Auto z Německa se vám může vyplatit, když si jeho nákup pohlídáte

Auta dovážená z Německa představovala v minulosti výhodnou koupi. Dnes to sice platí méně, ale při usilovnějším hledání a u neobvyklých či německých modelů aut je nákup v Německu pořád výhodnější než tady. Na co si dát pozor a co potřebujete k přihlášení auta se dozvíte v tomto článku.

Vybrat si auto v Německu vás sice bude stát víc času a možná i nervů, než když si je koupíte v tuzemsku. Dáte-li si pozor, můžete získat kvalitní auto za podstatně méně peněz. Pokud si na dovoz auta netroufáte sami, fungují i společnosti, které se asistovaným dovozem aut z Německa zabývají a vyřídí za vás i všechny potřebné formality.

Hledání auta z Německa začněte na internetu

Nejlepší je začít na internetu, kde jsou hned dvě velké stránky německých inzerentů v češtině: mobile.de a AutoScout. Prodejci většinou inzerují na obou stránkách, ale někdy na každé z nich mají jinou nabídku, proto je dobré projít si oba weby.

Aby se vám lépe hledalo, nejdřív si rozmyslete:

 • kolik kilometrů jste ochotní akceptovat na tachometru (např. pro 80 tisíc se vám nezobrazí ani 81 tisíc, proto při vyhledávání trochu přidejte),
 • jaký typ auta (terénní, městské) a značku (vyplatí se hlavně němečtí výrobci) chcete nebo jestli budete hledat jen konkrétní model,
 • cenu auta, kam zahrnete i poplatky v ČR a náklady na přepravu.

Při zadávání parametrů auta myslete také na to, kam si pro ně budete muset jet. Podle mapy si stanovte maximální vzdálenost, která se vám u jízdy pro auto – a někdy může jít jen o prohlídku – vyplatí.

Jakmile si vyhlédnete svého favorita, prodejci zavolejte. Pokud nemluvíte německy, vystačíte si i s angličtinou, většina prodejců se totiž do Německa přistěhovala z jižní Evropy a anglicky umí. Zjistěte hlavně:

 • Jestli je auto ještě volné: pokud ano, zarezervujte si je – většinou to jde jen den (případně večer) předem.
 • Požádejte o fotky: nechte si na mail poslat detailní fotky. Budete tak mít větší šanci zjistit, v jakém je auto doopravdy stavu.
 • Snižte cenu: už po telefonu můžete zkusit usmlouvat nižší cenu, většina prodejců při projevení vážného zájmu ráda sleví.

Tip: Jak poznáte podvodníka

Podle toho, že v inzerátu neuvádí telefonní číslo, ale jenom mailovou adresu. Bude se z vás snažit vylákat zálohu a potom se vám už neozve. Oproti tomu seriózní prodejci číslo uvádí vždy, protože nemají čas kontrolovat své nabídky na internetu a komunikují zásadně telefonicky.

Auta z Německa: než se vydáte na cestu

Ještě před cestou za vybraným modelem si vytipujte několik dalších aut v okolí do zálohy. Může se stát, že na místě odhalíte závažné vady a museli byste se vracet s nepořízenou. Také si připravte seznam toho, co všechno je potřeba u aut z autobazaru pohlídat a zvláštní pozornost věnujte odhalení bouraného auta.

Podle svých možností si zvolte i způsob, jak auto dostanete do ČR. Nejvíc vyřizování vás čeká, když budete chtít s autem sami odjet.

 • Odvoz auta na přívěsuJde o možnost, se kterou budete mít nejméně starostí a která je i cenově výhodná. Odvoz na přívěsném vozíku seženete už od 10 Kč na km (pro takový vozík potřebujete řidičák skupiny E) a s žádnými dalšími výdaji si nebudete dělat starosti. V autobazaru vám při zaplacení aspoň zálohy auto několik dnů nechají, takže pro něj nemusíte hned jet i s přívěsem.
 • Dovoz auta specializovanou společnostíChcete-li si dovoz auta z Německa usnadnit, můžete se obrátit na společnost, která se tímto přímo zabývá. Důležité je si spočítat, jestli se vám jejich služby vyplatí. Cena se může vyšplhat i ke 20 až 30 tisícům. S výběrem auta vám poradí, případně ho podle vašich požadavků sami vytipují. Pro auto pojedete s danou společností, ale přihlášení auta v ČR už bude jen na vás.
 • Samostatné řízení nového autaPro nový vůz se můžete vydat i s druhým řidičem a cestu zpátky už odřídit v novém. K tomu si musíte zajistit převozní SPZ a dočasné pojištění, nezapomeňte zkontrolovat i platnost STK (v Německu ji najdete pod zkratkou TÜV).

  S pojištěním i značkou vám pomohou samotné autoservisy. Pokud si ji budete shánět na úřadě, myslete na to, že obvykle mají otevřené jen dopoledne. Vylisování značky si pak budete muset zajistit sami, stačí o to ale požádat na pojišťovně ve které si sjednáváte povinné ručení. Pro převozní značky platí nová pravidla – tu se žlutým pruhem (platnost na 5 dní) už můžte legálně použít i u nás a v klidu tak stihnete i STK. Nemusíte si tak kupovat dražší značku s červeným pruhem (platnost až na měsíc).

Auta z Německa: jak postupovat v ČR

U nás musíte s autem dojet na technickou a emisní kontrolu. Týká se vás dovozová kontrola a jestli ji vybraná stanice dělá, si raději ověřte (i když by je měly dělat všechny).

V dalším kroku si zařiďte povinné ručení. Číslo registrační značky stačí doplnit později, až vám ji přidělí úřad.

Na registru vozidel vyplňte předtištěný formulář k dovezenému vozidlu. S sebou si vezměte:

 • občanský průkaz
 • zelenou kartu
 • protokol z STK
 • německé technické průkazy (malý i velký)
 • pro jistotu kupní smlouvu a doklad o zaplacení pojištění

Do 30 dnů (obvykle to trvá asi týden) dostanete velký a malý technický průkaz a taky SPZ. Jakmile ji umístíte na auto, můžete s ním na silnice.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.53 (15 hlasů)

6 Comments

 1. Juraj Zelenak 13.3.2018
 2. Hudiny 23.2.2019
 3. Mirek P. 21.3.2019
  • Mirek P. 21.3.2019
   • Mirek P. 21.3.2019
    • Simona 1.1.2020

Leave a Reply