Přechod na DVB-T2 v několika jednoduchých bodech

Sotva skončilo období s vynuceným nákupem set-top boxů, máme před sebou další revoluci v televizním vysílání. O vysílání DVB-T2 se v odborných kruzích často mluví jako o malém zázraku, ale nejde spíše o fabulaci? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

V článku DVB-T2 – neprohloupněte při nákupu televize či set-top boxu jsme vám již trochu objasnili, jak to s přechodem a unáhleným nákupem nových televizorů je, nicméně okolo této problematiky zůstává stále nezodpovězená celá řada otázek. Vezmeme je tedy jednu po druhé.

Kdy dojde k přechodu na DVB-T2?

Internetem se šíří hoaxy, které obyvatelům Prahy, Brna a Ostravy slibují zmizení obrazu z jejich televizního přístroje již během tohoto čtvrtletí. Situace je samozřejmě trochu jiná. Testovací provoz v DVB-T2 v těchto velkých městech začal již v roce 2016, a přesto obyvatelé žádné výpadky nehlásí.

Postupně bude docházet k rozšiřování těchto „pokusných oblastí,“ a nakonec dojde k úplnému přechodu. Celé by se to mělo stihnout do roku 2020, který Evropská unie stanovila jako hranici pro uvolnění doposud používaného pásma pro mobilní operátory. Zákulisní šuškanda nicméně říká, že dříve než v polovině roku 2020 vše hotové nebude. Není ještě úplně jasné kdy a jak bude docházet k vypínání běžného pozemního vysílání a nahrazení pásmem DVB-T2. Dostatečně předem na to budete upozorněni skrz televizní obrazovku a místní média, takže se nemusíte bát.

Kdy bude DVB-T2?

Jak už jsme řekli, na tuto otázku nelze zcela přesně odpovědět. Zjednodušeně lze říci, že kdykoliv mezi roky 2017-2020. Samotné vypínání pak začne nejspíš v roce 2018. DVB-T2 bude postupovat od velkých měst, takže bydlíte-li na samotě, počítejte spíše s pozdějším termínem. S nákupem nové televize ale nespěchejte – doporučené parametry by měly být hotové teprve v září tohoto roku. Do té doby vám ani nákup těch nejmodernějších přístrojů nezaručí, že budou fungovat i po roce 2020. na druhou stranu nabízí-li vaše vysněná televize aktualizace firmwaru, nebude pro ni pravděpodobně nahrání potřebných dekódovačů žádný problém.

TIP: Kompatibilitu nově nakupovaných televizních přístrojů si již brzy budete moci ověřit díky certifikátu vydávanému Českými radiokomunikacemi.

Jak bude vypadat vysílání DVB-T2?

Většina uživatelů je přesvědčena, že díky vysílání DVB-T2 bude obraz i zvuk v jejich televizi kvalitnější. Je to pravda jen zčásti. Kvalita obrazu totiž závisí hlavně na množství vysílaných dat. Jinými slovy – čím více informací se do vašeho televizoru dostane, tím větší kvalitu získáte. Kouzlo DVB-T2 vysílání tkví především v menším množství vysílaných dat, takže datové toky nejsou přehlceny a provozovatelé tak mohou bez obtíží změnit například doposud poskytované služby SD na mnohem lepší HD. Pokud se to ale rozhodnou této možnosti nevyužít, nic s t ím neuděláte.

Při vysílání SD na DVB-T2 ale provozovatelé značně ušetří, takže se možná dočkáme i kvalitnějšího vyplnění vysílacího času a možná i něčeho navíc. To ale ukáže jedině čas.

DVB-T2 a pokrytí

Vše, co bylo zatím o vysílání DVB-T2 napsáno, zní velmi pozitivně, ale existuje i druhá strana mince. Je nesporným faktem, že toto vysílání bude mnohem náročnější na kvalitu příjmu a v oblastech, kde jsou již dnes s příjmem televizního signálu problémy, se tato propast ještě prohloubí. Bude třeba značně modernizovat stávající anténní systém a není ještě zcela jasné, jestli a jak se tyto investice budou týkat běžných vlastníků televizních přístrojů.

Vše by mělo být definitivně známé do roku 2017. Proto máte-li dojem, že s vás tato problematika citelně týká, sledujte novinky v oblasti DVB-T2 vysílání, abyste mohli předejít nepříjemným překvapením.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply