Skutečně prospěje novela zákoníku práce zaměstnancům pracujícím z domova?

U zaměstnancům provozujícím s oblibou tzv. homeworking vyvolala novela zákoníku práce nadšení. Díky jednoznačně stanoveným pravidlům by totiž měla přinést práci z domova i do firem, které se dříve obávaly příliš volně stanoveného režimu pracovníků. Ale jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí.

Nová regulace práce z domova má ale, jak se zdá, pár much. Především drobní a střední podnikatelé a firmy nejsou spokojeni s návrhem, podle kterého musí zajistit zaměstnanci nejenom všechny dostupné technologie (s výjimkou situací, kdy zaměstnanec používá svoji techniku) a proplácet paušální náklady, ale také se postarat o dostatečné zabezpečení firemních dat. To totiž stručně řečeno znamená, že se neobejdou bez vytvoření virtuální privátní sítě (VPN), která ochrání přenos dat mezi pracovníkem a zaměstnavatelem.

Povinnosti mají firmy již dnes, nevědí o tom

Dodnes všechno fungovalo víceméně na základě vzájemné dohody, při které si řadu věci zaměstnanci často zajišťovali sami, výměnou za benefit práce z domova.

Zaměstnavatelům se nejvíce nelíbí povinnost hradit zaměstnanci nutné náklady. Podobná povinnost sice platí i dnes, ale firmy o ní často nevědí, protože není aktivně vymáhána. V případě, že si zaměstnanec platí internetové připojení nebo elektřinu formou paušálu ale není nutné uhradit celý paušál, jak se mnozí mylně domnívají. Stačí uhradit jeho poměrnou část nebo se úspěšně bránit tvrzením, že by zaměstnanec musel zaplatit stejnou částku, ať už by z domova pracoval nebo ne.

Takže i když se nechala celá řada firem slyšet, že homeworking raději zruší, nebude celá situace ve výsledku tak žhavá, jak se může zdát. Práce z domova navíc patří ke stále častěji žádaným pracovním benefitům a v dnešní době vysoké zaměstnanosti by se její zrušení mohlo ukázat jako významná konkurenční nevýhoda.  

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply