Voda a vše o ní

Spotřeba vody v domácnostech se neustále snižuje. Svůj podíl na tom mají úsporné spotřebiče i zlepšení osobních návyků spojených s používáním teplé a studené vody. Přesto však vodou stále ještě zbytečně plýtváme a stokoruny na vyúčtování za vodu naskakují s obdivuhodnou rychlostí. Jak tomu zabránit?

Cena vody

Věděli jste, že od převratu zdražila voda více než stonásobně? Důvodů je více. Nejvíce se na tomto procesu podepsala privatizace, která utnula přívod peněz ze státního sektoru. Zatímco dřív stát financoval výstavbu čističek i distribuci vody, dnes od této oblasti dává ruce pryč.

Ceně vody také výrazně uškodil prodej částí vodovodní sítě do rukou zahraničních vlastníků. Stalo se již pravidlem, že majitelé ze Španělska, Německa a dalších zemí chtějí svůj zisk maximalizovat, takže obyvatelé spadající do jejich oblasti působnosti platí za vodu více, než ti, jejichž dodávky vody spravuje obec nebo město. Přehledně jsme všechno sepsali v článku Cena vody 2017. Zajímá vás také, kolik a komu za vodu platíte?

Jak efektivně šetřit vodou

Většina domácností má v šetření vodou ještě značné mezery. Většina vody jednoduše odteče do odpadního potrubí, jakkoliv se to na první pohled zdá zvláštní. Stačí mít toaletu se starých způsobem splachování nebo málo důsledně hlídat své zvyky při koupání a sprchování. Častá otázka dá se za vodu v domácnosti ušetřit? byla proto dopodrobna rozepsána v samostatném článku.

Šetřit za vodu můžete už při každém otočení kohoutku. Používání spořiče vody vás nestojí žádný čas navíc a náklady na jeho pořízení jsou minimální. Obvykle se vrátí za několik měsíců.

Správa vody ve vlastní režii?

Vlastnit domácí studnu a čističku vody se na první pohled zdá jako velmi výhodné, ale platí to i na ten druhý? Ano i ne. Jestliže nechcete složitě hledat v nabídce vodárenských firem, nahlédněte do článku Vlastní studna a čistička odpadních vod – vyplatí se? Najdete v něm všechno, co pro informované rozhodnutí potřebujete.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply