Originální, či neoriginální toner? Vyplatí se šetřit?

Rozdíl při koupi originálního a neoriginálního (renovovaného) toneru může být i stovky korun. U dražších modelů se cenový rozdíl může pohybovat i v tisíci korunách. A tak často vyvstává otázka, zdali má opravdu smysl investovat nemalé finanční prostředky do nákupu originálního toneru a jestli není přeci jenom lepší zvolit neoriginální, renovovaný toner.

Originální, renovovaný a kompatibilní toner

Originální tonery vyrábí přímo výrobci tiskáren. Kompatibilní tonery jsou vyráběny jiným výrobcem, jak je výrobce tiskárny a jedná se o zcela nový toner. Co se týká renovovaných tonerů, tak zde se jedná o minimálně jednou použité tonery, které jsou následně opětovně renovovány k užití. Renovované tonery se také někdy nazývají jako repasované, či recyklované. U kompatibilních tonerů bývá v praxi méně poruch a problémů, jak u tonerů recyklovaných. Což je především způsobeno tím, že se jedná o zcela nový výrobek.

Přičemž v rámci renovace toneru existuje několik způsobů, jak tento proces provést. Tím nejsprávnějším, ale zároveň i nejnáročnějším a nejdražším procesem je, že se z původního toneru využije pouze vnější plastový obal. Pokud dojde k nekvalitní renovaci, tak v rámci tohoto procesu dojde k pouhému dosypání tonerového prášku.

Vzhledem k tomu, že originální tonery jsou pro výrobce větším příjmem jak samotný prodej tiskáren, tak mnohdy dochází k situaci, kdy se u tonerů setkáváte s čipem, který zamezí znovu použití toneru.

Kompatibilní tonery – rizika

  • Patentové riziko a riziko náhrady za škodu – toto riziko se netýká koncových uživatelů. Ovšem týká se podnikatelů, kteří s tonery obchodují (distribuují je, mají je v držení …)
  • Při manipulaci s kompatibilním tonerem může snadno dojít k vdechnutí velmi jemného uvolněného tonerového prášku. Kompatibilní tonery jsou ve většině případů vyráběny v Číně a východoasijských zemích a nehledí se přitom tolik na ochranu zdraví spotřebitele.

Repasované tonery – rizika a nevýhody

Správný postup při renovaci tonerů je následující:

  • kompletní rozebrání toneru tak, aby zbyl pouze vnější obal
  • výměna všech převodů a pohyblivých mechanismů uvnitř toneru, pokud je to konstrukčně možné
  • výměna optického válce
  • vsypání tonerového prášku
  • složení toneru
  • otestování toneru přímo v tiskárně

Pokud zmiňovaný proces renovace tonerů neproběhne správně a dojde pouze k tomu, že se do boku toneru vyvrtá malý otvor, pomocí kterého se dosype univerzální prášek a otvor se zpět zaletuje, tak následně klesá i maximální množství vytištěných stran. Může se tak pomocí repasovaného toneru vytisknout maximálně 25 % z udávané kapacity originálního toneru. A ve většině případů i velmi nekvalitně, jelikož jednotlivé součásti toneru budou již opotřebované.

Pokud nedojde při renovaci toneru k výměně jeho jednotlivých součástí, tak můžou nastat následující problémy:

  • Není vyměněn optický válec:
    • Originální toner je zkonstruován tak, aby bez známky opotřebení optického válce spotřeboval všechen tonerový prášek. Ovšem při využití renovovaných tonerů bez vyměněného optického válce dochází k jeho postupné degradaci. Což má za následek, že tiskárna začne vynechávat části tisku, anebo naopak se na papír nanáší barva i na místa, na která nemá.
    • Většina výrobců počítá s rezervou pro tisk (v rámci garance kvality tisku do poslední strany), a proto dochází při opětovném použití optického válce u repasovaného toneru k postupnému zhoršení kvality, přičemž v rámci akceptovatelné kvality zvládne následně vytisknout pouze 25 % své udávané kapacity.
  • Problémy s tonerovým práškem
    • Při špatném přenesení tonerového prášku na optický válec může být tisk neostrý, světlý a nevýrazný
    • Při tisku probíhá zapékání tonerového prášku na papír, přičemž pokud se tonerový prášek zapéká na jiné teplotě, jak pracuje tiskárna, tak dochází k tomu, že se tisk postupně odlupuje, či rozmazává.
    • V situaci, kdy je místo originální tonerového prášku použit univerzální dochází k neostrému tisku, přičemž se následně tisk postupně z papíru ošoupává.
  • Problémy s převodovým ústrojím toneru
    • Pokud je převodové ústrojí vychozené, anebo zašpiněné, tak následně klade tiskárně větší odpor, což má za následek zvyšování opotřebení celé tiskárny.

Jak koupit alternativní toner (repasovaný toner)?

DIN 33870Pokud se rozhodnete pro nákup alternativního, neboli repasovaného toneru, tak byste měli vždy volit takový, který je certifikován normou DIN 33870. Norma DIN 33870 určuje, jak přesně má proběhnout renovace toneru, tak aby nedošlo k následnému poškození tiskárny.

Při koupi alternativního toneru byste zároveň měli volit i výrobce toneru, s kterým máte zkušenost Vy, někdo z Vašeho okolí, anebo jsou na něj dobré recenze na internetu.

Zároveň byste měli volit i takového výrobce, který deklaruje zdravotní nezávadnost toneru.

Vybírejte pouze takový alternativní toner, který má nový optický válec, vyčištěné mechanické převody a zároveň v něm nebyly použity univerzální sady tonerového prášku.

Poruší se záruka na zařízení při využití neoriginálního toneru?

V zásadě všichni výrobci doporučují využívat originální tonery. Pokud by ale došlo k poškození tiskárny, které nebude souviset s neoriginálním tonerem, tak je lepší vyměnit neoriginální za originální. Vyhnete se tak případným hádkám ve značkovém servisu.

V současnosti skoro každý výrobce toneru garantuje náhradu škod vzniklých s použitím neoriginálního toneru. Dle směrnic EU není možné, aby originální výrobce zařízení nutil spotřebitele kupovat jen a pouze jeho originální spotřební materiál, jinak mu nebude uznána záruka na samotné zařízení.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)
Tags:

8 Comments

  1. pazi 19.10.2016
  2. pepa 21.10.2016
  3. Kubko 29.11.2016
    • Kubko 13.12.2016
      • Admin 13.12.2016
        • Michal Rejzek 11.5.2017
  4. David Šigut 8.8.2017
  5. Pavča 10.11.2019

Leave a Reply