Jak ušetřit díl 1: Základy a motivace

V následujícím mini seriálu vám přineseme rady, díky kterým se vám podaří začít šetřit. I když se vám to dosud nedařilo, stačí jen trochu vůle, motivace a dodržet správný postup.

Vydržet si odkládat finanční rezervu je v dnešním světě těžké, ať už kvůli lákadlům konzumního světa nebo proto, že pořád víc než polovina obyvatel má plat menší než je celorepublikový průměr. Finanční experti nás přesto stále nabádají, aby si každý odkládal určité procento z platu podle své aktuální situace:

  • 30 % čistých příjmů po ukončení vzdělání
  • 30-50 % čistých příjmů, chystáte-li se na hypotéku (aspoň polovinu částky, kterou plánujete měsíčně splácet)
  • 10 % čistých příjmů při splácení hypotéky
  • 0 % , když má příjem jen 1 partner a druhý je na rodičovské dovolené (v takové situaci se hodí sáhnout od úspor), po návratu do práce začít s odkládáním 30 % čistých příjmů
  • po dospění dětí je možné zvýšení odkládání na důchod, investice do pohodlnějšího bydlení pro seniorský věk.

Takové úspory připraví ideální podmínky pro případ, kdy kvůli naléhavé situaci nebo třeba ztrátě zaměstnání potřebujete finanční injekci. Ale jak se k nim dopracovat?

Motivace: cesta k finanční svobodě

Než se do spoření pustíte, ujasněte si, proč byste s ním měli začít právě vy. S konkrétním cílem je šetření o něco snadnější. Mezi nejčastější důvody patří šetření na pořízení dražších položek (dovolená, elektrospotřebiče, auto) nebo vytvoření finanční rezervy pro neočekávané situace (a právě to by měla být vaše hlavní motivace). Inspirovat se můžete i těmito:

  • stát se finančně nezávislým: dosáhnete toho, že se v životě budete moci rozhodovat nezávisle na tom, kdy a jaká výplata vám přijde. Znamená to, že si vezmete dovolenou, kdykoli se vám to bude hodit, opustíte práci a najdete si lepší nebo se vrátíte do školy, budete moci pomoct členům své rodiny apod. Být finančně nezávislý není to stejné jako být bohatý, ale to, že nejste závislí na další výplatě, způsobí, že se budete cítit bohatější než ve vašich nejdivočejších snech.
  • dostat se z dluhů: jestli se z nich někdy chcete dostat, musíte mít uložené nějaké peníze. Zní to ironicky, že? Nicméně, kreditní karty se nikdy nevyplatí, budete-li si je nechávat pro všechny případy “nouze”, které se objeví. I když si všechno zvládnete dokonale naplánovat, statistiky dokazují, že se nečekané náklady objeví aspoň 1x ročně. Než začnete překotně splácet své kreditní karty, vytvořte si aspoň 20 tisícovou finanční rezervu. Když přijdou nečekané výdaje, nebudete muset čerpat na vysoké úroky ze svých kreditních karet. Udržování finanční rezervy vám také ukáže, zda se vaše utrácení nezačalo vymykat kontrole.
  • mimořádné události: i když si nikdo nepřeje, aby taková událost nastala, je lepší na ni být připravený, než na poslední chvíli shánět peníze v případě náhlé nemoci, povodní, autohavárie a dalších.
  • koupě bydlení/auta: ne vždy dostanete na takto velké položky 100% úvěr, a proto je lepší si pro takový případ něco našetřit.
  • mít dobrý život: je málo známé, že štěstí může pocházet z toho, že si věci zorganizujete, a nebudete tak muset přežívat z krize do krize, od výplaty k výplatě. Ve vaší budoucnosti je toho tolik, co nemůžete ovlivnit, že dát si nějaké peníze bokem vám pomůže převzít kontrolu nad vašimi finančními záležitostmi.

Poté, co jste přišli na to, proč šetřit, můžete začít s konkrétními kroky. Mezi ty nejdůležitější patří dobrý plán.

Udělejte si přehled ve financích

Kolik a za co vaše domácnost utrácí nejlépe zjistíte, když si všechny výdaje budete po nějaké delší období (nejlépe 6 měsíců) pečlivě zaznamenávat. Můžete mít sice obecný přehled o tom, kolik platíte na pravidelných výdajích (cestovné, nájem, televize, telefon). Ale nikdy si nebudete schopní představit vše, jako když si to sepíšete. Nemusíte zaznamenávat každou položku, ale výdaje si rozdělte do jednotlivých kategorií (k nim můžete přidat i kolik daný měsíc plánujete utratit a spočítat si rozdíl srovnáním se skutečnými výdaji):

  • bydlení: nájem, pojištění, elektřina, plyn, voda, internet, televize
  • splátky: hypotéka, leasing, kreditní karty, půjčky
  • jídlo: nákupy potravin, jídlo v restauraci, obědy v práci/pro děti
  • náklady na dopravu: pojištění auta, benzín, jízdenky v hromadné dopravě
  • investice a spoření: fond pro mimořádné události, penzijní připojištění, životní pojištění, spoření dětem
  • rodinné výdaje: péče o děti, kroužky dětí, ošacení, pravidelné náklady
  • zábava: dovolená, koníčky, sporty
  • celkové příjmy: plat, přídavky na děti, mimořádné příjmy
0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.88 (8 hlasů)

Leave a Reply