Dálnice bez poplatků, aneb kde lze jezdit bez dálniční známky?

Dalnice-bez-poplatkuNa začátku roku 2016 došlo k velké legislativní změně v oblasti poplatků za využívání dálnic na území ČR. Od 1.1.2016 je totiž možné využívat 4 úseky dálnic bez toho, abyste měli koupenou dálniční známku. Nezpoplatněné dálniční úseky jsou při vjezdu na ně označeny dodatkovou tabulkou Bez časového poplatku, která obsahuje přeškrtnutý symbol dálničního kupónu.

Důvodem pro zrušení poplatků za využití dálnic je především fakt, že některé dálniční úseky nelze zcela objet, jelikož zde není adekvátní náhradní komunikace po které by šlo pokračovat do cíle.

Pokud byste chtěli jet na zpoplatněném úseku dálnice bez platné dálniční známky, tak se vystavujete pokutě až ve výši 5 000 Kč na místě, anebo pokutě až do výše 100 000 Kč ve správním řízení.

“Vůči řidičům není fér, že je nutíme kupovat dálniční známku i tam, kde dálnici de facto jen křižují, ale musí ji na své cestě kolem města použít. Budeme tím také předcházet tomu, že se místní řidiči dálnici kvůli poplatku vyhýbají a jezdí pak skrze město po silnicích nižších tříd,” vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

Nezpoplatněné úseky dálnic:

  • Dálnice D1 Kývalka – Brno, Brno – Holubice (exit 182 – 210; křížení se silnicemi I. třídy č. 23 a 50)
  • Dálnice D3 Mezno – Čekanice (exit 76 – 79, křížení se silnicí I. třídy č. 19)
  • Rychlostní silnice R6 Jesenice – Cheb, sever (exit 162 – 169, křížení se silnicí I. třídy č. 21)
  • Rychlostní silnice R10 Mladá Boleslav, Bezděčín – Mladá Boleslav (exit 39 – 46, křížení se silnicemi I. třídy č. 38 a 16)

2016dalnice

Ušetřete za povinné ručení

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply