DVB-T2 – neprohloupněte při nákupu televize či set-top boxu

V tuto chvíli většina televizorů a set-top-boxu v českých domácnostech využívá a podporuje digitální pozemní televize ve standardu DVB-T. Ovšem v nejbližších létech nebude standard DVB-T již nadále podporován a zhruba do roku 2020 (2022) by měla Česká republika přejít na digitální pozemní televize ve standardu DVB-T2. Plán přechodu DVB-T na DVB-T2+HEVC zatím není přesně schválený a lze očekávat, že se bude v průběhu let značně měnit, s tím zároveň i souvisí postupné vypínání pozemního vysílání přes anténu ve standardu DVB-T.

V současnosti využívá bezplatného pozemního vysílání přes anténu 60% českých domácností a nejpozději do roku 2022 budou muset pořídit nový set-top box, anebo televizi podporující vysílání DVB-T2. Zároveň lze ale předpokládat, že s postupným spouštěním DVB-T2 budou programy postupně mizet z vysílání DVB-T, takže se v rámci tohoto pásma bude postupně snižovat nabídka programů.

Mezi hlavní důsledky přechodu na DVB-T2 patří především zvětšení použitelné šířky pásma pro přenos obrazu a bude se vysílat pouze v kompresním formátu H265/HEVC.

Hlavní výhody DVB-T2:

  • Zvýší se kvalita obrazu
  • Větší televize budou vysílat v HD rozlišení
  • Zvýší se počet televizních stanic

Proč je potřeba nová fáze digitalizace televizního vysílání?

O nové fázi digitalizace rozhodla WRC v roce 2015 v Ženevě. Hlavním účelem digitalizace je uvolnění pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů a zprovoznění služeb širokopásmového internetu. Toto uvolnění by mělo dle rozhodnutí ženevské konference v Evropské unii přijít právě v letech 2020 až 2022. Existuje ovšem obecný předpoklad, že dříve než v polovině roku 2020 k uvolnění pásma 700 MHz nedojde.

Letos na podzim by měly začít vysílat tři přechodné sítě DVB-T2, které budou testovat možnosti nového vysílacího standardu. Bude se jednat o vysílání České televize, Českých Radiokomunikací a Digital Broadcasting. Zároveň se dá předpokládat, že ostrý start nové digitalizace začne v Praze a postupně se bude do roku 2020 rozšiřovat do regionů.

Jakou televizi, či set-top box koupit?

V první řadě se v tuto chvíli nevyplatí spěchat s nákupem televize, či nového set-top boxu, protože ještě není stále zcela jasno v jakých formátech bude přesně vysíláno. Za další podpora standardu DVB-T2 není v tuto chvíli u televizí a set-top boxů tak rozšířená, takže né každý televizor tento standard podporuje. Což také zároveň znamená, že televize a set-top boxy podporující DVB-T2 budou nyní dražší, než kdybyste například rok, dva počkali.

Zároveň při nákupu nové televize, či set-top boxu byste neměli zapomenout na to, že je potřeba aby zařízení zvládalo kombinaci DVB-T2 + HEVC. HEVC (nebo též H265) je obrazový formát v kterém budou programy šířeny. Na televize s DVB-T2 bez podpory HEVC sice multiplex naladíte, ale u žádného kanálu vám nepůjde obraz.

 

Nová fáze digitalizace pozemního vysílání se týká pouze uživatelů pozemního vysílání přes anténu. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Televize + set-top boxy podporující DVB-T2 a HEVC

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.93 (15 hlasů)

2 Comments

  1. Václav 12.7.2017
    • Tomáš 29.7.2017

Leave a Reply