Stavební spoření od 1. 1. 2016

Stavební spoření stále patří mezi nejoblíbenější spořící produkty vůbec. A to i přesto, že doby, kdy byly běžné úroky ve výši 4 i více procent, jsou už dávno pryč. Co byste měli o stavebním spoření vědět a jaké jsou nejžhavější novinky?

Zlaté časy stavebního spoření jsou bohužel nenávratně ty tam. Státní podpora byla snížena ze 4 500 Kč na pouhé 2 000 Kč (při minimální roční úložce 20 000 Kč) a úrokové sazby se pohybují okolo 1,5%. Z produktů s garantovaným výnosem jde stále o nejlepší volbu na trhu. Existují samozřejmě i produkty s vyššími výnosy např. opce nebo podílové fondy, tady vám ale už výslednou částku nikdo garantovat nemůže. Můžete tedy bez problémů skončit i na nule, což se vám u krytého stavebního spoření jednoduše nepřihodí.

Koneckonců sečtete-li státní příspěvek, garantovaný úrok a případné další bonusy, může se celkový úrok vyšplhat až ke 3% nebo více a to už je velmi pěkné číslo.

Prognóza stavebního spoření na rok 2017

Stavební spoření od 1. 1. 2016 se příliš nezměnilo. Úrokové sazby zůstávají víceméně stejné a do konce roku je očekáván stejný vývoj, podle České národní banky je dokonce možný i mírný progres. Úroky tedy spíše porostou, než že by došlo k jejich klesání.

Státní příspěvek stále činí 10% z uložené částky (max. 2 000 Kč) každý rok. I díky tomu se nemusí stavební spořitelny o množství klientů obávat.

TIP: Abyste každý rok získali zmíněných 2 000 Kč jako bonus od státu, musíte si na stavební spoření uložit alespoň 20 000 Kč. Ale nezáleží na tom, jestli je budete posílat průběžně celý rok nebo ke konci prosince vložíte celou částku najednou.

I v roce 2017 budete tedy stavební spoření o něco výhodnější než jiné porovnatelné finanční produkty – žádný jiný produkt totiž státní příspěvek nenabízí. Navíc peníze musí být na účtu banky uloženy po celou dobu (jsou ze zákona pojištěny) takže máte skutečnou jistotu jejich zhodnocení. Nutné je dodržet pouze šestiletou vázací dobu smluv, poté je možné peníze využít na cokoliv.

Stavební spoření od 1. 1. 2016 – novinky

Na začátku minulého roku způsobila finančním poradcům vrásky úprava zákona o stavebním spoření pro nezletilé, které u každého takové ukončeného spoření počítala s vytvořením opatrovnického soudu, aby s penězi bylo naloženo vždy podle nejlepšího zájmu dítěte.

Od dubna roku 2016 není tento legislativní proces nutný. Je k němu přistoupeno pouze v případě, že se mezi sebou zákonní zástupci nedokáží dohodnout. Musí také uplynout již zmíněných šest let vázání smlouvy.

Technická novela, která proběhla 1. 2. 2017, pak posiluje pravomoci ministerstva financí při vykonávání dozoru nad dodržováním zákona o stavebním spoření. Běžní klienti spíše využijí doplnění registrovaných partnerů do kategorie osoba blízká (§ 5 odst. 3).

Mohlo vám uniknout: Ještě v roce 2014 bylo možné převést veškerá práva a povinnosti týkající se stavebního spoření při úmrtí jeho účastníka na jinou osobu blízkou. Od 1. 1. 2014 se naspořené prostředky stávají součástí dědického řízení a ve spoření tedy není možné pokračovat ani později získat výhodný úvěr ze stavebního spoření.

Co je dobré vědět o stavebním spoření

Stavební spoření je standardně uzavíráno na dobu šesti let. Při jeho předčasném vypovězení je nutné počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou a reálnou možností, že přijdete o veškeré státní příspěvky.

Ze stavebního spoření nelze provést částečný výběr. Veškeré prostředky je možno vybrat až po ukončení šestileté lhůty nebo celý produkt zrušit předčasně a přijít tak o některé bonusy. Je tedy vždy nutné vybrat všechny peníze najednou a tím produkt ukončit.

Volba cílové částky závisí na tom, jak plánujete produkt později využívat. Nižší cílové částky si obvykle nastavují ti, kteří 100% vědí, že o úvěr ze stavebního spoření žádat nebudou. Vyšší cílové částky jsou naopak doporučeny pro všechny, kteří mají v horizontu několika let naplánovanou rekonstrukci nebo modernizaci svého bydlení.

Stavební omezení nemusí být omezeno časem – doba šesti let je důležitá pouze z hlediska státní podpory. Jakmile je naspořena cílová částka, o podporu automaticky přijdete. Tehdy je vhodné částku navýšit nebo celý produkt prodloužit. Veškeré kroky se vyplatí konzultovat s příslušným finančním poradcem, který má dokonalý přehled o výhodách a nevýhodách jednotlivých kroků a dokáže vám vhodně poradit.

Vždy si samozřejmě můžete vyžádat i další názor od jiné odborně vzdělané osoby. V České republice existuje pět stavebních spořitelen:

  • Českomoravská stavební spořitelna – Liška
  • Stavební spořitelna České spořitelny a.s.
  • Modrá pyramida stavební spořitelna a.s.
  • Raiffeisen stavební spořitelna
  • Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.

Jejich nabídky jsou však víceméně srovnatelné – žádná nad svou konkurenci výrazně nevystupuje.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.44 (9 hlasů)

Leave a Reply