Ušetřete za vodu, používejte spořič vody

Před tím, než se podíváme na samotnou úsporu za vodu je potřeba si říct, co to vlastně spořič vody je, hrozí totiž snadná záměna s perlátorem vody, který je součástí vodovodních baterií. Spořič vody je nástavec na sprchovou nebo vodovodní baterii, který snižuje průtok vody a tím snižuje i její samotnou spotřebu. Oproti tomu běžný perlátor zajišťuje pouze provzdušnění vody a souvislý vodní proud bez cákání. Na trhu existují i speciální úsporné perlátory, které fungují jako spořiče vody.

Vytékající voda ze spořiče je promíchána se vzduchem, díky čemuž vzniká plný proud při nižší spotřebě vody, který je dostatečně silný pro mytí rukou, nádobí, sprchování. Samotný spořič vody musí splňovat vyhlášku 409/2005 Sb., která zaručuje, že ze spořiče vody poteče skutečně pitná a nezávadná voda.

Vyhláška 409/2005 Sb:

§ 3 1): Výrobky přicházející do přímého styku s vodou musí být vyrobeny v souladu se správnou výrobní praxí tak, aby za obvyklých a předvídatelných podmínek používání nedocházelo k přenosu jejich složek do vody v množství, které by mohlo být nebezpečné pro lidské zdraví, nebo způsobit nežádoucí změny ve složení vody, popřípadě ovlivnit její senzorické vlastnosti; nesmějí obsahovat patogenní mikroorganismy, být zdrojem mikrobiálního nebo jiného znečištění vody …

Typy spořičů vody:

Na českém trhu existují dva typy spořičů vody, prvním typem je spořič s jednoduchým závitem, druhým je spořič vody v úpravě antivandal. Typ antivandal se přidělává na vodovodní baterii pomocí speciálního klíče a samotný spořič vody je určen především pro objekty, kde je větší výskyt osob (školy, montážní haly, veletrhy, firmy). Spořič vody s jednoduchým závitem se naopak využívá v místech, kde nehrozí jeho odcizení, tedy nejčastěji v domácnostech, meších rodinných firmách, na chatách.

Jaké jsou úspory při využití spořiče vody?

Vodovodní baterií, která obsahuje pouze perlátor vody, protéká zhruba 15 až 20 litry za minutu. Spořič vody sníží tento průtok na 3,5; 6 nebo 9 litrů za minutu. Díky tomu dojde k úspoře minimálně 6 litrů vody za minutu i při snížení pouze na 9 litrů protékající vody za minutu. Samotný spořič vody lze pořídit dle nákupního rádce Heureka od částky 89 Kč. Při snížení spotřeby, dojde nejenom k úsporám v podobě nižších výdajů za vodu, ale zároveň se sníží i náklady potřebné na ohřev, tedy lze očekávat nižší výdaje za plyn a elektřinu.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply