Termostatický ventil (termostatická hlavice)

Termostatický ventil se v dnešní době již zcela běžně montuje na každé topné těleso. Je to především z toho důvodu, aby se zabránilo přetápění a plýtvání penězi. Termostatický ventil se skládá ze dvou částí, první z nich je kovová část, samotný ventil, který je napevno osazen v potrubí. Přičemž samotné ovládání ventilu má na starost venkovní část, kterou využíváme k nastavení požadované teploty v místnosti. Ovládací prvek může mít několik podob, od obyčejného kolečka ovládaného ručně (nenastavuje se teplota, ale pouze průtok teplé vody), přes termostatickou hlavici se stupnicí až po dálkově ovládané digitální zařízení.

Základní funkcí termostatického ventile je uzavřít přívod tepla do radiátoru v okamžiku, kdy je v místnosti teplota, kterou jsme si nastavili v rámci termostatického ventilu. Každý termostatický ventil má stupnici (vyjma digitálních), která má pět až deset stupňů, které většinou začínají na teplotě přibližně 14 °C a končí na teplotě 28 °C. Ovšem vždy je třeba v praxi vysledovat, jaké jsou skutečně teploty pro jednotlivé stupně (anebo vyčíst v návodu).

Při správném používání termostatického ventilu lze docílit úspory 5 – 15 % spotřebované energie oproti využívání pouze ručního ventilu. Dle nákupního rádce Heureka lze nejlevnější modely termostatických hlavic zakoupit již za cenu od 150 Kč, přičemž průměrná životnost by měla být 10 let.

Za každé zvýšení pokojové teploty o 1 °C se zvýší spotřeba energie o zhruba 6 %.

Chyby při využívání termostatického ventilu:

  • Správně by se měla na termostatickém ventilu nastavovat vždy požadovaná teplota, na kterou má být vyhřáta místnost. Mnohdy ale dochází k tomu, že se nastaví buď minimální, anebo maximální hodnota na stupnici termostatické hlavice, což zákonitě způsobuje zbytečné přetápění místnosti.
  • Otevřené okno přímo nad žhavým radiátorem způsobuje, že veškeré produkované teplo mizí z místnosti ven, bez toho, aby došlo k navýšení teploty. Správně byste měli termostatický ventil nastavit na 0 a teprve následně otevřít okno.

Extra tipy pro maximální úspory na vytápění:

  • V případě že využíváte termostat a termostatické hlavice, tak byste termostatickou hlavici neměli nikdy nastavovat na nulu, jelikož pak může dojít k situaci, kdy v jedné místnosti neprobíhá vůbec vytápění, jelikož je topení zcela uzavřeno.
  • Pokud se chystáte na delší dobu pryč a nechcete nechávat zapnuté topení, tak nikdy topení nenastavujte zcela na nulu, ale vždy volte symbol sněhové vločky. Jelikož pokud nastavíte symbol sněhové vločky, tak v radiátoru bude proudit voda mírně nad bodem mrazu a nedojde tak k jeho poškození.
  • V bytových domech dochází většinou na noc k útlumu vytápění, tedy z kotelny přichází chladnější voda (případně se topení zcela vypíná). A proto není třeba obcházet veškeré termostatické hlavice a snižovat na nich požadovaný stupeň vytápění. Obvykle dochází ke snížení teploty ohřívané vody kolem desáté hodiny večerní.
  • Při používání termostatické hlavice je třeba, aby hlavice nebyla zakrytá závěsem nebo schovaná pod krytem tělesa, kde je úplně jiná teplota než v samotné místnosti a nemůže tak dojít k správné regulaci vytápění.

 

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (3 hlasy)

Leave a Reply