Dostali jste se do situace, kdy dočasně nemůžete splácet půjčku? Rozhodně nečekejte, až u vás zazvoní exekutor vymáhající celou dlužnou částku, a situaci co nejdříve řešte. Čím dřív, tím větší šanci máte na schůdný postup pro obě strany při řešení neschopnosti splácet půjčku.
Vzali jste si půjčku, ale náhle jste přišli o zaměstnání nebo se vám citelně snížily příjmy například v důsledku dlouhodobé nemoci. A jako každý měsíc, i teď vás čeká splacení půjčky. Než abyste počítali upomínky od banky nebo společnosti, které dlužíte, raději celou situaci řešte ihned. Vyhnete se tak bezesným nocím a čekání na exekutora, jako i dalším poplatkům, které by vám při ignorování celé situace naběhly.
Zapírání se ničemu nepomůže
Jakmile se dozvíte, že nebudete schopní měsíční splátku zaplatit, kontaktujte svou banku nebo úvěrovou společnost. Nejen, že po vyřešení budete klidnější, ale banky obvykle ke klientům, kteří se ozvou sami s tímto problémem, přistupují vstřícněji než k těm, které musí upomínat. Jednání s úvěrovými společnostmi je sice už méně příjemné, ale při včasném jednání máte šanci na snížení nebo odložení splátky.
Důvodem, proč o této skutečnosti dát vědět, také je, že vám po nezaplacení pravidelné splátky začnou naskakovat sankční poplatky a úroky za neschopnost splácet půjčku.
Komunikujte a nic nezamlčujte
Důležité je, abyste komunikovali a k celé věci přistupovali férově. Banky obvykle posuzují klienty, kteří mají pro nehrazení splátek vážné problémy (nemoc, ztráta zaměstnání apod.), přívětivěji než ty, kteří si například vzali další půjčku kvůli dovolené (a banka na to navíc přišla při kontrole registru dlužníků).
Také je důležitá vaše spolehlivost. Při špatném záznamu v registru dlužníků (banky sem zaznamenávají vaše problémy při víc než měsíčním zpoždění splátky) už vám dají na výběr méně možností řešení, než když v registru žádný záznam nemáte.
Individuální řešení
Vzhledem k situaci, v jaké se nacházíte, vám banka nebo úvěrová společnost vybere individuální řešení. Nejčastěji přistupují k dočasnému snížení splátek, splátkovým prázdninám (odkladu splátek) a restrukturalizaci úvěru.
Musíte počítat s tím, že za tyto změny dostanete naúčtované poplatky. A i při dočasném přerušení splácení bude banka ve většině případů trvat alespoň na splácení úroků.
Pojištění schopnosti splácet půjčku
Nejlepší prevencí pro takový případ je pojištění schopnosti splácet. Banky jej nabízí rovnou k úvěru a můžete si je sjednat i u pojišťoven. V tomto případě je potřeba si zjistit, zda to vaše banka nebo úvěrová společnost bude akceptovat. Toto pojištění není povinné.
Podle typu uzavřeného pojištění vás ochrání v situaci, kdy dojde ke ztrátě zaměstnání, dlouhodobé pracovní neschopnosti, invaliditě nebo úmrtí.
Je pozdě: zesplatnění a vymáhání zbytku úvěru
Na řešení máte dost času, dokud vám banka nezesplatní celý zbytek úvěru včetně poplatků a úroků. To se stane v případě, kdy upomínky a pokusy banky nebo úvěrové společnosti ignorujete nebo se na dalším způsobu splácení nechcete dohodnout. Poté dojde k vymáhání, což obvykle dělá někdo jiný, než ten, u koho jste si půjčili. A setkání s vymáhacími firmami není nic příjemného, jsou nekompromisní.
Když nevíte kudy kam při neschopnosti splácet půjčku
V případě, kdy se dostanete do situace, že máte víc úvěrů a nepomůže vám ani dočasný odklad splátek, může pro vás být řešením osobní bankrot.
Tip: Můžete seškrtat výdaje a na splátky ušetřit?
Každá domácnost má výdaje, které musí zaplatit a ty, na kterých může dočasně ušetřit. Zkuste si sepsat všechny měsíční výdaje a určit ty, které byste mohli omezit. Například:
|
Dobrý den,
mám půjčky, ale v loni jsem prodělal dva epileptické záchvaty a přišel o práci
Nevím co dělat, těžko sháním se značným omezením
Děkuji za radu
S pozdravem
Jiří Šimek