Hledání práce pro OZP a lidi s částečným invalidním důchodem

Potýkáte-li se se zdravotním znevýhodněním, postižením nebo pobíráte částečný invalidní důchod, můžete si hledat práci i na částečný úvazek. Vzhledem k povinnostem i podpoře pro zaměstnavatele máte šanci najít si odpovídající práci.

I přes zdravotní komplikace si můžete sehnat práci, která vám bude vyhovovat. Díky zákonné povinnosti zaměstnávat zdravotně znevýhodněné osoby, ale hlavně díky výhodám a dotacím nejen pro zaměstnavatele, ale i pro vás, by pro vás shánění práce nemuselo být tolik složité.

Kdy musí zaměstnavatelé lidi s průkazem ZTP zaměstnat?

Podle zákona musí zaměstnavatel, který má nad 25 zaměstnanců, přijmout osoby se zdravotním postižením nebo znevýhodněním a to v počtu 4 % z celkového počtu zaměstnanců. Nemá-li k tomu podmínky (nebo vůli), musí aspoň odebírat výrobky nebo služby od firem, které zaměstnávají víc než polovinu lidí zdravotně znevýhodněných, nebo od chráněných dílen (čímž pro vás vznikají nová pracovní místa). Pokud nesplní ani jedno, musí státu odvést příspěvek (a stát má kde brát na příspěvky těm zaměstnavatelům, kteří vám práci dají).

Místa vyhrazená pro OZP

Zaměstnavatelé tak hledají lidi na místa, která vyhradili jen osobám se zdravotním postižením nebo s částečným invalidním důchodem. Kromě splnění zákonné povinnosti je motivují i výhody:

  • menší základ minimální mzdy: kvůli různým omezením se předpokládá i nižší zatížení zaměstnance a stát tak vychází vstříc snížením základu minimální mzdy
    • u invalidity 1. a 2. stupně na 75 %, kdy vy sami můžete pracovat jen na určitý úvazek odpovídající stupni invalidity. U 1. stupně je pracovní schopnost snížená o 35-49 %, u 2. stupně o 50-69 % (můžete mít ½ nebo ¼ úvazek),
    • u invalidity 3. stupně se minimální mzda zmenšuje na 50 % a vaše pracovní schopnost poklesla na víc než 70 %.
  • slevy a odpočty: vaše zaměstnání je výhodné i proto, že si zaměstnavatel může odečíst zvláštní slevy na dani z příjmů. A nižší zdravotní pojištění u zaměstnavatelů, u nichž víc než polovinu zaměstnanců tvoří osoby se zdravotním postižením.
  • lepší pozice u veřejných zakázek: u těchto zaměstnavatelů s víc než polovinou zaměstnanců se zdravotním postižením platí ještě zvýhodnění při získávání veřejných zakázek (jsou brané jako ty s nejnižší nabídnutou cenou při splnění určitých podmínek)
  • dotace od úřadu práce: zaměstnavatelé si mohou požádat o dotaci na vytvoření pracovního místa pro OZP, na zaměstnávání, rekvalifikaci, zapracování a další.

Kde najdete pomoc určenou přímo vám?

Abyste byli schopní se někde zaměstnat nebo abyste vůbec měli kde, může vám s tím pomoci i váš úřad práce, na jeho stránkách najdete i Katalog organizací zaměstnávající více než 50 % OZP. Případně se můžete obrátit na Nadační fond pro podporu zaměstnávání OZP, Práce pro OZP nebo Konto bariéry.

Úřad práce navíc poskytuje dotace nejen pro zaměstnavatele, ale i konkrétním uchazečům o zaměstnání.

  • pracovní rehabilitace: nárok na ni má každá osoba se zdravotním postižením. Musíte si o ni požádat na vašem úřadě práce a vzhledem k vašemu stavu se zvolí druh rehabilitace, jako je poradenství, příprava na budoucí povolání, příprava k práci, rekvalifikace, udržení a změnu zaměstnání a další.
  • chráněné pracovní místo: když se rozhodnete podnikat, sami můžete s ÚP uzavřít dohodu o poskytnutí příspěvku na vytvoření a provoz chráněného pracovního místa. Platí stejné podmínky jako pro zaměstnavatele, ale v případě ukončení samostatně výdělečné činnosti kvůli zdravotním důvodům nebo smrti není vyžadované vrácení příspěvku.
  • poradenství: pro OZP poskytuje úřad práce i poradenství pro volbu přípravy k práci.

Výhody nejen pro zaměstnavatele, ale i pro vás

Kromě výše zmíněné pomoci máte nárok i na další výhody, jako jsou vyšší slevy na dani z příjmů. O jejich výšce i způsobu uplatnění jsme psali zde.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.5 (2 hlasy)
Tags:

Leave a Reply