Roaming v EU: Za volání v zahraničí ušetříte: ale ne všude a za všechno

Stejnou cenu za používání telefonu v zahraničí jako máte doma, takovou změnu přineslo nařízení všem telefonním operátorům v Evropské Unie. Volání, SMS i mobilní data vám při pobytu v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru vás bude stát stejně, jako byste ani nevystrčili paty z domu. Na jaké výjimky se musíte připravit a kdy vám operátor může naúčtovat další poplatky se dozvíte v tomto článku.

Od poloviny června platí směrnice EU o stejných cenách za roaming jako za domácí volání a další používání telefonu – textové zprávy a využívání mobilních dat (sem spadají i MMS). Totožné ceny se vztahují na předplacené karty i tarify.

Převedení na bezplatný roaming dělají operátoři automaticky

U většiny tarifů převádí 3 největší tuzemští operátoři sami a vy se tak nebudete muset o nic starat.

T-mobile převedl všechny své klienty na nový typ bezplatného roamingu automaticky (T-mobile Roaming), změny se týkají předplacených karet i třeba dat, která si zákazníci dokoupí v zúčtovacím období.

Vodafone svým zákazníkům poskytuje tarify Roaming na den a World Roaming. Přepnul je automaticky.

O₂ zapnul bezplatný roaming jako poslední k 15.červnu. Všichni zákazníci mají aktivovaný tarif Svět Basic. Zároveň operátor přišel s balíčkem 150 MB dat za 499 Kč, který můžete využít ve dvaceti zemích mimo EU.

Kontrola správně převedeného roamingu se vyplatí

Přestože byste tedy měli mít bezplatný tarif automaticky, raději si své nastavení před vycestováním zkontrolujte – na infolince, v internetové samoobsluze nebo v obchodě svého operátora. Je možné, že máte ještě z minulosti zapnutý roamingový tarif, který vaše volání ze zahraničí zvýhodňoval.

Problém mohou mít hlavně zákazníci Vodafonu, který zrušil roaming u všech svých datových tarifů. Směrnice totiž operátory nenutí, aby roaming poskytovali. T-mobile toho využívá u firemních zákazníků, kteří si mohou vybrat buď bezplatný roaming nebo stávající vysoké slevy.

Nesmíte překročit limity svého tarifu, jinak vás čeká zahraniční příplatek

Dejte si pozor také na to, že bezplatný roaming se vztahuje jen na data, volání a SMS, které máte nastavené ve svém tarifu. Pro neomezené tarify se vypočítává roamingový limit, který vychází zhruba na spotřebu 6 GB dat.

Kromě EU si jako doma zavoláte i v dalších zemích

Stejných cen jako v tuzemsku se kromě zemí Evropské unie dočkáte i v zemích Evropského hospodářského prostoru. Jde o Island, Norsko a Lichnštejnsko. Součástí jsou i země, které podléhají svrchovanosti člena EU: například francouzské državy (Martinik, Francouzská Guyana, Guadelope, Réunion), španělské (Kanárské ostrovy), britské (Gibraltar) i Portugalské (Azory, Madeira).

Naopak existují území, kde vás nemožnost bezplatného roamingu možná překvapí (v závorce uvádíme operátory, kteří provozují bezplatný roaming i tady):

  • ostrov Man u Velké Británie (Vodafone)
  • Guernesey a Jersey u Francie (Vodafone)
  • Monako u Franice (Vodafone)
  • Anodrra u Španělska (T-mobile)
  • San Marino a Vatikán v Itálii (Vodafone a O₂)

Nezapomeňte, že Švýcarsko není součástí žádného evropského uskupení, a proto se tu bezplatného roamingu nedočkáte. Naopak zákazníkům Vodafonu se surfování pomocí mobilních dat pořádně prodraží – 1 MB dat se z původních 1,63 Kč vyšplhalo na 252 Kč.

Pokud si voláte s dalším Čechem v zahraničí a oba jste třeba v Chorvatsku, platíte za hovor stejné poplatky jako doma.

Roaming: Dejte si pozor na pohraniční oblasti a přesuny

V příhraniční se vám může zdát, že se telefon přepne na síť jiného operátora, který má v daném místě silnější signál. Pokud jste tedy na hranicích se státem, který už není členem EU, zkontrolujte si před každým hovorem správné připojení. Případně se s telefonem trochu projděte, dokud nechytíte signál od požadovaného operátora.

Na používání telefonu v letadle se bezpoplatkový roaming většinou nevztahuje, ale pravděpodobně vám operátor naúčtuje služby podle mezinárodních tarifů. Počkejte si proto raději až na přistání.

Zahraniční SIMka se vám může prodražit

Přestože tarify ve většině ostatních zemí EU vychází o dost líp, než naše tuzemské, pořízení zahraniční SIM karty by se vám mohlo vymstít. Operátoři si totiž nadměrné používání svých SIM karet v zahraničí mohou hlídat a pokud je vyhodnotí jako zneužívání, budete muset zaplatit příplatek.

Dojde k tomu, pokud si operátor v posledních 4 měsících všimne převahy ve využívání roamingu. Vyzve vás k vysvětlení a poté vám naúčtuje navíc:

  • 19 eurocentů za každou minutu
  • 6 eurocentů za SMS
  • 20 eurocentů za 1 megabyte přenesených dat.

 

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)
Tags:

Leave a Reply