Německá dálniční známka

Německo patří se svými 12 800 kilometry dálnic mezi státy s nejrozvinutější infrastrukturou v Evropě. Přesto se až donedávna za používání německých dálnic platit nemuselo. Výjimku měla jen vozidla nad 12 tun, která musela a musí hradit tzv. mýtné. A jaké má německá dálniční známka výhledy do budoucna?

Pokud se chystáte přes Německo projíždět ať už na dovolenou nebo z jakéhokoliv jiného důvodu ještě v roce 2017, máme pro vás dobrou zprávu: žádná německá dálniční známka ani jiná viněta není potřeba. V Německu se za používání dálnic jednoduše neplatí. Zatím. Na obzoru se už ale rýsuje něco jiného.

Dálniční poplatky v Německu v blízké budoucnosti

Prozatím není německá dálniční známka pro vozidla do 12 tun potřeba. Německá vláda to ale hodlá změnit. Již minulý rok v březnu prošel německým senátem návrh, který hovoří o zavedení elektronického mýtného už od příštího roku. V úvahu při něm bude bráno stáří vozidla i jeho emisní třída. A jaké částky z naší peněženky mohou budoucí dálniční poplatky v Německu odčerpat?

Návrhy německá dálniční známka pro rok 2017

Doba trvání Částka
Desetidenní 140 – 410 Kč
Dvouměsíční 440 – 820 Kč
Roční 3 550,00 Kč

Zákon počítá s nutností doložit ekologické vlastnosti vozidla při pravidelné silniční kontrole. Pokud to řidiči z nějakého důvodu neudělají, budou automaticky platit nejvyšší možný poplatek (roční dálniční poplatek 130 EUR, dvouměsíční 30 EUR a desetidenní 15 EUR).

Zajímavostí je, že Německo plánuje zavedení mýtného jen pro cizince projíždějící zemí. Místní obyvatelé by sice museli za dálniční známku nebo vinětu zaplatit také, vzápětí by si ale mohli celou výši zaplaceného poplatku odečíst z daní. Proti tomuto plánu se ale ostře staví Evropská Unie, takže vůbec není jisté, jestli německá dálniční známka začne od příštího ledna vůbec platit.

Pozor na dopravní předpisy v Německu

Chcete-li se vydat na dovolenou autem, určitě neuškodí udělat si přehled o odlišnostech silničních předpisů u nás a vzahraničí. Ty německé vám přehledně přinášíme níže:

  • Denní svícení je v Německu povinné jen pro motocykly a mopedy. Automobily musí mít zapnutá potkávací světla jen při špatných povětrnostních podmínkách.
  • Reflexní vesta je povinná jen ve firemních vozech. V osobních ji sice policisté také kontrolují, ale její absenci řeší jen domluvou.
  • V Německu nemusíte mít ani autolékárničku. U nás je ovšem povinná. Dejte si pozor na datum spotřeby.
  • Nezapomeňte si s sebou přibalit platnou zelenou kartu a řidičský a technický průkaz.
  • Němečtí policisté kontrolují technický stav vozidel velmi důkladně, nenechte tedy nic náhodě.
  • V obci je povolená rychlost 50km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnicích 110-130 km/h.
  • Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, ale pouze u řidičů nad 21 let!
  • Telefonování je možné pouze se sadou hands-free a nutností je připoutání bezpečnostním pásem.

Aktualizováno v lednu 2017

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.67 (3 hlasy)

Leave a Reply