních svátků mezi velmi rozšířené formy charity. Pokud vám zajímá, jak darovat peníze bezpečně a informovaně, poradíme vám v tomto článku.

Možností, jak podpořit charitativní organizace je celá řada a i darování peněz lze provést mnoha způsoby. Seznámíme vás s jejich výhodami a nevýhodami.

4 způsoby jak darovat peníze na charitu

Darování peněz – Finanční dar

Peníze můžete vámi vybrané charitativní nebo neziskové organizaci darovat přímo. A to prostřednictvím bankovního účtu nebo i poštovní složenkou (která je ovšem díky poplatku poště méně výhodnou variantou). O finančním daru si můžete nechat vystavit doklad nebo uzavřít tzv. darovací smlouvu, která je ovšem nutná pouze v případě, že k předání peněz nedojde ihned v okamžiku podpisu smlouvy ale až o několik dní nebo i měsíců později.

Jestliže darujete peníze jako fyzická osoba (popř. podnikatel – živnostník), můžete si dle daňového zákona odečíst hodnotu daru od svého finančního základu sloužícího pro výpočet daně, jestliže je celková hodnota darů v daném roce vyšší než dvě procenta nebo přesahuje částku 999 Kč. Od základu daně lze však odečíst jako dar maximálně deset procent.

Přímý finanční dar je rychlý a pohodlný, patří proto k nejoblíbenějším formám pomoci jak darovat peníze. Na druhou stranu je hodnota pomoci omezena finančními možnosti dárce, proto hledají někteří lidé i jiné formy pomoci.

Právnická osoba si takto může snížit daňový základ až o pět procent, přičemž hodnota daru musí činit alespoň 2 000 Kč.

Darování peněz – Veřejná sbírka

S tou se v předvánočním čase setkáváme nejčastěji. Může jít o přispění na konkrétní projekt nebo charitativní akci. Přispět je možné prostřednictvím účtu, sběracích listin ale i pouličních pokladniček. Výjimkou není ani nákup vstupenek, při kterém část peněz směřuje na pomoc konkrétní organizaci.

Darování peněz pomocí DMS

Možná to netušíte, ale darovací sms byly vymyšleny u nás v České republice a mají tu také největší tradici. Pomoc tímto způsobem je prostá.

Jak darovat peníze pomocí DMS: Stačí zaslat SMS na číslo 8777 ve tvaru DMS a klíčové slovo nebo heslo podle zvolené akce, kterou chcete podpořit. Mezi DMS a dalším slovem je vždy mezera.

Podmínkou je pouze vlastnit takový tarif, který odesílání dárcovských DMS umožňuje, naopak dětem je dobré tuto funkci nechat zablokovat. Často se s tím setkáte i u firemních telefonů. Máte-li telefon s operačním systémem Android, můžete si dokonce stáhnout aplikaci, která vám ukáže všechny aktuální DMS sbírky a umožní ihned odeslat dárcovskou SMS.

Měli byste vědět: Hodnota jedné textové zprávy je 30 Kč a příjemce z ní obdrží 27 Kč, zbytek jde na poplatky operátorovi. Více informací můžete získat na webu www.darcovskasms.cz.

Darování peněz skrze nákup zboží a předmětů

Jde vlastně o nepřímý způsob darování, při kterém díky nákupu zboží podpoříte dobrou věc. Obvykle jde o nákup fair trade produktů nebo o výrobky vyrobené v chráněných dílnách nebo třeba přistěhovalci či uprchlíky. Jde ovšem o podporu nepřímou a na přímou pomoc organizaci jde jen malá část peněz, zbytek spolknout režijní náklady a výroba kupovaných předmětů.

TIP: Darovat peníze nepřímo můžete i díky Vánocům. Lze například zakoupit sady vánočních přání, jmenovek nebo balicích papírů, z jejichž ceny je část určena právě pro dobrou věc. Je také možné nakoupit přímo vánoční dárky. Široký výběr najdete např. na stránkách UNICEF.

E-filantropie alias pomáhání skrze mobil a internet

Možná jste tento výraz nikdy neslyšeli, ale ve skutečnosti ho znáte velmi dobře. Jde o různé systémy, při kterých stačí stisknout tlačítko click to give, shlédnout reklamu a poslat tak nepřímo pár haléřů vybrané charitativní organizaci. Stejnou možnost máte, pokud se zapojujete do některých internetových průzkumů, které nabízejí nastřádané body převést na peníze a těmi podpořit vybrané neziskové subjekty.

Faktem ovšem zůstává, že v ČR je území e-filantropie ještě značně neprozkoumané a spíše narazíte na podvody. Typickými příklady jsou nejrůznější akce na facebooku, které vyžadují sdílení a olajkování vybraného statusu a slibují zaslání peněz příjemci za každou takovouto proceduru. Obvykle ovšem k ničemu podobnému nedojde.

Asociace veřejně prospěšných organizací v ČR

Lidem chybí důvěra v neziskové společnosti, jak ve svém výzkumu prokázala i univerzita v Hradci Králové. Proto vznikla i značka spolehlivosti. Aby měli lidé jistotu, že jejich darované peníze vybrané nezisková organizace správně využije, měli by hledat právě značku spolehlivosti.

Většinu práce s ověřováním totiž udělají odborníci za vás a neziskovou organizaci prověří. Pokud se rozhodnou značku spolehlivosti udělit, je to jasně zřetelný signál, že do této neziskové organizace lze vaše peníze bezpečně investovat.

Hlavní kritéria pro posouzení spolehlivosti jsou tato:

  • alespoň dva roky fungování
  • minimálně deset procent příjemců musí pocházet od soukromých dárců
  • při obratu nad 3 miliony korun musí mít platný audit

Neziskovky se kontrolují v tříletém cyklu, přičemž během prvního roku proběhne hloubkové hodnocení, v následujících dvou letech pak jde o pečlivou udržovací kontrolu a celé kolo se vrací na začátek a opět probíhá kontrolní audit. Máte tak jistotu, že své peníze posíláte skutečně na dobročinné účely a ne do chřtánu nenechavých jednotlivců.  

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply