Elektronická cigareta, či obyčejná cigareta?

Každý kuřák někdy řešil situaci, že mu výdaje za kouření lezly značně do peněženky. V situaci, kdy vykouříte jednu krabičku za den, což průměrný kuřák zvládne, se měsíční výdaje za cigarety vyšplhají na částku 2700 Kč (bráno, že cena jedné cigaretové krabičky je 90 Kč a měsíc má 30 dnů).

Částka 2700 Kč už není úplně nezanedbatelná položka v rodinném rozpočtu. Pokud kouří navíc partner, či partnerka, tak se jedná už o 5400 Kč, které měsíčně investujete do nákupu cigaret. Samozřejmě kromě velké finanční náročnosti je zde i problém s tím, že značně poškozujete své zdraví.

Cigaretový kouř obsahuje toxické látky (amoniak, akrolein, oxid uhelnatý, kyanid), mutageny (látky ovlivňující genetickou informaci v DNA chromozomů), karcinogeny (látky způsobující rakovinu), reproduktivně-toxické látky (látky zhoršující schopnost početí dítěte). A toto vše vdechujete Vy i Vaše okolí při každé cigaretě.

Lze nějak ušetřit peníze, které investuji do kouření?

Prvním řešením, které můžete udělat proto, abyste snížili výdaje za cigarety je přestat kouřit. Ovšem pro většinu kuřáků je toto řešení nepřijatelné, jelikož jsou již zcela závislí na pravidelných dávkách nikotinu. Pokud se ze dne na den nestanete nekuřákem, tak by průchodnějším řešením mohla být elektronická cigareta, díky které můžete výdaje za cigarety snížit o více jak 80%.

Kolik utratím za elektronickou cigaretu?

Pokud se rozhodnete pro vyzkoušení e-cigarety, tak se připravte na to, že počáteční investice do elektronické cigarety bude o něco vyšší jak výdaje na nákup jedné krabičky cigaret. Samotnou elektronickou cigaretu lze pořídit za částku 500 až 1000 Kč (bereme běžný modele-cigarety , který je pro začínajícího kuřáka postačující s kapacitou echomizéru 1,6 ml). Následně je potřeba investovat ještě cca 250 Kč do e-liquidu (náplň cigarety o objemu 30 ml, kterou budete kouřit, vydrží zhruba 3 týdny až měsíc podle intenzity kouření).

Za částku 750 až 1250 Kč budete mít kompletní vybavení proto, abyste zhruba jeden měsíc místo klasických cigaret kouřili elektronickou cigaretu. Úspora za první měsíc kouření e-cigarety tedy bude zhruba 1500 Kč. Hodně zde záleží na tom, jak drahou e-cigaretu si pořídíte. Osobně bychom doporučili investovat do nákupu cigarety částku kolem 1000 Kč, jelikož se jedná o jednorázovou investici.

Kolik zaplatím za kouření e-cigarety další měsíce?

Jakmile máte již zakoupenou elektronickou cigaretu, tak zhruba za měsíc budete potřebovat novou náplň, tedy investice opětovně v hodnotě 250 Kč. Plus bude potřeba vyměnit echomizér (případně pouze náhradní hlavu pro echomizér). Pokud byste se rozhodli pro celý nový echomizér, tak zde se jedná o investici ve výši cca 150 Kč, náhradní hlava do elektronické cigarety vyjde zhruba na částku 50 až 70 Kč. 

Jestliže tedy měsíčně pořídíte pouze novou náplň do elektronické cigarety a k tomu náhradní hlavu, tak měsíční výdaje budete mít cca 300 Kč. Oproti původní částce 2700 Kč tedy ušetříte měsíčně zhruba 2400 Kč.

Škodlivost elektronické cigarety

Ohledně škodlivosti elektronických cigaret se vede v současnosti velká diskuze, někdo tvrdí, že je škodlivější jak klasická cigareta, jiný tvrdí že je zdravější. Faktem ale zůstává, že i elektronická cigareta obsahuje jedovaté látky a stejně tak může obsahovat i nežádoucí kovy a antimon. Na to, abychom řekli, zda je pro člověka ecigareta nebezpečnější jak klasická cigareta nemáme patřičná znalosti z oboru lékařství, ale co se týká finanční náročnosti, tak zde lze jasně prokázat, že kouření e-cigarety je finančně méně náročné.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

3 Comments

  1. Standa 20.10.2016
  2. Jamila 20.11.2016
  3. Lakysto 18.6.2019

Leave a Reply