Kryptoměny – úvod do problematiky

Chcete posunout hranice své finanční gramotnosti znovu o notný kus a držet krok s nejnovějšími trendy? Pak vám určitě kryptoměny jako takové nemohly uniknout. Co všechno je o nich dobré vědět a jak se dají nejlépe využít? To vám prozradíme v následujícím článku!

Pro nákup kryptoměn doporučujeme využit Coinbase

Kde, jak a proč kryptoměny?

V roce 2009 otřásla světem velká ekonomická krize. Nepřišla jako blesk z čistého nebe – řada odborníků ji  předpovídala a snažila se na její negativní dopady připravit. Jedním z nich byl (nebo byli) i Satoshi Nakamotu. O zakladateli první a nejznámější měny – Bitcoinu, toho víme jen velmi málo. Mohlo jít o jednotlivce, ale také o celou skupinu kryptografů, to dodnes nikdo není.

Nicméně právě toto jméno stálo za vznikem domény Bitcoin.org a realizaci první kryptoměny. Tato novinka byla tehdy uvedena slovy: „Vytvořil jsem nový systém elektronických peněz, který je plně postaven na principech peer-to-peer síti a nepotřebuje třetí stranu, která zajišťuje důvěru systému.“ A právě tím byl uvozen celý ekosystém kryptoměn. Vše bylo řešeno systémem open-source, jež umožňoval komukoliv technologii Bitcoinu používat, zkoumat, vylepšit i propagovat, čehož se velmi rychle chytila početná komunita nadšenců.

Charakteristika kryptoměn

Na trhu už však dávno není dostupný pouze Bitcoin. Počet kryptoměn obchodovatelných na trhu nedávno překročil číslo 1 200 a stále stoupá. Všechny však spojuje několik charakteristik, započatých právě Bitcoinem. A jaké to jsou?

  1. Transparentnost: databáze všech transakcí je veřejná, říká se jí blockchain a brání možným machinacím a podvodům.
  2. Platby nelze odmítnout: jakmile je kryptoměna odeslána, není možné transakci zamítnout či zrušit.
  3. Minimální náklady: poplatky za transakce jsou minimální, často nulové.
  4. Decentralizace: žádná z kryptoměn není ovládána vládou ani bankou. Samotná technologie navíc zaručuje maximální míru decentralizace transakcí, na nimiž nikdo nemůže mít rozhodovací pravomoc.

Kryptoměny také není možné falšovat (díky jejich transparentnosti) a jsou velmi chytré. Jediné, co jim prozatím chybí, je stabilita, ale o tom později.

Nicméně jednotlivé měny se od sebe mohou v mnoha detailech lišit. Rozdílný může být počet tokenů určených pro oběh, smart kontrakty, specializované algoritmy pro výpočet velikosti poplatků a množství dalších specifik, které by však začátečníka zajímat příliš neměli, pokud se nechce ve světě kryptoměn utopit hned na prvních metrech.

Pár slov o Blockchainu

Zjednodušeně bychom mohli Blockchain označit jako databázi alias místo pro uložení elektronických dat. Právě zde se uchovávají všechny transakce přehledně, a zároveň anonymně. Neexistuje žádné centrální úložiště, jehož data by mohla být zneužita, míso toho slouží každý z uživatelů kryptoměn jako informační uzel, který má vždy k dispozici originální verzi (tzn. neexistuje jen jeden originál) záznamů, s níž může libovolně nakládat. Každý uzel aktualizuje tuto databázi nezávisle. Nikdo není nadřazen či podřízen.

Jak začít s kryptoměnami

Abychom si to zjednodušili: kryptoměny nejsou žádnými pevnými penězi, i když nejrůznější ilustrace na internetu vytvářejí spíše opačný dojem. Ve své podstatě jsou mnohem spíše podobné akciím nebo jiným aktivům. Můžete je nakupovat, násobit jejich hodnotu a prodávat je. Na mnoha místech je lze navíc použít i jako oficiální platební prostředek.

Všechny obchodníky, kteří tuto metou podporují najdete např. na stránkách coinmap.org. U nás jde například o některé pobočky kaváren a restaurací v práce, ale také internetový obchod Alza nebo třeba prodejny tabáku Geco. Není bez zajímavosti, že Česká republika v tomto ohledu patří mezi světovou špičku – překvapivé, že?

Nakupujeme kryptoměny

Nejčastěji je možné s kryptoměnami obchodovat ve specializovaných směnárnách. Existuje několik kritérií, podle nichž byste měli vybírat tu ideální. Patří mezi  zejména:

  • výše poplatku
  • likvidita
  • bezpečnost
  • pojištění
  • limity na vklad a výběr
  • přívětivost prostředí
  • jednoduché ovládání

Pro nováčky je ideální směnárna Coinbase. Je známá svým přívětivým přístupem a neprůstřelným 100% pojištěním. Zájem o ni je obrovský, takže na své první potvrzení registrace nejspíš budete muset chvíli čekat, ale vyplatí se to. K dispozici jsou navíc různé vstupní bonusy, takže se určitě vyplatí sledovat oficiální stránky.

Jak používat Coinbase si ukážeme na příkladu nákupu Bitcoinu. Budete překvapeni, jak je to jednoduché.

  1. Zaregistrujte se.
  2. Otevřete záložku Buy/Sell Bitcoin.
  3. Vyberte vaši oblíbenou metodu platby.
  4. Zapiště požadovanou částku.
  5. Klikněte na tlačítko Buy Bitcoin Instantly.
  6. Zkontrolujte na hlavní stránce připočtení Bitcoinů.
  7. Užijte si je!

A co když budete chtít kryptoměny mezi sebou vyměňovat a vsadit třeba na některého z perspektivních nováčků? Pak navštivte stránky GDAX a využijte tento volný obchodní nástroj podle svého. Mimochodem přechody mezi oběma stránkami jsou rychlé a zdarma.

Měli byste vědět: mezi velmi dobré směnárny patří také Coinmate.io. Za jejím vznikem stojí čeští nadšenci, takže při platbě z České republiky neplatíte žádné poplatky a peníze se připočtou nejpozději druhý den (odesíláte-li z Fio banky, tak ihned).

Kde uchovávat nakoupené kryptoměny

Nechávat své virtuální peníze přímo ve směnárnách nemusí být dobrý nápad. Určitě už jste slyšeli o nepříjemných hackerských útocích, které připravily řad lidí o spoustu peněz. Řešením jsou tedy šikovné krypto-peněženky, kam své Bitcoiny, Litecoiny nebo jinou měnu jednoduše přesunete. Mezi aktuálně nejlepší krypto-peněženky patří TREZOR nebo Ledger wallet.

Vrátíme-li se opět ke Coinbase. Stačí najít záložku Send/Request, vložit internetovou adresu své peněženky a potvrdit celou transakci tlačítkem Funds. A velmi podobné je to i v ostatních směnárnách.

Věděli jste, že: Peněženka TREZOR je český produkt, který patří ve světe kryptoměn mezi absolutní špičku?

Jak si vybrat svou ideální kryptoměnu?

A trhu je kryptoměn tolik, že pokud se jen trochu rozhlédnete, určitě najdete takovou, jež vám bude po všech stránkách vyhovovat. Doporučujeme začít se známými kousky jako je Litecoin nebo Ethereum, ale postupně se můžete propracovat i dál. A jaká kritéria při své výběru zohlednit?

  1. Co víte o autorech kryptoměny? Nebyly jejich minul projekty náhodou známé rozsáhlými podvody (ve světe internetu nic výjimečného).
  2. Je moje zvolená kryptoměna důvěryhodná? Aneb dokáže splnit to, co slibuje?
  3. Jaký je dlouhodobý plán mé měny? Mají její tvůrci nějaké cíle? Snaž se něco dokázat?
  4. Jak moc je měna využitelná v reálném světě? Nenechte se nalákat na žádnou internetovou bublinu a používejte měny, s nimiž můžete zaplatit i u skutečných obchodníků a nejenom na burzách!

Není lepší kryptoměny jednoduše těžit?

Tato otázka se přím nabízí. Proč kryptoměny kupovat, když je možné je jednoduše vytěžit? Tento postup však vyžaduj velmi vysoké investice do technologií a také elektrické energie, které nemají ani zdaleka tak velkou návratnost, jak byste čekávali.

Řešením může být pronajímání těžebních soustav (výkonné počítače klidně na druhé straně světa) nebo nákup tzv. těžební kapacity. Můžete také svůj počítat zařadit do rozsáhlejší sítě spolu s dalšími uživateli a o zisk se poté podělit rovným dílem (procentuálně podle výkonu vaší sestavy). Dejte si však pozor na podvody. Pátrejte na internetových fórech a diskuzích, které vám o vaší plánované těžařské aktivitě hodně prozradí.

A to je pro začátek vlastně vše. V příštích dílech našeho seriálu o kryptoměnách se podíváme na to, jaké virtuální měny existují (zaměříme se na ty nejznámější) a jaká jsou rizika spojená s jejich obchodováním. Těšíte se?

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.2 (5 hlasů)

One Response

  1. Marenka 20.5.2019

Leave a Reply