Triky, jak získat nejlevnější povinné ručení

Doba, kdy povinné ručení patřilo k nejtransparentnějším produktům na trhu, protože ho nabízelo jen několik málo pojišťoven zpravidla ve dvou nebo třech základních variantách, je už bohužel pryč. Dnes je situace na trhu mnohem nepřehlednější. Vybrat si můžete ze 14 poskytovatelů, mezi kterými jsou velké bankovní společnosti i docela malé pojišťovny, specializované pouze na tuto oblast. Jak se v nabídkách povinného ručení vyznat a jak vybrat tu nejvýhodnějším vám přehledně ukážeme v tomto článku.

Ustanovení § 2789 občanského zákoníku umožňuje pojišťovnám sbírat vaše data a využívat je pro návrh smlouvy „přesně šité na míru.“ Toto tvrzení ale bohužel není vždy pravdivé, takže nezbývá než se ptát, ověřovat a zjišťovat. Pokud chcete získat opravdu nejvýhodnější povinné ručení na trhu, připravte se na šest týdnů slušné práce. Přesně tak dlouho totiž běží výpovědní lhůta u vaší staré smlouvy a vy máte čas nechat se pojistit někde jinde a (snad) výhodněji. Svůj postup si rozložte do několika jednoduchých kroků. Tak budete mít jistotu, že jste na nic důležité ho nezapomněli.

Triky, jak získat nejlevnější povinné ručení

Cena nebo i něco navíc

Řada klientů žádající povinné ručení se zaměřuje výhradně na cenu. Nízké poplatky ale s sebou přináší řadu nevýhod – například příliš nízkou pojistnou částku nebo vysokou spoluúčast. Zvažte, jaké riziko vám na cestách skutečně hrozí. Pokud používáte auto jen několikrát do měsíce, bude vám nejnižší možné plnění pravděpodobně stačit, ale jestliže s ním každý den jezdíte do práce a o víkendu ještě na výlety, zvažte i různé bonusy, za které si ale samozřejmě budete muset připlatit.

Zjistěte si bonusy a malusy

Bonusy a malusy ovlivňují cenu povinného ručení více, než si řada lidí myslí. Pravidla jsou ale nejednotná a to přispívá ke zmatku. Váš postup při hledání nejlevnějšího povinného ručení se tedy bude lišit podle toho, jestli jste v nedávné době způsobili nehodu nebo ne.

Bezeškodní průběh po dobu 5 let

Jestliže jste v minulých pěti letech nebyli účastníkem žádné pojistné události, budete mít situaci o něco jednodušší. Při ukončení smlouvy požádejte stávající pojišťovnu o tzv. potvrzení o bezeškodním průběhu pojistné doby. To by vám měla pojišťovna zaslat do 15 dnů od konce data platnosti smlouvy. Konkurenční pojišťovny s tím obvykle počítají a uzavřou smlouvu o povinném ručení i dříve a na základě vašeho čestného prohlášení, ve kterém uvedete počet měsíců bez nehody. Ve výpisu o bezeškodním průběhu si pak toto tvrzení ověří a případně upraví pojistné.

POZOR: Některé pojišťovny tento výpis zasílají automaticky u jiných si musíte požádat. Je tedy lepší žádat vždy, abyste předešli zbytečně dlouhé čekací době.

Jak je to s bonusy u povinného ručení

Všeobecně platí, že za každý rok (12 měsíců) bez vámi způsobené nehody získáváte bonus 5%, který ovlivní výslednou cenu povinného ručení. V praxi tak můžete běžně získat slevu na povinném ručení ve výši 30-45 %, někdy i 65%, to ale znamená deset let jízdy bez nehod.

Bonusy jsou vázány přímo na vaši osobu podle rodného čísla. Koupě nového auta nebo pojišťovny vás o ně rozhodně nepřipraví a dají se bez problémů převést k jiné pojišťovně. Často mají vliv i na tzv. havarijní pojištění a to bez ohledu na to, kde ho uzavíráte.

U malusů se pak situace různí. Většina pojišťoven odečte za každou způsobenou nehodu 36, 24 nebo 12 měsíců z bezeškodního průběhu a následně adekvátně navýší částku za povinné ručení. Některé ale uplatňují tzv. lidský přístup a za jednu způsobenou nehodu bez vážnějších následků ve zmíněném pětiletém období žádné malusy neodečítají.

Když máte za sebou škodní událost

Jestliže váš rejstřík není tak úplně čistý, nezbývá vám, než hledat právě ty přátelské pojišťovny. Hlídejte si různé akce a nabídky pro nové klienty.

Porovnejte nabídky mezi pojišťovnami

Internetových kalkulaček a porovnávačů povinného ručení je nespočet. Většinou ale po vás chtějí zadání povinných údajů, jakými jsou e-mail a telefonní číslo. Pokud se chcete vyhnout otravným hovorům z call center, založte si speciální e-mail a SIM zdarma (momentálně ji nabízí třeba O2) a používejte je. O zvolené povinné ručení si pak musíte zažádat sami přímo na stránkách pojišťovny.

Ideální pojistník vám může také pomoci ušetřit

České zákony dovolují aby pojistník (ten, který uzavře smlouvu a platí domluvené závazky) byl jiný než pojištěnec (tzn. osoba, na kterou se pojistná smlouva vztahuje). Toho můžete u povinného ručení využít. Jestliže uzavíráte své první povinné ručení nebo jste zatíženi nepříjemnými malusy, požádejte o pomoc své rodiče nebo prarodiče. Starší lidé mají totiž při tomto typu pojištění slevy.

Rizikoví řidiči podle věku

  • řidiči do 28 let jsou pojišťovnami vnímáni jako nejrizikovější
  • lidé mezi 29 až 55 lety jsou na tom o něco lépe
  • největší slevu mají pojistníci starší 55 let
Od roku 2012 už není možné vypočítávat riziko podle pohlaví. Takže zatímco dříve byly zvýhodněny ženy, které tak často nezpůsobují havárie, dnes je úplně jedno, na koho z domácnosti pojištění uzavřete.

Cenu povinného ručení ovlivňuje také bydliště. Největší bonusy mají řidiči bydlící na maloměstě, nejmenší pak osoby z velkoměst. Máte-li tedy babičku nebo dědečka bydlící na vesnici, budou pro vás ideálním pojistníkem.

TIP: Při fintě se starším pojistníkem ale pamatujte na to, že se vám nenačítají bonusy za bezeškodní období.

Pojištění sjednejte přes internet

Uzavírání smluv na pobočce už dnes není v módě. Je zbytečně náročné na zaměstnance, spotřebovanou energii i pronájem pracovních prostor. To si dnes uvědomují i pojišťovny, proto můžete u většiny z nich získat slevu na povinném ručení při uzavření smlouvy on-line. Často až 10 %. Počítejte jen s tím, že budete muset v nejbližších dnech převzít smlouvu od kurýra a podepsanou ji zaslat zpět.

Hlídejte si frekvenci plateb

Ano, i tady můžete ušetřit. Pojišťovny totiž zpravidla zvýhodňují platby za celý rok před těmi pololetními nebo čtvrtletními. Zaplatíte-li celou částku najednou, můžete tak ušetřit i několik stokorun.

Převedení bonusu na další vozidlo

V minulých letech šly bonusy sdílet i v rámci rodiny, tzn. syn mohl při uzavírání povinného ručení čerpat z bezeškodního průběhu svého otce nebo třeba strýce. Dnes už tato výjimka možná není, i když někde je ještě nabízeno převedení bonusu mezi manželi.

Ale převod bonusů mezi vozidly patří mezi málo známé triky, jak získat nejlevnější povinné ručení. Stačí mít u pojišťovny zaregistrováno již jedno auto a další může čerpat z jeho bonusů. Všechny pojišťovny ale tuto službu neposkytují, takže se opět musíte ptát a hledat.

Využijte flotilové pojištění

Výhodné povinné ručení lze sjednat i v rámci firmy. Jedna smlouva zahrnuje nejméně pět aut, na které je pak poskytnuta množstevní sleva. Využíváte-li automobil nejenom pro osobní, ale také pro pracovní účely, pokuste se dohodnout se zaměstnavatelem, jestli by o podobném řešení nepouvažoval.

Využijte známé v pojišťovně

Jestliže některý z vašich příbuzných nebo známých pracuje v pojišťovně, pokuste se uzavřít pojištění přes něj. Často vám totiž může nabídnout zaměstnaneckou slevu až ve výši 25%, což se rozhodně vyplatí.

Přemýšlejte už při koupi auta

Záleží také na tom, jaké vozidlo chcete pojistit. Dražší pojistku všeobecně mívají starší auta, nebo ta s velkým objemem válců a výkonem motoru. Svou roli hraje i hmotnost vozidla a jeho druh.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

Leave a Reply