Jak ušetřit na nákupu dětského oblečení

Narození dítěte je vždy velmi důležitý okamžik, na který se většina rodičů snaží náležitě připravit. A nákup potřebného oblečení a výbavičky je jedním z podstatných kroků. Ale dětské věci stojí nemalé peníze. Jak tedy na nákupu dětského oblečení ušetřit co nejvíce?

Úsporný šatník pro novorozence

Děti v prvním roce věku rostou velmi rychle a snadno se může stát, že z některého oblečení vyrostou ještě dřív, než jej vůbec poprvé obléknou. Předejdete tomu snadno. Stačí, když budete nakupovat oblečení vždy jen v několika kusech v dané velikosti. Miminku vůbec nevadí, když bude mít doma o něco větší dupačky nebo body. Kupte jeden pěkný set určený pro návštěvu dětské poradny nebo příbuzných a jinak se spokojte s jednoduchými oblečky, které se také snadno udržují.

Pokud máte ochotné babičky, počítejte také s tím, že vám spoustu věcí nakoupí nebo ušijí a upletou a vy si svoje finance můžete šetřit pro potřebnější sortiment.

Půjčka nebo nákup od kamarádek

Ve vašem okolí se určitě najde někdo, kdo má už větší děti a rád se přebytečného dětského oblečení takříkajíc zbaví. Pokud máte oblečení pouze půjčené, vyplatí se ho poznačit nějakou jednoduchou značkou – například stehem bavlnky na vnitřní straně rukávu nebo nohavice. Použijte tolik barev, kolik kamarádek ochotných půjčit oblečení, máte. Před vrácením stačí značky odpárat a nebudete muset pracně vzpomínat, od koho byl ten krásný modrý kabátek nebo čepička.

Oblečení samozřejmě můžete dostat i darem nebo ho jednoduše koupit. Za pytel pěkných věciček zaplatíte obvykle pár stokorun, ale v kamenném obchodě byste za totéž nechali 2-3x víc. Oblečení pro nejmenší děti bývá čistě bavlněné, takže se z něj snadno vypere každý flek, snad vyjma mastných skvrn po některých mastičkách na opruzeniny.

Najděte si stálý zdroj, například v second handu

Pravým požehnáním je pak maminka, která má jen o něco málo starší dítě, než je to vaše. Domluvte se s ní na pravidelném odběru oblečků ihned poté, co je vyřadí z šatníku. Uspoříte si tak čas strávený obíháním bazarů a second handů a budete mít jistotu, že vaše dítě bude mít stále co na sebe. Postačí vám dokoupit jen několik zbrusu nových kousků a o nic dalšího se nemusíte starat.

Jak ušetřit na nákupu dětského oblečení nákupem v second handech

Internetových i kamenných bazarů s dětským oblečením je velmi mnoho. Jsou mezi nimi klasické hrabárny i outletové výběrové obchody, kde seženete výhradně značkové oblečení za skvělé ceny.

Zásady nakupování oblečení v bazaru:

  • Nekupujte oblečení s výraznými fleky, i když vypadají, jako snadno vypratelné. Obvykle je opak pravdou.
  • Vyhněte se nákupu bot. Nošené boty poškozují dětskou klenbu, která je násilně vecpána do prostoru přizpůsobeného již jiné noze.
  • Kontrolujte rukávy a nohavice, právě tam se často začne oblečení párat jako první.
  • Nepohrdejte krabicí s věcmi za 5 nebo 10 Kč s kazy nebo flíčky. Doma nebo na zahradě je jistě uplatníte.

Na co si dát pozor při nákupu dětského oblečení z druhé ruky

Jakékoliv oblečení, tedy nejenom to z druhé ruky, po nákupu ihned vyperte. Nikdy nevíte, kde předtím leželo a s jakými chemikáliemi se mohlo dostat do styku. I obyčejné kuličky proti molům mohou na dětské pokožce způsobit nepěknou alergickou reakci. V novém oblečení se také nalézají různé zbytkové chemické látky z barvení nebo přepravní údržby, které našemu tělu rovněž nemusí dělat dobře.

V případě nákupu od kamarádek je zase rizikem používaný prášek na praní. Pokud je jiný, než ten váš, opět hrozí riziko alergie. Oblečení obvykle stačí vyprat na 40°C na běžný program. Pokud to není z nějakého důvodu možné (například v případě společenské košile nebo saka), použijte desinfekci na oděvy.

V second handu pokud možno nikdy nedovolte dětem zkoušet čepice a kloboučky na holou hlavu a doma je ihned důkladně vyperte nebo vydesinfikujte. Jinak hrozí, že si od některého z minulých zájemců přinesete domů nevítaný dárek v podobě vší, kterých se budete jen těžko zbavovat.

Při nákupu bot z druhé ruky, který mimochodem nedoporučujeme, se spolehněte na směs octa a vody v poměru 1:1, kterou obuv vytřete a necháte uschnout. Vyhubíte tak všechny plísně a škodlivé mikroorganismy, které by se mohly v botách pomnožit.

TIP: Nikdy nekupujte z druhé ruky viditelně obnošené boty. V jejich případě se již vložka i podrážka přizpůsobila klenbě nohy původního majitele a neposkytne tak nohám vašich dětí dostatečnou oporu. Výjimku tvoří pouze tzv. společenské boty, které se nosí pouze občas a děti z nich tak vyrostou dřív, než se stihnou vytvarovat podle jejich nohy. I tak ale použijte osvědčený ocet, abyste boty co nejlépe vydesinfikovali.  

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

One Response

  1. Hanusch 31.8.2016

Leave a Reply