Účtenková loterie – jak hrát + dobré tipy a triky

Jen máloco hýbe v poslední době myšlením tak, jako právě účtenková loterie. Pokud i vy patříte mezi její příznivce, a rádi byste se pokusili vyhrát jednu z lákavých cen, pohybujících se od 100 až po 1 milion Kč, poradíme vám, jak na to.

Účtenkovou loterii pořádá ministerstvo financí jako nástroj pro lepší kontrolu zapojení obchodníků do EET. Herní účtenky nemají žádný zvláštní kód, používá se FIK nebo BKP v dolní části účtenky, spojené právě se zavedením EET. Prvních 16 písmen kódu je možné zadat buď na internetových stránkách www.uctenkovka.cz nebo přes speciální aplikaci v mobilním telefonu, která zatím funguje jen pro zařízení s Androidem, i když se na oficiálních stránkách dočtete opak.

Jaká jsou výhry v účtenkové loterii?

  1. výhra – 1 000 000 Kč
  2. výhra – Automobil v hodnotě 400 000 Kč
  3. výhra – 300 000 Kč
  4. výhra – 200 000 Kč
  5. výhra – 100 000 Kč
  • 20x – 20 000 Kč
  • 100x – 1 000 Kč
  • 20 000x – 100 Kč

Dobrou zprávou je, že vyhrát lze i vícekrát, pokud budou dodržena pravidla celé hry. Losují se totiž jednotlivé účtenky, ne lidé zapojení do hry.

Jaké účtenky lze zapojit do loterie

Platí, že do slosování mohou být přijaty pouze účtenky řádné opatřené kódem FIK a BKP pro evidenci EET. To však nemusí být zdaleka všechny, které za nákup obdržíte. Někteří obchodníci totiž ještě do EET spadat nemusejí, typicky jde třeba o prodej rychlého občerstvení na ulici, které nemá venkovní posezení. Během následujícího roku by však tyto výjimky měly skončit a slosovatelné budou všechny účtenky.

Další pravidlem, které je třeba dodržovat, je zařazení pouze jedné účtenky od jednoho obchodníka v rámci jednoho dne. Takže pokud se ráno vypravíte do svého oblíbeného supermarketu pro pečivo a večer se zastavíte ještě na rodinný nákup, zadat do účtenkové loterie můžete jen jednu z těchto dvou účtenek. Ministerstvo financí se tak snaží ochránit obchodníky před. tzv. rozdělováním nákupů, které by zbytečně zvyšovalo náklady na administrativu a prodlužovalo fronty u pokladen, a tím i nespokojenost ostatních zákazníků.

Jak dlouho trvá zapsání jedné účtenky?

Není to taková katastrofa, jak někteří tvrdí. Opisování prvních 16 znaků kódu je sice otravné, ale nezabere vám víc než minutu. Navíc ho lze brát i jako rychlý trénink krátkodobé paměti (alias zapamatujte si co nejvíce znaků jdoucích po obě). Další 2-3 minuty bude trvat vyplnění ostatních povinných údajů – DIČ, datum a čas nákupu s přesností na minuty a částka.

S určitým cvikem lze celý proces ještě o něco zrychlit. A pokud si stáhnete aplikaci do mobilu, potěší vás i různé interaktivní prvky. Tím nejlepším je asi možnost vyfocení FIK nebo BKP kódu, jež se pak sám vyplní. Vypsání data nákupu je otázkou dvou kliků, čas lze vybrat na posuvném kolečku. Zbývá ještě kontakt – zde lze navolit e-mail nebo telefonní číslo.

Náš tip: Pokud se do aplikace zaregistrujete, bude kontakt na vás vyplňován automaticky a ušetříte si tak trochu práce.

Tipy a triky do účtenkové loterie

I když je rozdělování nákupů horkým tématem, kdo chce, ten si cestu vždycky najde. Nahrává tomu právě zjednodušená možnost registrace. Můžete tak zadat kolik e-mailů nebo telefonních čísel chcete. Nemožná není ani registrace účtenek na jiné rodinné příslušníky (starší 18 let).

Identifikovat se totiž musíte až při případné výhře. O té budete informováni za pomoci e-mailu nebo SMS. Poté si do 30 dnů musíte založit hráčský účet (pokud ho již nemáte) a jeho prostřednictvím si výhru vybrat. Nevyužité výhry propadají po 30 dnech bez náhrady.

Při zadávání si dejte pozor zejména na dvě věci:

  • Na účtence můžete najít více časů. Vždy registrujte ten, který je uveden v hlavičce pod DIČ. Čas v dolní části účtenky (pokud je odlišný) aplikace neuzná. (Důvod tohoto stavu jsme zatím nebyli schopni zjistit, o případné nové info se rádi podělíme).
  • Částku za nákup zadávejte vždy až po zaokrouhlení, pokud k němu došlo. Jinak vám účtenka nebude uznána.

Dobré vědět: pokud registrujete účtenku na e-mail, přijde vám obratem potvrzení. Což může být při registraci více účtenek denně velký spamový problém. Doporučujeme tyto zprávy přesouvat do složky Hromadná, ty novější by tam poté měly dorazit automaticky.

Co dělat s účtenkou, kterou systém neuznal?

Pokud při odeslání účtenky najdete na displeji hlášku, že účtenka není evidována v systému EET, jsou jen tři možnosti:

  • Prodejce prozatím nemusí evidovat tržby v režimu EET.
  • Prodejce používá tzv. falešný FIK kód, jímž se snaží obejít své povinnosti.
  • Vy sami jste zadali na účtence nějaký špatný údaj.

Jestliže jste přesvědčeni o třetí možnosti, můžete celé zadávací kolečko podstoupit bez obav znovu. V případě opětovného neúspěchu bude pravděpodobně chyba v účtence. Zvážit tak můžete i anonymní udaní na MF ČR.

Musím schovávat použité účtenky?

Ne, registrovaných účtenek se můžete okamžitě zbavit. V případě výhry je po vás nikdo chtít nebude. A nemusíte se obávat ani opětovné registrace jinou osobou. Každá platná účtenka může být do Účtenkové loterie zařazena pouze jednou.

První losování proběhne 15. listopadu a zařazeny do něj budou všechny účtenky registrované do 12. listopadu. Hrát lze se všemi účtenkami vydanými v tomto období a zadané mohou být kdykoli, tedy nikoli jen v den nákupu. Můžete si tak doma udělat malý košík na účtenky a při nedělní kávě zadat všechny své účtenkové losy na jednou. S aplikací zvládnete totéž třeba v autobuse cestou z nákupu.

Náš tip: Podle odhadů sčítacích agentur se plánuje účtenkové loterie zúčastnit pouze přibližně polovina potenciálních nakupujících v ČR. Rozhodně se tedy vyplatí zkusit štěstí!

 

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.83 (24 hlasů)

10 Comments

  1. Květa Vondrášková 7.10.2017
  2. Pavel Černý 8.10.2017
    • Pavel Černý 8.10.2017
      • Miroslav Rudolf 19.9.2019
  3. hana Kretková 6.12.2017
  4. Jan 19.12.2017
    • Aneta 25.12.2017
  5. Standa 17.1.2018
  6. Pavel Švarný 24.12.2019

Leave a Reply