Pojištění domácnosti – nejde to i mnohem levněji?

Spousta z nás má tento produkt zřízen, nicméně ve velké většině případů moc nevíme, k čemu vlastně pořádně slouží, jak se liší od pojištění nemovitosti či že na trhu možná existují možná i mnohem levnější varianty než ta, kterou máme doma.

Co je pojištění domácnosti a k čemu nám slouží

Pojištění domácnosti je pojistný produkt určen pro krytí vybavení domu, jako je například nábytek nebo elektronika, ale i pro cennosti doma uschovávané. Pro odlišení od pojištění nemovitosti stačí jednoduché přirovnání: kdybychom pomyslně otočili naše bydlení vzhůru nohama, tak to, co nám z něj vypadne, je součást pojištění domácnosti, přičemž v ruce nám zůstane holá stavba s okny, střechou a podlahami. Té se týká pojištění nemovitosti.

Nastavení pojistky se smlouvu od smlouvy a společnost od společnosti může lišit. Mezi nejčastěji zahrnuté události patří:

  • vandalismus (rozumějme zničení věcí) či jejich odcizení
  • požár, výbuch či škody způsobené kouřem
  • působení přírody (typicky úder blesku, vichřice či krupobití, pohyb půdy, zemětřesení, pád stromu, lavina nebo škody způsobené tíhou sněhu a námrazou či pád stromu. Součástí bývají i škody způsobené záplavou a povodní)
  • voda z vodovodního či kanalizačního potrubí
  • náraz nebo pád letadla

Pojišťovny většinou mívají pro své klienty nachystány několik variant, které kryjí od těch nejzákladnějších událostí s menšími limity (např.pojištění cenností do 20 000 Kč) po varianty s širšími rozsahy nebo individuálním nastavením limitů (pokud například vlastníte doma cennější vybavení či věci vyšší hodnoty).

Jak na pojištění domácnosti ušetřit

Jak je psáno v předchozím odstavci, pojištění domácnosti se dá nastavit do jisté míry individuálně a je tedy na vás zjistit si, jestli když bydlím v 5. patře panelového bytu, tak opravdu potřebuji pojištění proti záplavě nebo naopak v momentě, kdy bydlím v záplavové oblasti, toto skutečně mám zahrnuté ve své pojistce.

Co se týče samotné ceny pojistky, mezi pojišťovnami vždy byl, je a bude konkurenční boj a tedy pojištění, které mám už 10 let, může být u jiné společnosti při stejném nastavení o poznání levnější. Pokud člověk nemá čas prodírat se nabídkami pojišťoven, k jednoduchému porovnání slouží různé srovnávače, jež jsou snadno k nalezení na internetu.

Drobné úspory peněz nezřídka dosáhne například zřízením pojistky přes internet (třeba i 10 %), které bývá zpravidla levnější než zřízení na pobočce ( Je pak také třeba myslet na to, že pojistka se dá platit ročně, pololetně nebo čtvrtletně, přičemž za poslední dvě možnosti je přirážka – vyplatí se tedy platit pojištění ročně ). Vhodné je se též koukat, jestli nemám u dané pojišťovny již nějaký produkt uzavřen – v takovém případě se dá dosáhnout slevy (většinou 5 – 15%)  za více smluv u jedné společnosti.


0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply