Progresivní zdanění – jak by zasáhlo právě vás?

Návrhy ČSSD slibující progresivní zdanění hlasitě hlásají, že velká většina z nás na daních každoročně ušetří a výběr daní bude přitom neustále stejný a tady příznivý pro celostátní rozpočet. Zajímá vás, jestli je to skutečně pravda? Chcete vědět, jak by vypadala vaše mzda po progresivním zdanění? A nevezmou si politici zpět naše peníze nějakou nenápadnou oklikou?

Návrh na progresivní zdanění prezentovaný v minulých dnech hlavou ČSSD Bohuslavem Sobotkou vypadá na první pohled skvěle. Má v plánu zavést čtyři daňové sazby pro zaměstnance (12, 15, 25 a 32%) a tři daňové sazby pro firmy. Zatímco u firem se daň počítá podle ročního zisku, u zaměstnanců jde o tzv. super hrubou mzdu, sestávají z platu a povinných odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

Zjistěte, do jaké kategorie progresivního zdanění patříte

Zjednodušíme-li všechny ty líbivé řeči, zjistíme, že skutečně by si měli polepšit lidé s hrubou mzdou nepřesahující částku 48 955 Kč měsíčně. Daňové změny jsou tedy cíleny především na tzv. střední třídu, pohybující se mezi minimální mzdou a a již zmíněnou částkou. A na jak velké měsíční přilepšení se můžete těšit, pokud do této kategorie patříte i vy?

Základní hrubá mzda Čistá mzda v roce 2017 Čistá mzda v roce 2017 podle ČSSD Měsíční přilepšení
15 000,00 Kč 12 405,00 Kč 13 008,00 Kč 603,00 Kč
25 000,00 Kč 19 295,00 Kč 20 300,00 Kč 1 005,00 Kč
35 000,00 Kč 26 185,00 Kč 27 391,00 Kč 1 206,00 Kč
45 000,00 Kč 33 075,00 Kč 33 611,00 Kč 536,00 Kč

Počítat můžete také se všemi daňově odečitatelnými položkami, slevami a bonusy jako doposud. Přesný výpočet pro svou mzdu si můžete ověřit v daňové kalkulačce na stránkách ČSSD.

Ale je tu i obrácená strana mince. Pokud si měsíčně vyděláte hrubou mzdu přesahující 100 000 Kč, odvedete státu každý měsíc o 11 524 Kč více a to už může být znát.

Nízké zdanění v Česku? Ano, ale…

Předvolební program ČSSD se ohání především nízkou sazbou daně, kterou se lišíme od jiných vyspělých států. Zatímco u nás odvedou i ti nejvíce vydělávající lidé maximálně 20% svého výdělku, v zahraničí toto číslo leckde dosahu je i 50% (Belgie, Izrael, Rakousko) nebo se tomuto číslu alespoň blíží (Velká Británie, Austrálie…). V tomto ohledu tedy skutečně máme co dohánět.

Ovšem v celkovém zdanění, kam se počítají i povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění, patříme naopak mezi nadprůměrně zatížené státy (podle statistik OECD). Opravdu účinná daňová reforma, která by nás vystřelila na úroveň vyspělých států by proto musela jít ruku v ruce s mnoha dalšími faktory včetně zohlednění sociální situace zaměstnance (rozšíření úlev pro rodiny pečují o děti nebo staré rodiče apod.).

Co vám stát dá mu znovu oklikou vrátíte

Zatímco progresivního zdanění jsou plné noviny, o zvýšených sazbách pro banky, pocházející rovněž z dílny ČSSD se příliš nepíše. Vyšší bankovní daň se opírá o zjištění, které říká, že zisky bank v ČR jsou často téměř dvojnásobně oproti jiným vyspělým státům. Tyto zisky by proto ČSSD chtěla sektorově zdanit a vybrané peníze použít pro vylepšení státního rozpočtu.

Bylo by ale naivní myslet si, že si banky něco podobného nechají jen tak nadiktovat. Větší peníze sice státu odvedou, ale obratem si je vyberou od svých klientů v podobě vyššího zpoplatnění služeb. Velmi snadno tak to, co vám stát nechá ze mzdy v podobě progresivní daně můžete obratem poslat bankám a zadotovat tak jejich povinnost vůči státu. Nemožné, ale vůbec ne.

Navíc se Sobotkovi lidé rádi ohánějí tím, že „zbytečně moc peněz odtéká z ČR k zahraničním investorům a tento trend je třeba zvrátit.“ My nicméně tento zahraniční kapitál potřebujeme, z velké části je hybnou silou naší prosperující ekonomiky. Pokud se zahraničním firmám u nás líbit nebude, jednoduše odejdou. A to může mít na naši reálnou ekonomickou situaci mnohem větší dopad něž několik stokorun, o které si každý měsíc díky plánovanému progresivnímu zdanění polepšíme.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply