Anonymní platební karty

Vypadají jako klasická platební karty, ale fungují trochu odlišně – anonymní platební karty nemají nic společného s bankami, a přitom s nimi zaplatíte téměř cokoliv. Mají však své podmínky a od 1.1. 2017 došlo k jejich výraznému zpřísnění.

Předplacené anonymní platební karty zažívají v Česku boom. Za posledních několik let se na trhu vyrojila celá řada poskytovatelů od mediálně profláklé Blesk peněženky až třeba po karty od obchodního řetězce COOP. Je tedy skutečně z čeho vybírat. Ale proč se do něčeho takového vůbec pouštět a co všechno budete potřebovat k úspěšnému jednání tohoto nebankovního produktu?

Anonymní platební karty pořídíte i bez dokladů

Od svých bankovních sestřiček se tyto šikovné krásky odlišují už v hlavních aspektech. Pro jejich vlastnictví totiž není nutné disponovat bankovním účtem ani dokládat svou totožnost za pomoci občanského průkazu nebo jiných oficialit. Karta tak neobsahuje žádné jméno majitele, což umožňuje jejímu držiteli absolutní anonymitu. Ta má však své meze, jak si ukážeme níže.

Kde si pořídit svou předplacenku

První kroky jsou jednoduché. Pokud potřebujete šikovnou platební kartu třeba na diskotéky nebo jako vítaného pomocníka pro své děti bez nepříjemných závazků a omezení, stačí navštívit internetové stránky nebo pobočku vybraného poskytovatele a kartu si objednat. Někdy dokonce stačí zaslat pouhou jednoduchou SMS (což však někteří zastánci absolutní anonymity striktně odmítají).

Kdo v ČR poskytuje anonymní platební karty

Na našem trhu působí v současné době šest hlavních poskytovatelů:

  • Česká spořitelna (Biip)
  • ČSOB (COOL karta a Dobrá karta COOP)
  • Czech News Center ve spolupráci s Mopet CZ (Blesk peněženka)
  • Rock Finance ve spolupráci s ČSOB (Napka) + mobile2card (MyUniCard)
  • Prepaid Solutions ve spolupráci s IDT Financial Services (FreePay)

Anonymní platební karty fungují vlastně jako SIMky

Nejde o kartu debetní, protože není spojena s běžným bankovním účtem ani o kartu kreditní, protože můžete utrácet pouze peníze, které si na ni pošlete. Žádnou půjčku od banky v rámci štědrého kontokorentu tak rozhodně nečekejte.

Celý princip je mnohem podobnější předplaceným SIM kartám od mobilních operátorů. Kartu je totiž třeba nabít vašimi vlastními platebními prostředky a teprve poté začít utrácet. S fungováním těchto karet jsou samozřejmě spojeny i příslušné poplatky a bohužel i některá omezení.

Výhody anonymních předplacených karet

  • Využijete je všude, kde běžně používáte svou platební kartu (všechny karty u nás patří ke standartu MasterCard)
  • Nemůžete se dostat do mínusu (utratit víc, než máte aktuálně k dispozici).
  • Jsou skutečně anonymní, protože nejsou navázané na bankovní účet.
  • Bezplatná a rychlá platba za zboží a služby kdekoli v rámci ČR
  • Platba za zboží / služby kartou ze zahraničí zdarma nebo za malý poplatek.
  • Je možné vybírat dostupné finanční prostředky z bankomatů v rámci České republiky (za poplatek).
  • Při plném ověření karty je možné vybírat dostupné finanční prostředky z bankomatů v zahraničí.
  • Obvykle není účtován měsíční poplatek za kartu.

Nevýhody anonymních předplacených karet

  • Není možné s nimi platit převodem na bankovní účet, ale některé značky dovolují převést dostupné prostředky jinému uživateli stejné značky (Cool karta a Napka).
  • Dochází k účtování poplatků za neaktivní kartu (od tří měsíců výše, liší se podle poskytovatelů).

Dokonalá anonymita už (téměř) neexistuje

Vrchol své slávy mají anonymní platební karty už dávno za sebou. Ty tam jsou časy, kdy bylo s jejich pomocí možné operovat se statisícovými částkami, aniž by se provozovatel o vás dozvěděl jakékoliv podrobnosti. Česká republika totiž v loňském roce implementovala příslušnou směrnici EU s platností od 1.1. 2017, která takové fungování velmi striktně omezuje.

Zavádění směrnice se v českých vodách neobešlo bez pořádného faux pas. Vlastníci karet sice byli předem upozorňováni na nutnost ztotožnění, k 1.1. 2017 však došlo ke kompletnímu zablokování těchto karet s požadavkem na „sdělení identity.“ Telefonní linky vydavatelů byly několik dní přetížené, než se podařilo vše opět uvést do pořádku.

A co se změnilo?

Anonymní platební karty je nově možné nabít pouze převodem z bankovního účtu. To by až tak nevadilo. Pořád jde o dobrou skrýš peněz, které jste utržili třeba za prodej své sbírky známek a chcete je utajit před manželkou, ale jinak je podmínka anonymity téměř nesplnitelná.

Bohužel šlo o logický krok. Oblíbené anonymní platební karty byly totiž používány i k trestné činnosti internetovými podvodníky, kteří si peníze za zaslané zboží jednoduše rychle vyzvedli a poškozeným na oplátku nezaslali vůbec nic.

Nyní jsou v platnosti limity, které vás bez ověření údajů k vyšším finančním částkám zkrátka nepustí. A jakou mají podobu?

Jednorázový limit pro kartu bez registrace na webu

Pokud vám jde jen o jedno použití a nechcete se zdržovat registrací, získáte u všech karet limit 3 500 Kč. Výjimkou je blesk peněženka, kde si můžete „užívat“ až 10 000 Kč. A výběr z bankomatu není u této varianty možný. V zahraničních e-shopech (např. na tolik oblíbeném AliExpressu) však touto kartou již nezaplatíte.

Pokud se chcete cítit při nákupu v zahraničí opravdu bezpečně i bez použití anonymní karty, doporučujme založit buď Paypal nebo  nový osobní bankovní účet s vedením a debetní kartou v ceně zdarma, na nějž se budou posílat prostředky podle aktuální potřeby, zrovna jako na anonymní předplacenou kartu.

Limit pro kartu registrovanou na webu

Jestliže si kartu zaregistrujete přes internet, můžete okamžitě disponovat limitem 60 000 Kč. Výjimku tvoří pouze Blesk peněženka a biip karta, kde se musíte spokojit s pouhými 55 00 Kč. Výběr z bankomatu je povolen. Platby v zahraničních e-shopech vám však stále dovoleny nejsou.

Údaje zadávané na webu se neověřují, můžete tedy klidně vlastnit kartu na fiktivní jméno i datum narození. Pokud ji však ztratíte, tento postup se vám vymstí a o vložené peníze nenávratně přijdete.

Limit po plném ověření na České poště

Jestliže i dáte tu práci a osobně potvrdíte anonymní předplacené kartě svou identitu,získáte limit až 600 000 Kč za rok. Tolik finančních prostředků se může na kartě „protočit“ během 12 měsíců. A navíc je možné z karty vybírat jak v ČR, tak i v zahraničí.

Měli byste vědět: I při plném ověření je limit výběru z bankomatu pro ČR obvykle 25 000 Kč/rok. V tomto případě tak anonymní předplacená karta komfortu svých bankovních souputníků nedosahuje ani náhodou. A pozor je třeba dát i na denní dobíjecí limity, které se v rámci jednotlivých poskytovatelů značně liší.

Nejčastější otázky o fungování anonymních platebních karet.

Protože jde v našich finančních vodách o produkt poměrně nový, sestavili jsme pro vás přehledný seznam nejčastějších otázek, které slýchávají operátoři na zákaznických linkách.

Mohu si na anonymní platební kartu nechat posílat výplatu?

Ano, možné to je. Svého zaměstnavatele však s tímto krokem musíte seznámit. Všechny platby se totiž odesílají na tzv. sběrný účet karty, odkud se podle uvedeného variabilního symbolu distribuují na jednotlivé platební prostředky. Bez této náležitosti se tak svých peněz budete domáhat jen velmi těžko.

Mohu pořídit tuto kartu i dítěti, kterému ještě nebylo 18 let?

Pokud chcete mít kontrolu ad tím, za co váš potomek utrácí své peníze, jsou anonymní platební karty ideální pomůckou. COOL karta dokonce umožňuje spravovat více karet pod jedním účtem, takž nemůžete každému dítěti pořídit vlastní, aniž byste měli plnou hlavu nepřehledné administrativy.

Může mi anonymních platební kartu zabavit exekutor?

Ano i ne – záleží na mnoha okolnostech. Doporučujeme i následující článek: Anonymní platební karty a exekuce

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.5 (4 hlasy)

Leave a Reply