EET díl 1: od kdy a koho se elektronická evidence tržeb týká?

Už v letošním roce se dočkáme zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Stát tak chce zabránit krácení daní, protože současnými prostředky toho není schopný daňovým únikům. Pro následující články jsme pro vás přehledně nachystali všechny potřebné informace.

Pro úspěšnou evidenci každé tržby bude daný podnikatel potřebovat internetové připojení a fungující zařízení, tzv. evidenční pokladnu. Náklady s tím spojené chce stát nahradit jednorázovou slevou na dani. Evidence se pro jednotlivé skupiny bude zavádět postupně podle následujícího plánu:

obdobíod kdykdoKód CZ-NACE
1. fáze1.12.2016stravovací a ubytovací služby55,56
2. fáze1.3.2017maloobchod a velkoobchod45.1, 45.3, 45.4, 46, 47
3. fáze1.3.2018ostatní činnostinapř. 56, 49.32, 49.10, 10.7, 10.1, 86, 69.1 a další
4. fáze1.6.2018vybraná řemesla a výrobní činnosti13, 14, 15, 16, 17, 20.4, 22, 23, 25, 31, 32, 33, 43, 95, 96

Každá podnikatelská skupina má svůj kód

V jednotlivých fázích se objevují kódy určující ekonomické činnosti Evropské unie podle standardní klasifikace. Pro Českou republiku existuje národní varianta CZ-NACE a každý podnikatel si může kód, pod který je přiřazený, najít podle svého IČ v registru ekonomických subjektů Českého statistického úřadu.

Elektronická evidence tržeb – fáze:

1. fáze EET: občerstvení a ubytování

Do této kategorie patří všechno ubytování, které je většinou poskytované krátkodobě. Např. hotely, ubytovny, kempy apod. Pro stravování a pohostinství platí, že musí být poskytnuté na místě. Pro všechna jídla a nápoje, které si zákazník odnese (i na vlastní vyžádání) pryč platí, že jde o dodání zboží. O něj jde i v případě, kdy je jídlo na odnesení už připravené, jako kornoutová zmrzlina nebo párek v rohlíku. V těchto případech se podnikatel musí registrovat až ve 3.fázi.

2. fáze EET: obchod

V této části jde o veškerý velkoobchod a maloobchod, včetně obchodu s motorovými vozidly a motocykly a jejich příslušenstvím (jsou tu rozdělené zvlášť).

3. fáze EET: všechny ostatní činnosti nezmíněné v dalších fázích

Vše, co nenajdete v ostatních fázích, spadá pod 1.březen 2018. V té době budou muset registrační pokladny používat třeba lékaři, právníci, veterináři, taxikáři, provozovatelé silniční a nákladní dopravy, řezníci, cukráři a další.

4. fáze EET: vybraná řemesla a výrobní činnosti

Jako poslední přijdou na řadu lidé vykonávající tyto činnosti:


  • výroba: textilií; oděvů; usní a souvisejících výrobků; papíru a výrobků z papíru; mýdel a detergentů, čistících a leštících prostředků, parfémů a toaletních přípravků; pryžových a plastových výrobků; ostatních nekovových minerálních výrobků; kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení; nábytku
  • opravy: a instalace strojů a zařízení; počítačů a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost
  • zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, včetně nábytku
  • ostatní zpracovatelský průmysl
  • specializované stavební činnosti
  • poskytování ostatních osobních služeb.

Kdy nemusíte evidovat?

Tržby, které máte z činností malého rozsahu, tzv. minoritní činnosti, nemusíte zahrnout do evidenčního procesu v těchto případech (i v případě, kdy byste je měli zaevidovat dřív než tržby z hlavní činnosti):

  • vykonáváte je na jednom místě (v provozovně) jako svou hlavní činnost
  • a zároveň nepřesahují 49 % z celkových plateb provozovny a částku 175 tisíc Kč.

Zisky z víc činností malého rozsahu se sčítá, abyste zjistili, jestli stále splňují podmínky. Pokud ale musíte začít s evidencí kvůli své hlavní činnosti, automaticky musíte začít i s evidencí minoritní činnosti. Podrobnosti najdete ke stažení tady.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.75 (4 hlasy)

One Response

  1. Jana Rohrhoferová 19.11.2017

Leave a Reply