Jak ušetřit za vybavení pro děti do školy?

Stále se zvyšující náklady za vybavení do školy nemusí nutně znamenat, že vytáhnou víc i z vašich peněženek. Stačí školní potřeby nakupovat s rozmyslem a využít našich pár triků.

S nákupem školního vybavení začněte doma

Dřív, než odejdete do obchodu, podívejte se po domově, jestli vám tam neleží zapomenuté pomůcky a zkontrolujte stav po posledním školním roce. Věci jako pravítka, kalkulačky, penály nebo batohy nemusíte obměňovat každoročně, a tak se je nebojte použít znovu, jsou-li stále v dobrém stavu. Také místo nakupování spousty per můžete starší děti poslat do školy s reklamními propiskami.

Můžete i protřídit skříně svých dětí a malé oblečení prodat nebo darovat. Uděláte si lepší přehled v tom, co budou potřebovat pro následující školní rok (jako je třeba nové oblečení na tělocvik).

Napište si seznam věcí, které bude potřeba koupit, a řiďte se jen podle něj – nekoupíte tak nic, co už máte nebo nepotřebujete. Nejlepší bude, když tento seznam sladíte s požadavky, které dostanete ze školy. V opačném případě vám doma zůstanou ležet věci, které nikdy nepoužijete.

Stanovte limity na školní potřeby

Jak vaše děti rostou, chtějí pořád novější a lepší věci. Často ale moderní výrobky, jako jsou trička nebo batohy s potiskem oblíbených kapel, kvalitou neodpovídají ceně a rychle se rozpadnou. Abyste dětem nastavili limity, promluvte si s nimi o hodnotě peněz. Ukažte jim rozdíl v kvalitě levně vyrobených trendových výrobků s logem a těch, které jsou precizně zpracované (i když bez obrovského loga přes celý výrobek), a vysvětlete jim rozdíl v kvalitě.

Pokud začnete děti učit správnému hospodaření s penězi v mladém věku, budou vyrůstat v souladu s nimi a obhajovat je.

Samozřejmě jim neodepírejte úplně všechno a udělejte kompromis, že jim například pořídíte 1 nebo 2 věci s jejich idolem. Navíc tak v nich můžete budovat pocit zodpovědnosti a poznání hodnoty peněz, kdy je necháte si na tuto věc “vydělat” – budou vám muset pomáhat s domácími pracemi, za tričko s jejich idolem třeba 10x vynést odpadkový koš apod.

Tip: U dětí se moderní trendy rychle mění, a tak místo toho, abyste jim svačinový box s jejich hrdinou nebo oblíbenou postavičkou koupili hned, počkejte až na září. Až uvidí, s čím přišli jejich spolužáci, budou chtít to stejné – a na svůj už koupený svačinový box si ani nevzpomenou.

Udělejte si cenový přehled a nakupte i na internetu školní potřeby

Než na nákupy vyrazíte, zastavte se v obchodech po okolí a srovnejte jejich nabídku školních potřeb s e-shopy. Tam vás často vyjde spousta věcí levněji, ale musíte zahrnout i cenu za poštovné (pokud nepřekročíte částku, za kterou budete mít doručení zdarma).

Využijte slevové kupóny a akce: opatrně

Podívejte se po slevových kupónech a akcích ve svých novinách, schránkách nebo na mailu, nebo prohledejte internet s hesly jako “slevové kupóny školní pomůcky”, “slevy školní potřeby”, “slevy zpátky do školy”. Když už jsme u slev, zkontrolujte, jestli tady můžete uplatnit některou z výhod cashbacku.

Nezapomínejte na to, že obchodníci se snaží co nejvíc vydělat a tak se výhodné sety mohou nakonec vyplatit jenom jim. Zkontrolujte si, jestli všechny položky opravdu využijete, a nebo vám bude půlka ležet doma.

O velká balení se podělte se známými

Nejlevněji vyjdou položky ve velkých baleních, se kterými se můžete nachystat na celý rok. Máte-li ale strach, že byste velká balení propisek nebo lepidel nespotřebovali, domluvte se se známými a balení si mezi sebou rozdělte.

Počkejte si na posezónní slevy školních potřeb

Až opadne největší zájem o školní potřeby (po konci srpna a ledna), máte největší šanci získat všechno s pořádnými slevami. Výběr ale může býtomezený, proto pokud potřebujete určité pomůcky, kupte si je raději dopředu a nečekejte až na výprodeje.

Použité zboží z druhé ruky

Učebnice nemusíte kupovat vždy nové a pokud si je vaše dítě neopatří na školní burze, můžete se poptat po známých se staršími dětmi, v antikvariátech i na internetu. Použité učebnice většinou vydrží několika majitelům.

Nešetřete na kvalitě dětského vybavení do školy

U některých pomůcek, jako jsou batohy, židle k psacímu stolu nebo boty na tělocvik (u starších dětí, kterým neroste noha) se šetřit nevyplatí. Ty kvalitní vám vydrží několik let, zatímco levnější byste museli kupovat každý rok, což by vás nakonec vyšlo dráž.

Místo platebních karet zaplaťte v hotovosti

Pokud se bojíte, že v obchodě přesto necháte víc peněz, než jste měli v plánu, plaťte všechno v hotovosti. Díky tomu budete mít představu, kolik vám ještě zbývá z vymezeného rozpočtu a lépe jej uhlídáte. Stane-li se vám, že už jste celý rozpočet vyčerpali a váš seznam není pořád kompletní, dejte si pauzu a počkejte, až děti začnou chodit do školy. Ne všechny položky se totiž ukážou jako nezbytné. Naopak ty, bez kterých se děti neobejdou, se snažte dokoupit po začátku školy co nejdříve.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply