Jak si vybrat last minute dovolenou a na co si dát pozor?

Už jste si vybrali svou letní dovolenou? Pokud ne, patříte ke stále se zvyšujícímu počtu lidí, kteří místo výběru dovolené v zimě čekají na výhodné letní akce last-minute dovolených. Abyste si vybrali opravdu výhodnou dovolenou, přinášíme vám užitečné tipy, co je potřeba si při výběru pohlídat.

Díky internetu můžete můžete svůj výběr dovolené dobře kontrolovat. Nicméně pro dovolenou v plné sezóně v kombinaci s populárními lokalitami je dost nepravděpodobné, že by stála méně než ta, kterou byste pořídili 6 nebo více měsíců před termínem odjezdu.

Výhody last-minute dovolené

Bezesporu hlavní výhodou je, že při této dovolené ušetříte. Aerolinky často nabízí zbylá sedadla na spodní hranici jejich ceny nebo i pod cenou, aby zaplnily letadlo. Důvod je jednoduchý – raději dostanou něco než vůbec nic. Stejně tak to je i u hotelů.

Další výhodou je, že si můžete užít vzrušení z překvapení a dobrodružství. Zvlášť, pokud jste dobrodružnější typ cestovatele, může vám zvolení dovolené na poslední chvíli přinést oživení a spoustu zábavy.

Nevýhody last-minute dovolené

Na druhou stranu je s tímto typem dovolené spojených i několik rizik. Jako to, že neexistuje žádná záruka, že právě ve vašem termínu bude dostatek míst v letadle i hotelu nabízených za zvýhodněnou cenu. Hlavně v plné sezóně se může stát, že aerolinky naopak ceny za poslední zbývající sedadla navýší. Navíc musíte počítat s tím, že si v sedadle nesednete vedle toho, s kým jste se na dovolenou vydali.

A také se budete muset vypořádat se stresem spojeným s čekáním na vaši slevu na dovolenou. Neexistuje žádná jistota, že se vaše ideální dovolená objeví v posledních okamžicích.

Berte proto v potaz i následující body:

Rozhodněte se, zda si chcete aspoň trochu vybrat nebo co nejvýhodnější cenu

S blížícím se termínem odjezdu a přechodem do kategorie last minute dovolené se o ni zajímá čím dál více lidí a možnosti tak rapidně ubývají. Pokud chcete velmi výhodnou dovolenou a je vám jedno, že budete mít velmi omezený nebo žádný výběr, počkejte až na posledních pár dní před tím, než máte nastoupit na dovolenou.


Chcete-li si naopak zachovat možnost výběru, začněte s hledáním last-minute dovolené aspoň 6 týdnů předem, raději než jen 3 nebo 2. Takto budete o krok napřed před všemi ostatními, kteří také plánují vybírat v kategorii last-minute. Obecně je nejlepším termínem pro výběr last-minute dovolené 60 až 90 dní před odjezdem, protože to bývá termín pro bezplatné stornování dříve zakoupeného zájezdu.

Buďte flexibilní

Je-li to možné, udělejte si v práci delší volno, než by měla trvat vaše dovolená. Je tak pravděpodobnější, že se vám při hledání dovolené naskytne více možností výběru.

Stejně tak zkuste rozšířit svůj obzor, co se týká ubytování a cílové země. Někdy najdete dobrý hotel i v jiném letovisku nebo dokonce jiné zemi či světadílu.

Vyhněte se úplné špičce

Jestli nemůžete cestovat jindy než v hlavní sezóně, zkuste se trefit aspoň do méně vytížených termínů, jako je druhá polovina srpna nebo úplný konec prázdnin.

Ignorujte nadpisy „sleva“ nebo „promo akce“

Ceny za dovolenou jsou stále v pohybu, proto se nenechte zmást předkládaným snížením cen. V dnešní době je původní cena za dovolenou prakticky bezvýznamná, protože ceny se mění na základě nabídky a poptávky.

Zkontrolujte si, co je zahrnuté v ceně

Dokud neznáte všechny položky, nemůžete začít porovnávat jednotlivé zájezdy. Proto se nejdřív seznamte s obsahem nabízených služeb, jako zda jsou zahrnuté letištní poplatky, místní poplatky za ubytování, pojištění a další. Chcete-li mít všechny náklady na dovolené úplně pod kontrolou, zahrňte do vyhledávání i all inclusive zájezdy, kdy nebudete muset řešit jídlo ani pití. Vyplatí se to zejména při rodinné dovolené.

Hledejte na správných stránkách

Při hledání dovolené je nejlepší si promyslet, na jaký typ pobytu byste chtěli (do luxusní vily nebo malého a útulného apartmánu, francouzské venkovské chaloupky, hotelu, kempu apod.) a vyhledávat na stránkách, které se na daný typ ubytování specializují. Nejlépe tak porovnáte jednotlivé nabídky.

Další volbou jsou velké ověřené servery, které sdružují hodně nabídek, takže vám nic neunikne.

Vyvarujte se dlouhých letů

Dobrou cenu dostanete v apartmánech v Chorvatsku stejně jako v Turecku. Ale v případě vzdálenějších destinací si dejte pozor na to, zda je cena letenek zahrnutá do celkové ceny zájezdu, jinak se vám dovolená může dost prodražit.

Pouvažujte o rizikových oblastech

Dovolenou v zemích jako Egypt, Tunis nebo Turecko, kde byly politické nepokoje, je nejlepší si zamluvit na poslední chvíli v každém případě, abyste mohli zkontrolovat aktuální bezpečnostní rizika na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Na druhé straně kvůli těmto problémům nebudete mít problém s výběrem last-minute dovolené ani v nejvytíženější sezóně.

Jeďte nezávisle na cestovce

Jednou z výhod pro last-minute dovolenou je, že ubytování a doprava jsou v jednom balíčku. To ale do jisté míry omezuje váš výběr. Pokud si dovedete sehnat levnou letenku (pár tipů najdete tady), můžete už řešit jen výhodné ubytování.

Zůstaňte doma

Už i pro domácí zájezdy si můžete najít last-minute dovolenou. Navíc nemusíte řešit dopravu organizovanou cestovkou nebo si shánět letenky, ale na místo se pohodlně dostanete autem, případně vlakem nebo autobusem. V případě tuzemské dovolené platí, že není dobré shánět ji až na úplně poslední chvíli, ale zarezervovat si ji aspoň několik týdnů dopředu, protože jsou pobyty kvůli oblíbenosti ostatních obyvatel hodně a rychle rozebrané.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

Leave a Reply