Vydejte se na dovolenou bez cestovky

Máte dost pokynů cestovních kanceláří, rizik spojených s jejich krachem nebo si chcete udělat dovolenou podle svých představ? Vyskládáním vlastní dovolené můžete dokonce ušetřit, zkušenější cestovatelé dokáží cenu své dovolené oproti cestovní kanceláři srazit až na polovinu.

V případě samostatně plánované dovolené počítejte s tím, že si vše budete muset pořádně ověřit a často vyhledáváním informací a nabídek strávíte dost času (podle Institute for Business Value asi 20 % z 2000 cestovatelů strávilo hledáním víc než 5 hodin). Zato se dostanete na takové ceny, které by se vám nepovedlo ulovit ani při super last minute dovolených od cestovek.

Dopředu plánujte všechny kroky

Než si hotel zarezervujete, naplánujte si všechny části vaší dovolené, včetně zpáteční cesty.

Zjistěte si:

  • kdy musíte vyklidit pokoj, jestli si máte kde uschovat zavazadla a jestli vám bude přístupné lobby
  • v závislosti na způsobu dopravy: zda máte kde bezpečně zaparkovat auto / jak se dostat ke zpátečnímu spoji / zda jsou pro vás spoje dostatečně časově i finančně výhodné, nebo je lepší hledat ubytování blíž odjezdu.

Důležité je to hlavně v případě, kdy letíte a letiště je od vašeho hotelu hodně vzdálené a nemáte odpovídající spoj. Místo, abyste trávili třeba i půl dne čekáním na letišti, si můžete na jednu noc zarezervovat hotel poblíž letiště. Opět si nezapomeňte zjistit cenu i způsoby dopravy, někdy je možné z hotelu dojít i pěšky.

Doprava a ubytování

Tipy, jak se na místo vaší dovolené dopravit a jak si najít co nejvýhodnější ubytování, se podívejte v předcházjícím článku.

Hledejte ubytování se stornem zdarma

Čím dřív si ubytování zarezervujete, tím víc ušetříte. Narazit ale můžete na různé akce i u ubytování, protože se nabídka hotelů liší podle jejich aktuální obsazenosti.

Obecně je výhodné hledat ubytování přes větší servery, jako je booking.com. Kromě výhodných cen nabízí i storno ubytování zdarma 14 dní předem, někdy i 1 den před nástupem ubytování. V kombinaci s cashbackem se vám navíc část utracených peněz vrátí.

Ujistěte se, že s vámi počítají

Než se na dovolenou vydáte, napište mail nebo zavolejte přímo do hotelu, abyste potvrdili vaši rezervaci a upřesnili jim čas příjezdu. Budete vědět, že s vaším příjezdem počítají, i když přiletíte třeba v noci.

Vyzbrojte se slovníkem nebo základními frázemi

Jednou z nevýhod samostatného cestování je, že se na místě musíte spolehnout jen sami na sebe a nečeká na vás žádný delegát. I když některý ze světových jazyků ovládáte, vypište si základní fráze (týkající se například nefunkční klimatizace na pokoji, potřeby doplnit ručníky, uklidit, vyměnit pokoj kvůli hluku apod.) i v jazyku země, kam jedete, a přibalte aspoň malý slovník.

Projděte si základní zvyky a povinnosti nejen při vstupu do země

Před určitými zvyklostmi a povinnostmi vás při nákupu zájezdu pravděpodobně vaše cestovní kancelář upozorní, proto si je při samostatném plánování pečlivě projděte. Vyhnete se nepříjemným překvapením, jako je zákaz vstupu do země s pasem před koncem platnosti nebo zákazu fotit policejní příslušníky.

Nezapomeňte na pojištění

Když cestujete sami, určitě nezapomeňte na cestovní pojištění, protože s kartičkou zdravotní pojišťovny vás sice ošetří ve většině evropských zemí, ale nemusí to být úplně zadarmo a navíc jde pouze o neodkladnou péči. Kompletní informace najdete tady.

Konkrétní tipy hledejte na blozích a v diskuzních fórech

Vzhledem ke zvyšující se oblíbenosti samostatné dovolené se při jejím plánování nemusíte spoléhat jen na sebe, ale inspirovat se můžete i ostatními cestovateli. Někteří v diskuzních fórech nebo na svých blozích popisují své konkrétní dovolené včetně všech informací o cestování a ubytování. Navíc si v diskuzních fórech můžete nechat poradit přímo s konkrétními problémy.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

Leave a Reply