Exekuce: co máte dělat, když už se dostane až na ni

Je možné, že se dostanete do exekuce nebo už její oznámení máte v rukou? Postupy jsou podle vašich možností různé. Ten vhodný si můžete vybrat v následujícím článku.

Spadnout do exekuce není v současné době nic neobvyklého. Když už se dostanete až do situace, kdy je na vás nařízena, určitě nepodléhejte beznaději a nenechejte ji jen tak plynout. Můžete tak předejít tomu, abyste vy nebo vaši blízcí přišli o víc majetku, než je nevyhnutelné. Podívejte se také, jak exekuci předejít.

Exekuce je tu, aneb exekutor za dveřmi

O tom, že na váš majetek byla nařízená exekuce, nemusíte vědět od začátku. Usnesení o jejím nařízení vám pošlou až s exekučními příkazy.

Když už je proti vám exekuce zahájena, nemáte téměř žádnou šanci ji zastavit. Odvolání proti exekuci nemá smysl podávat, pokud vám byl doručený exekuční titul (rozsudek, platební rozkaz, rozhodčí nález) a pohledávka nebyla promlčena.

Na nic nečekejte

Hned, jak se o exekuci dozvíte, snažte se kontaktovat exekutora. Můžete se s ním pokusit domluvit na splátkách, jinak o způsobu rozhodne exekutor sám.

Může uplatnit – srážky ze mzdy

  • zablokování bankovního účtu
  • prodej movitých i nemovitých věcí.

Exekutor vám pravděpodobně nezruší srážky ze mzdy ani vám neodblokuje bankovní účet, pokud už se tak stalo. Na snížení srážek ze mzdy se můžete pokusit dohodnout s věřitelem.

Nezapomínejte, že jakékoli zdržování nebo pokusy se zamlčet vám nepomohou, ale naopak způsobí další finanční náklady.

Když exekutor zazvoní

Exekutor má status veřejného činitele a jeho pravomoci jsou rozsáhlé. Může vstoupit do vaší domácnosti, i když nejste doma (za asistence zámečníka a policie). Když už u vás zazvoní, ve vstupu mu nebraňte ani ho nijak nenapadejte – riskujete trestní oznámení za útok na veřejného činitele. Požádejte ho ale, aby vám ukázal svůj průkaz vydaný exekutorskou komorou a dokumenty opravňující ho k exekuci na vašem majetku (usnesení soudu o exekuci). K vykonání exekuce u sebe musí mít průkaz i dokumenty.

Nejen váš byt, ale také sklep, garáž nebo firma mohou být místem, která exekutor navštíví. Stačí mu důkaz, že se na těchto místech zdržujete – třeba svědectví sousedů.

Neslibujte nesplnitelné

To, na čem se s exekutorem ústně dohodnete, je bráno jako závazná dohoda. Neslibujte proto nic, co byste nemohli splnit, ale nabídněte řešení jen podle svých možností. Při nedodržení dohody si jen přitížíte. Celý průběh exekuce si samozřejmě můžete natočit na kameru nebo mobilní telefon a mít tak o proběhlém rozhovoru důkaz.

Snažte se exekuce zbavit jejím vyplacením

Můžete-li nařízenou exekuci zaplatit v celé její výši, raději nic neodkládejte. Ušetříte si tak další náklady. Potřebujete-li k získání částky nějaký čas (například při čekání na vyřízení úvěru), můžete soud požádat o odklad exekuce. Soud se vás bude ptát na důvod a nemusí odklad povolit, což vám přinese další náklady.

V případě půjčky na exekuci si dejte pozor na to, zda jste schopní půjčku pravidelně splácet a nedostanete se kvůli tomu do dluhové pasti.

Neoprávněná exekuce

Exekutor u vás může zazvonit, i pokud vy sami nic nedlužíte. A to nejen v případě, kdy je u vás zapsaný dlužník, ale i když exekutor jiným způsobem zjistí, že se na vaší adrese zdržuje. Exekutorovi při označování nebo zabavování majetku nijak nebraňte, exekutor se soudním příkazem má na takové jednání právo.

Raději si zajistěte všechny potřebné dokumenty a svědectví o tom, že vám zabavený majetek patří, a sepište vylučovací žalobu k soudu, který exekuci nařídil. Dejte o tom vědět i exekutorovi – nejlépe doporučeným dopisem, od kterého si schováte doklad.

 

7 rad, jak se při exekuci chovat:

  1. Projevte zájem splácet. Exekutor tak nebude mít potřebu být hned radikální a zajišťovat váš majetek a prodávat jej v dražbě.
  2. Chraňte majetek jiných ve společné domácnosti. V případě, že bydlíte ve společné domácnosti s dalšími lidmi, ochraňte alespoň jejich majetek: exekutor jej nezabaví, pokud na něj mají faktury nebo doklady o koupi napsané na jejich jméno, případně mají svědectví 3.osoby nebo výpis z bankovního účtu.
  3. Zajistěte protokol. Zabaví-li exekutor majetek patřící prokazatelně někomu jinému, než vám, požádejte jej o sepsání protokolu. Pokud odmítne, požádejte policistu (v případě neúspěchu si alespoň zapište jeho služební číslo a stěžujte si na něj).
  4. Hlídejte si doručovací adresu. Měnili jste si trvalou nebo doručovací adresu? Je možné, že vám oznámení o exekuci přijde na starou adresu, případně vás z ní odhlásí, a oznámení se k vám vůbec nedostane.
  5. Prodražení exekuce: prokazování majitele. Bude-li se člen vaší domácnosti domáhat vrácení již zabavené věci, i když k ní nemá prokazatelné doklady, soud ji nevyloučí ze soupisu zabavených položek. Navíc se celá exekuce ještě víc prodraží.
  6. Za poškození náhrada. Exekutoři jsou pojištění proti poškození vašeho majetku. Dojde-li k tomu, požádejte o protokol nebo si poškození alespoň vyfoťte nebo si sežeňte svědka.
  7. Nezákonné jednání. Na chování exekutora neodpovídající jeho pravomocem si můžete stěžovat Exekutorské komoře. Při závažnějším chování, jako je vyhrožování, můžete podat trestní oznámení.
0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)
Tags:

Leave a Reply