Nouzový stav do 30. dubna: prodlužovat se zřejmě nebude

Andrej Babiš nevidí důvod k prodloužení nouzového stavu. Ten by měl proto trvat do konce tohoto měsíce, tj. do 30. dubna 2020. Život by se tak po tomto datu měl zase pomalu začít vracet do normálu. Opatření, která vláda proti šíření koronaviru zavedla, byla tvrdá, ale v rámci krátkodobého časového horizontu (v řádu dvou až čtyř týdnů) rozumná. Nyní už však pominuly důvody, proč bychom měli v nouzovém stavu setrvávat.

Premiér vs. vicepremiér

Názor na ukončení nouzového stavu ale není jednotný. Tak například vicepremiér Jan Hamáček si myslí, že nouzový stav by měl být prodloužen. Pokud je ale premiér Andrej Babiš proti, nemá smysle podle něj o prodloužení žádat. Taktéž předseda KSČM Vojtěch Filip je toho názoru, že opatření by měla trvat ještě do 17. května. Pokud by vláda změnila názor, o případném prodloužení nouzového stavu by musela požádat Poslaneckou sněmovnu.

Co znamená konec nouzového stavu?

Konec nouzového stavu přínáší konec některých opatření, která jsme dosud museli dodržovat. Tak například omezení svobody pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru už od 1. května neplatí. Do škol se ale žáci ani do začátku července nevrátí. Rozvolnění restriktivních opatření bude probíhat v několika vlnách.

Od 20. dubna 2020

některá restriktivní opatření byla zavedena již v dubnu. Od 20. dubna se již mohou konat svatby s účastí do deseti lidí. K tomuto datu se mohou pořádat farmářské trhy, řemeslníci a autobazary/autosalony mohou otvírat své provozovny. Taktéž profesionální sportovnci mohou začít se svými venkovními tréninkovými aktivitami – ale bez účasti veřejnosti.

Od 27. dubna 2020

K tomuto datu mohou otevřít maloobchody, ať už je jejich činnost jakákoli (prodej obuvi, oblečení, knihy, dekorace…) s plochou do 200 metrů čtverečních. Výjimka platí pro obchody, které jsou součástí obchodních center větších než pět tisíc metrů čtverečních. Bohoslužby a náboženské obřady s účastí do patnácti lidí budou k tomuto datu taktéž povoleny.

Od 11. května 2020

K tomuto datu budou otevřeny všechny provozovny, s plochou do jednoho tisíce metrů čtverečních (nesmí být součástí  obchodních center větších než pět tisíc metrů čtverečních). Bohoslužby a náboženské obřady se mohou konat s účastí třiceti lidí. Dále otevřou posilovny a fitness centra bez možnosti využití šaten a sprch.

Od 25. května 2020

Toto je datum, na které řada z nás čeká. Mělo by dojít k otevření hospod, restaurací, bufetů a vinoték – ovšek pouze venkovní prostory s prodejem přes okénko. K tomuto datu budete moci navštívit také kadeřnictví, masážní salon, solárium, zoologickou zahradu, muzeum či galerii nebo si zajít na manikúru. Bohoslužby budou přístupné až pro 50 lidí.


Od 8. června 2020

Právě v tento den dojde k otevření veškerých provozoven (všech velikostí, včetně těch, které jsou součástí nákupních center), a to i restaurací, hotelů a dalších ubytovacích služeb – včetně vnitřních prostor. Využít budete moci taxislužby, divadla, zámky, hrady a další kulturní aktivity. Svatby se budou moci konat i s účastí nad deset lidí. Bohoslužby a náboženské obřady se nyní konají pro jakýkoli počet lidí.

Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply