Podvodný e-shop: jak zjistíte, že vás mohou napálit?

I když je nakupování přes internet pohodlné, někdy vás podvodníci mohou obrat o peníze, aniž by se vám je podařilo dostat zpátky. Svého zboží se samozřejmě také nedočkáte. Na jakých e-shopech nakupovat a na co si dát pozor se dozvíte v tomto článku.

Podvodný e-shop někdy nemusíte poznat na první pohled. Naopak, i jednoduše vypadající stránky mohou fungovat dobře. Spíš než vzhled byste si měli dávat pozor na jiné věci. Nemusíte každý obchod kontrolovat podle všech kroků, už jen použití pár z nich vám může dost napovědět (a v případě podezření můžete svou kontrolu dokončit i pomocí ostatních kroků).

Jak poznat podvodný e-shop: Ověřte si zdrojový kód

Po otevření stránek klikněte kamkoli na stránce pravým tlačítkem myši a vyberte Zobrazit zdrojový kód stránky. Většina profesionálních a důvěryhodných stránek tvoří webdesignéři od nuly, takže pokud uvidíte větu typu Created with HTML Generator Plus, začněte být ostražití.

Zabezpečení citlivých dat

Pokud máte na stránkách e-shopu zadávat citlivá data, jako jsou osobní údaje nebo detaily o vaší platební kartě, ujistěte se, že jsou stránky zabezpečené. Nejsnadněji to zjistíte kontrolou URL adresy – pokud začíná https:// , je zabezpečená přes SSL (jde o protokol poskytující zabezpečení komunikace mezi oběma stranami prostřednictvím šifrování a autentizace). Orientovat se můžete i podle symbolu zaklapnutého zámku.

Plaťte jen přes zabezpečené stránky

Při online platbách, jako při použití platební karty, nikdy nenakupujte na e-shopech, které nemají výše uvedené zabezpečení. Nejlepší je, když obchod podporuje systém 3D Secure, který údaje z vaší karty neposílá obchodníkovi, ale rovnou bance.

Pokud budete chtít platit virtuálními měnami, jako jsou bitcoiny, dobře si to rozmyslete. Nemají stejnou ochranu jako ostatní platební metody, a tak se k jednou odeslané částce už nedostanete.

Informace o prodávajícím i zboží jsou dobře dostupné

Zbystřete, i když nebudete moct najít informace o tom, kdo je prodávající, jak se s ním spojit, obchodní podmínky, zásady ochrany osobních údajů nebo jaké služby nebo zboží nabízí (kombinuje-li kosmetiku, zahradní nábytek a stolní hry, může to být znamení, že něco není v pořádku). Stejné to je v případě prodávaného zboží – čím víc detailů, informací a fotek je dostupných, tím větší je šance na férový obchod.

Existuje e-shop tak dlouho, jak tvrdí?

Některé e-shopy se svou důvěryhodnost snaží dokázat tvrzením o určitém počtu let, po které existujíArchiv internetových stránek vám umožní snadnou kontrolu. Po zadání vašeho hledaného e-shopu vyskočí, od kdy je na internetu stránka zaznamenaná a můžete se podívat i na screenshoty z konkrétního data.

Informace o stránkách si můžete ověřit i přes web who.is, který poskytuje výpis vlastníka domény, její historii a dostupnost a další detailnější informace.

Nenechte se vylákat z ověřených aukčních stránek

Aukční weby, třeba jako Ebay, jsou před podvodníky dobře zabezpečené. Proto se je podvodníci snaží obejít a po vyhrané aukci vás budou chtít vylákat ven na svoje stránky, kde vám nabídnou například výhodnější podmínky. Pravděpodobně z vás ale vylákají peníze a zboží se nikdy nedočkáte (a zároveň ztratíte záruky, které by vám aukční stránka jinak poskytla).

Vzhled není vše, co by mělo rozhodovat

Někdy narazíte na e-shop, který vypadá téměř amatérsky. Může být úplně v pořádku, jen se majitel víc věnuje samotnému obchodu než vizuální prezentaci na internetu. Podvodníci se věnují jenom tomu, jak z vás vylákat peníze, a proto jsou schopní napodobit ostatní e-shopy s maloobchodním zbožím. Používají propracované vzhledy stránek a někdy i ukradená loga. Proto se víc než vzhledu věnujte ostatním znakům, které vám podvodníky pomohou odhalit.

Podvodný e-shop: Podezřelý na první pohled

Kromě ostatních prvků si některých varovných znaků všimnete hned:

  • výrobek nabízí za příliš nízkou cenu nebo s tak dobrými vlastnostmi, že je velmi nepravděpodobné, aby to byla pravda,
  • prodávající trvá na okamžité online platbě a nenabízí dobírku,
  • nikdo vám neodpovídá na dotazy na žádném z uvedených kontaktů,
  • při online aukcích má prodávající a ostatní účastníci aukce špatné hodnocení nebo chce prodávající dokončit platbu mimo webové stránky aukce,
  • prodávající neposkytuje žádnou možnost zabezpečené platby, jako přes platební kartu nebo PayPal.

Kladné hodnocení ostatních nakupujících

I když tomuto způsobu nemůžete věřit úplně, protože mohou existovat negativní komentáře konkurence stejně jako pochvalné komentáře samotných majitelů e-shopu, průzkum hodnocení a recenzí daného e-shopu vám může hodně pomoci. Dobrým ukazatelem jsou sociální média, kde zákazníci mohou e-shopy také hodnotit.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.5 (4 hlasy)

Leave a Reply