Ušetřete používáním nočního proudu (nízkého tarifu)

Chcete-li ušetřit a hledáte, zda vám váš poskytovatel proudu umožní používat noční proud, pátrejte po termínu nízký tarif. Při splnění určitých podmínek přejdete na dvoutarifní sazbu a účty za elektřinu se hned sníží.

Dříve existovala dvoutarifní sazba pro všechny domácnosti. V nočních hodinách byla energie levnější a vžil se pojem noční proud a pro zbytek denní doby denní proud. Distributoři elektřiny se rozhodli nabídnout zákazníkům noční proud, aby se v síti nehromadily přebytky energie a nezpůsobily její přetížení.

Nyní poskytovatelé elektrické energie umožňují využívat levnější proud v různých částech dne, a proto je denní a noční proud nově pojmenovaný jako vysoký a nízký tarif.

Vysoký tarif pro všechny a levnější energie jen pro vyvolené

Tento typ vysokého tarifu mají všichni odběratelé elektrické energie. Pokud však váš domov vytápíte elektrickými spotřebiči nebo máte elektrický bojler na ohřívání vody (případně oboje), můžete se přihlásit o dvoutarifní sazbu. V ní se střídá běžná sazba za energii pro určitou část dne s levnějšími úseky.

Zároveň musíte své spotřebiče nastavit na zapnutí pouze pro dobu, kdy bude nízký tarif zapnutý a svému dodavateli ukázat revizní zprávu o správném nastavení. V době nízkého tarifu čerpají levnější energii všechny spotřebiče v domácnosti. Nově je dvoutarifní sazba určená i pro majitele elektromobilů a chataře a chalupáře.

Kdy budete nízký tarif čerpat?

Na rozložení doby, po kterou budete lacinější tarif využívat, záleží na vašem dodavateli. Za den ho můžete čerpat 8 až 22 hodin.

Tento tarif se přepíná pomocí Hromadného dálkového ovladače (HDO), který podle předem nastaveného spínacího plánu určuje dobu trvání. Ovladač je napojený na lokální rozvodnu elektřiny a budete ho mít umístěný doma.


Každý ovladač má svůj kód a s jeho pomocí přes webové stránky nebo mobilní aplikaci svého distributora elektřiny zjistíte, kdy který tarif čerpáte. Můžete se informovat i prostřednictvím zákaznické linky nebo e-mailovým dotazem.

Dobu, kdy je nízký tarif zapnutý, je dobré sledovat, protože při současném používání třeba myčky nebo pračky, můžete ročně ušetřit několik stokorun.

I v cenách nízkých tarifů jsou rozdíly

Kolik za elektřinu při nízkém tarifu zaplatíte, záleží kromě dodávající společnosti i na dni v týdnu, ročním období nebo na tom, k jakému účelu jste dvoutarifní sazbu dostali (ohřev vody, tepelné čerpadlo, vytápění přímotopem nebo hybridními spotřebiči apod.).

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply