Cestujete po EU: kde všude potřebujete cestovní pojištění?

Cestovní pojištění není drahá záležitost ve srovnání s tím, že díky ní můžete v případě potřeby ušetřit i desetitisíce korun. A to i v Evropské unii. Pojďme se podívat, kdy vám v EU stačí běžný průkaz pojištěnce a kde se vyplatí mít i pojištění a kdy se hodí připojistiti na náklady nesouvisející se zdravím.

Už více než 10 let naše pojišťovny vydávají Evropský průkaz zdravotního pojištění, se zkratkou EHIC podle anglického názvu. V členských zemích EU, Evropského hospodářského prostoru (navíc jsou tu Island, Lichtenštejnsko, Norsko) a ve Švýcarsku jej můžete použít pro základní péči podle právních předpisů dané země. Raději se ale informujte ve své pojišťovně, v jakém rozsahu máte na péči v konkrétní zemi nárok. Některé pojišťovny uvádí, že jde o takovou péči, která musí být poskytnuta, abyste nemuseli zkrátit svůj pobyt v jiném členském státě a nebyl ohrožený váš život nebo zdraví.

V smluvních zemích si také vystačíte s českou pojišťovnou

Obdobnou zdravotní péči hrazenou částečně nebo úplně vaší pojišťovnou dostanete i v MakedoniiSrbsku, protože jde o smluvní státy mezinárodních úhrad. Opět vám stačí jen platný EHIC průkaz. Mezi smluvní země patří i Turecko a Černá Hora, před cestou si budete muset vyřídit formulář pro okamžité potřebné věcné dávky na pobočce vaší pojišťovny.

Cestovní pojištění vám pomůže v nejtěžších situacích

Přestože můžete být v klidu a v těchto zemích počítat maximálně se spoluúčastí, doporučuje sjednat si i cestovní pojištění. Na převoz do ČR, případně na větší zákroky nebo repatriaci (převoz těla) se už běžné zdravotní pojištění nevztahuje.

Plánujete-li rizikovější dovolenou (sportovní, v zemích s horší hygienou, na delší dobu apod.) nebo nechcete riskovat případné náklady (např. za zlomený loket v Rakousku asi 160 tisíc Kč nebo převoz sanitkou z Itálie 700 tisíc Kč), je pro vás cestovní pojištění dobrou volbou.

Kdy se hodí rozšířené cestovní pojištění?

Cestovní pojištění může zahrnovat nejen výlohy na zdravotní péči, ale i pojištění zavazadel nebo asistenci při nehodě. Jedete-li třeba lyžovat, je potřeba se připojistit navíc na situace, které můžou nastat (jako zranění nebo odpovědnost za škodu).

Pojištění můžete také sjednat online, telefonem nebo na pobočce na letišti i v den odjezdu. Cestovní pojištění je poskytováno i k platebním kartám, ujistěte se, jestli už je nemáte nebo by pro vás nebylo výhodnější pořídit si je právě k vaší platební kartě.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply