Cestování do zahraničí mimo EU: bez pojištění se můžete dostat do problémů

Chystáte se na cestu do zemí mimo EU? Nejspolehlivější je uzavřít cestovní pojištění, protože tak předejdete případnému hrazení velkých částek. Zdravotní pojišťovna vám toho moc neproplatí ani v případě neodkladné lékařské péče.

S českým zdravotním pojištěním si v zemích mimo EU vystačíte jen málokdy. O výjimkách mimo EU a Evropský hospodářský prostor si můžete přečíst v předchozím článku. Stejně jako při cestování v těchto zemích, i při cestování mimo země EU o to víc platí, že se vám cestovní pojištění bude hodit.

Proplacení neodkladné péče až po návratu

Máte totiž pouze nárok nárok na proplacení pouze nutné a neodkladné lékařské péče (té, kterou lékař zajistí, že nemusíte odjet dřív, než jste plánovali, nebo dřív, než toho budete schopní). Musíte si ji na místě celou zaplatit sami a po návratu a předložení dokladů o zaplacení vám pojišťovna uhradí takovou částku, na jakou bystejný zákrok přišel v ČR. U této částky nejsou nikdy proplacené náklady na transport zpátky domů nebo repatriace ostatků.

Pozor na splnění podmínek cestovního pojištění

Pojišťovny mívají pro země mimo EU pro uplatnění pojistného plnění specifické podmínky, například u zemí s vyšším zdravotním rizikem nutnost očkování doporučovaného pro danou oblast.

Dražší pojištění pro celý svět

Pojišťovny obvykle nabízí 2 základní typy pojištění: pro Evropu a pro celý svět. Vzhledem k tomu, že bývají u pojištění pro celý svět zahrnutá zdravotní i bezpečnostní rizika, je toto pojištění dražší. Nedoporučuje se na něm ale příliš šetřit, například při nízkém plnění v případě úrazu nebo škody byste rozdíl museli doplatit ze svého.

Sjednání cestovního pojištění

Stejně jako u pojištění v zemích EU, i v tomto případě si můžete pojištění kromě na pobočce sjednat i po telefonu, online nebo na pobočce na letišti. Důležité je dát si pozor na pojištění při dlouhodobějším pobytu a v rizikových zemích, protože v tomto případě by se vám nejvíc mohlo vyplatit pojištění vybrané na základě rady poradce. Máte-li nebo zvažujete pojištění ke kreditní kartě, dejte si pozor na pojistné plnění, které bývá nižší. A je při cestách do těchto vzdálenějších destinací vhodné spíš jako doplňkové, kterým si dokážete pomoci při nižším krytí u hlavní pojistky. Kombinovat více pojištění jde u úrazového pojištění, ne u majetkového.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply