Rychlá půjčka před výplatou je pomoc nebo past?

Stalo se vám, že do výplaty zbývá pár dní a vy potřebujete peníze právě teď? Když si nechcete nebo nemůžete půjčit od rodiny a známých, vaše možnosti nejsou vyčerpané. Rychlá půjčka do výplaty může vaše problémy vyřešit, ale také zvětšit.

Několik dní před výplatou se vám stane, že se rozbije auto, sporák nebo nemáte dostatek peněz na zaplacení splátky. Peníze nutně potřebujete a sáhnetepo rychlé půjčce před výplatou. Kdy se vám tento krok vyplatí a kdy vás naopak potrápí si objasníme v tomto článku.

Rychlá půjčka před výplatou vykoupená zlatem

Výhodou u tohoto typu půjček je, že ji dostanete téměř okamžitě. Dejte si ale pozor na úrok, který bývá mnohonásobně vyšší než u běžných bankovních půjček. Někdy hodnota jejich RPSN (roční procentní sazba nákladů) dosahuje několika stovek procent, třeba i 700 %. Čím kratší dobu splácení zvolíte, tím větší tato sazba je (přepočítaná na rok, takže ve výsledku za rychlejší vrácení zaplatíte menší obnos).

Rychlé půjčky většinou společnosti poskytují ve výši do 5 000 Kč. A to proto, že se na ně nevztahuje Zákon o spotřebitelském úvěru. Podle něj se do této částky počítají sumy ze všech smluv uzavřených na 12 měsíců mezi jedním věřitelem a dlužníkem. V tomto případě nejste chráněni zákonem a některé společnosti toho rády zneužívají.

Okamžité peníze dostupné všem – půjčka do výplaty

Předností půjček do 5 000 Kč bývá ve většině případů poskytnutí bez nahlížení do registru dlužníků. Tyto půjčky mají vysokou míru schválení, až přes 90 %. Řadu z nich si zvládnete vyřídit od počítače v jakýkoli čas.

Obvykle rychlou půjčku před výplatou dostanete bez potřeby ručitele, takže jediným dokladem, který potřebujete, je občanský průkaz.

Můžete si půjčit i vyšší částky, například až 15 000 Kč. Na tyto se ale vztahují už jiné podmínky, i když například doložení příjmu nebývá nutné.


Rychle dostaneš, rychle vrať

Většinu těchto rychlých půjček dostanete při 30 denní lhůtě splatnosti. Existují společnosti poskytující dobu 1 až 4 let, ale to je spíš výjimka.

Kromě uvážení možnosti splatit celou částku v této době si můžete promyslet, jestli vám to za to vůbec stojí. Zkusíme-li porovnat RPSN půjčky z banky a rychlé půjčky, při půjčené částce 10 000 Kč s totožným termínem splácení vychází 15 % pro banku a téměř 300 % pro rychlou půjčku.

Na jednu stranu se vám to může zdát děsivé, na druhou stranu jsou půjčky z banky dlouhodobé a má u nich tak smysl roční procentní sazbu nákladů počítat. Zatímco u půjčky na měsíc nebo 14 dní počítání ročních nákladů ztrácí smysl a v podstatě tak jde jen o náklady společnosti, která rychlou půjčku poskytuje.

Když už si musíte půjčit, připravte se

Konkurence poskytovatelů u rychlých půjček před výplatou je obrovská, proto raději obětujte pár minut vyhledání zkušeností ostatních lidí a srovnání nejvýhodnějšího úroku při férových podmínkách. Někdy půjčky obsahují i skryté poplatky a sankce, kvůli kterým nakonec půjčku zaplatíte jednou nebo vícekrát tolik, než jste si půjčili. Sankce jsou zacíleny na lidi, kteří už mají problémy splácet, a je tak snadné dostat se do ještě větší dluhové pasti. V případě soudu může váš dluh například 4 500 Kč narůst až ke 30 000 Kč.

Při první půjčce některé společnosti nabízí dokonce půjčení zdarma – nezaplatíte žádný úrok. V takovém případě myslete na to, že vás tato společnost bude lákat na další půjčky v budoucnu. A za ty už zaplatíte.

Také se může stát, že po náhlé situaci, kvůli které jste si půjčili, přijde ještě naléhavější záležitost a nebudete moct celou půjčku splatit. Je proto dobré počítat i s takovým případem, kdy sankce a poplatky budete muset zaplatit.

Pomůže i malá finanční rezerva

Nejlepší radou, jak potřebě této rychlé půjčky před výplatou předejít, je vytvořit si finanční rezervu. Při dnešních cenách a platech to není samozřejmě nic lehkého, ale na lepší časy můžete začít trénovat už ukládáním nízké částky každý měsíc. Jde o zažití zvyku si něco pravidelně odložit a i malá rezerva se vám v případě nouze bude hodit. Při zlepšení finanční situace si můžete začít odkládat větší částky a díky tréninku vám to už nebude dělat problém.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply