Jak se obléci na pracovní pohovor

Pokud se chystáte na první pracovní pohovor, tak byste si měli dobře rozmyslet, jaké oblečení zvolíte. Jelikož staré pořekadlo “Šaty dělají člověka” platí při pracovním pohovoru stoprocentně. Již během několika mála okamžiků totiž vhodně, či nevhodně zvolené oblečení rozhodne o tom, zdali práci získáte a případně za jakých podmínek. Navíc, první dojem uděláte v budoucí práci pouze jednou.

Dobrý personalista si dokáže již během prvních 30 sekund udělat dojem o člověku, který přišel na pohovor. Různé výzkumy už od 60. let minulého století dokazují, že personalisté se během pohovorů rozhodují i podle (ne)upraveného zevnějšku uchazeče o pracovní místo.

Znalosti, anebo oblečení a vzhled?

Pokud nepatříte mezi úzkou skupinu profesionálů, anebo se nehlásíte do oboru, kde je mnohonásobně vyšší nabídka jak poptávka, tak byste oblečení a celkový vzhled rozhodně neměli podceňovat. Pokud hledáte práci v oboru ve kterém je nabídka zhruba srovnatelná s poptávkou po zaměstnání, tak byste přípravě na první pracovní pohovor a volbě oblečení měli rozhodně věnovat nějaký ten čas.

Nepadnoucí oblek, špinavé boty, nezastřižené nehty, odřená kabelka

Jedny z nejčastějších prohřešků, s kterými se personalisté setkávají na prvních pohovorech. Mezi další prohřešky na pohovoru může patřit i například to, když máte špatně zastřižené nehty, neumyté vlasy, přijdete neoholený, zvolíte tenisky ke společenskému obleku, průhledné materiály u žen, anebo po cestě na pohovor se spotíte tak, že bude personalista muset otvírat okno.

Využívání ženských zbraní na pohovoru?

Pokud patříte mezi ty ženy, které rády na první pohovor volí velké výstřihy, aby ukázaly své přednosti, tak pro Vás máme špatnou zprávu. Takto zvolené oblečení, v kterém budete mít upnuté lezoucí prsa sice může zapůsobit a budoucí šéf Vás bude chtít získat jako zaměstnankyni, ale pokud se bude na pohovoru nacházet i zkušený personalista, tak se ze zlou potážete. Zkušenému personalistovi může využívání ženských zbraní prozradit, že si nejste moc jistá a snažíte se takto odlákat pozornost od svých znalostí a zkušeností.

Zvyklosti v oblasti oblečení ve firmě, do které se hlásíte

Před tím, než půjdete na pracovní pohovor byste se měli zamyslet i nad tím, jaké zvyklosti v oblasti oblečení zde můžou panovat. Pokud se hlásíte na pozici bankéře, tak společenský oblek je nevyhnutelný. Pokud se ale hlásíte do marketingové agentury, tak se bude tolerovat i troška extravagance. Naopak, pokud se chystáte nastoupit na pozici do výrobní haly, tak nikdo neočekává, že byste se dostavili ve společenském obleku.

Člověk, který přijde vhodně oblečený k pracovní pozici na kterou se hlásí a bude působit upraveným vzhledem, tak nejenom že zvyšuje svoje šance na získání pracovního místa, ale navíc ještě může získat až o 12% vyšší plat.

Jak se obléci na pracovní pohovor podle typů zaměstnání a dress code?

 • Banky, finanční služby
  • Muži by měli zvolit oblek a kravatu, ženy kalhotové nebo sukňové kostýmky a uzavřené boty na nižším podpatku. Samozřejmostí jsou punčochy, a to i v létě. Jako nevhodné jsou brány výrazné šperky, líčení nebo silný parfém.
 • Učitelka na základní škole
  • Vhodné je milé a přátelské oblečení, které zároveň bude vzbuzovat autoritu. Kostým či samostatné sako ve světlých teplých tónech, volnějšího střihu. Může být halenka s elegantním svetříkem. Sukně je lepší rozšířená, vždy s punčochami, kalhoty nepřiléhavé. Podpatky nižší.
 • Reklamní agentury, média
  • Prostředí je přímo určené k tomu, abyste se barevně vyřádili a nenosili nudné stereotypní oblečení. Můžete zvolit i zajímavé střihy, netradiční kombinace oblečení, výrazné šperky. U mužů jsou tolerovány košile s ohrnutými rukávy, džíny, tenisky, trička, u žen běžné denní sukně a šaty. Pro důležité schůzky je ale třeba volit formální oblečení.
 • IT agentury a IT oddělení
  • Pokud se ucházíte o pozici programátora, který bude celý den čistě jenom programovat, tak je tolerováno jakékoliv oblečení. Pro vyšší pozice je potřeba volit formálnější oblečení.
 • Stavební technik
  • Hodí se tmavší kalhoty, košile v odstínech modré nebo i decentně vzorovaná s kostkou nebo proužkem. Je dobré zvolit oblečení tak, aby na něm nebyly vidět případné nečistoty. Plátěné či vlněné sako.

Zrádné podbízení se barev

Je lepší volit usedlejší, méně výrazné barvy bez přehnaných vzorů, abyste zbytečně nestrhávali pozornost jinam. K těmto barvám patří černá, šedá, bílá. Dobře působí i ne příliš světlé odstíny zelené a modré a hnědá barva.

Nevhodná je červená barva, která vzbuzuje až agresivitu a může vyvolat dojem, že se nepřizpůsobíte jako týmový hráč. Rozhodně upoutá pozornost a pokud se s ní nedokážete rozloučit, volte ji raději pro měnší plochy (doplňky, kabelka, kravata, boty apod.). Podobně rušivě působí i žlutá a fialová.

 • Úprava na pohovor pro ženy
  • Ženy by se měly vyvarovat přehnaného použití makeupu, líčení je lepší zvolit decentní. Nejste-li na některý způsob líčení zvyklé nebo se běžně nelíčíte, neličte se ani na pohovor. Nemusely byste se v něm cítit dobře a znervóznilo by vás to. Na rty použijte lesk, dlouhotrvající rtěnku, pomádu nebo nic – hlavně, abyste neměly potřebu líčení stále kontrolovat nebo se vám při pohovoru nepěkně nesmazalo.
  • Nehty by neměly být příliš dlouhé ani výrazně nalakované, ale upravené. Pokud nemáte pěkné nehty, vůbec je nelakujte, zbytečně byste na ně upozornily. Vlasy je nejlepší učesat tak, aby vás to nesvádělo si je během pohovoru upravovat nebo si s nimi hrát.
 • Úprava na pohovor pro muže
  • Příjemnému dojmu pomůže čerstvý střih nebo aspoň pečlivě učesané vlasy a hladce oholená tvář (případně upravené vousy). Pomohou vám i pěkně zastřižené a čisté nehty.
0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply