Příspěvek na dojíždění do práce má nová mírnější pravidla

Nezaměstnanost v České republice klesla na historické minimum. V současnosti se pohybuje okolo 5,2% a vláda se snaží k práci přimět i ty, kterým se to za současných podmínek (například kvůli dojíždění) nevyplatí. Úprav se dočkal i příspěvek na dojíždění do práce a nyní na něj dosáhne mnohem více lidí.

Příspěvek na dojíždění do práce byl v během pouhých tří měsíců své platnosti vláčen v médiích skoro neustále. Propagovali ho regionální politici, státní úřednice i samotní zaměstnavatelé, přesto byla četnost žádostí i jejich úspěšnost tristní.

Jaké byly podmínky dříve si můžete přečíst v článku Příspěvek na dojíždění do práce.

Zní to neuvěřitelně, ale za dobu fungování toho příspěvku v pěti krajích ČR (Ústecký, Olomoucký, Jihomoravský, Karlovarský a Moravskoslezský) o něj požádalo jen 85 lidí, ale obdrželo ho pouhých 21 z nich. Nejčastěji se žádosti týkaly částky 1500 Kč, tedy vzdálenosti od 10 do 24 kilometrů. Cílem změn, které se odehrály v minulém týdnu, je zvýšit počet těch, kteří na příspěvek na dojíždění do práce a pomůže jim při hledání zaměstnání.

Příspěvek na dojíždění do práce – nové podmínky 2016

  • Příspěvek může dostat každý, kdo je klientem úřadu práce déle než 5 měsíců (předtím 1 rok) a domluví si práci v jiném městě, než ve kterém bydlí.
  • Práce musí být zajištěna po dobu šesti měsíců bez ohledu na to, jestli jde o smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou (předtím byl nutnou podmínkou alespoň rok)
  • Nově mohou příspěvek obdržet i žadatelé z Královéhradeckého kraje.
  • O příspěvek je nutné požádat ještě před ukončením evidence na úřadu práce, tzn. v okamžiku, kdy si člověk práci teprve domluvil.
  • Nově nesmí výdělek v nové práci přesáhnout 1,5 násobek průměrné mzdy tzv. 39 000 Kč (předtím byla tímto limitem průměrná mzda 26 000 Kč).
  • Zcela zmizela podmínka, která omezovala nástup k zaměstnavateli, u nějž žadatel pracoval v minulých dvou letech.
  • Příspěvek je i nadále proplácen po dobu jednoho roku.

Příspěvek na dojíždění do práce není i nadále možné čerpat na dojíždění do jiného státu, výjimkou je pouze Moravskoslezský kraj.

Jaká je výše příspěvku na dojíždění do práce?

Pro určení výše příspěvku je rozhodující vzdálenost od místa bydliště na dojezdové místo, nikoli způsob dopravy, jaký je využit.

Do 10 km * 1 000,00 Kč
10 -24 km 1 500,00 Kč
25-50 km 2 500,00 Kč
Nad 50 km 3 500,00 Kč

*Při žádosti o příspěvek je nutné doložit, že v místě bydliště neexistuje pravidelná hromadná doprava.

Jak požádat o příspěvek na dojíždění do práce

Podmínky podání žádosti na příspěvek na dojíždění do práce zůstávají stejné, přesto si je ve stručnosti shrneme.

  • Žádost je nutné podat na úřadu práce, na kterém je žadatel evidován.
  • Vyplňte elektronický nebo papírový tiskopis a přiložte k němu občanský průkaz a pracovní smlouvu.
  • V případě kladného posouzení žádosti musíte každý měsíc donést na úřad práce výplatní list (vystaven zaměstnavatelem), na jehož základě vám bude částka vyplacena. To se děje vždy převodem na bankovní účet v řádu několika dní.
0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

One Response

  1. Jan 24.5.2021

Leave a Reply