Zařiďte si levnou dovolenou u moře

Chystáte se k moři a chcete co nejlepší ceny? Jediným řešením nemusí být last-minute zájezd na poslední chvíli, ale i vhodná kombinace nabízených možností na trhu.

Samostatně poskládaná dovolená

Dovolenou si nemusíte koupit kompletně zařízenou od cestovní kanceláře, ale můžete si ji nakombinovat i sami. Vyberte si třeba z následujících možností.

Způsob dopravy na dovolenou:

Letecky

 • Jak sehnat levné letenky, přespat na letišti nebo na jaké odškodnění máte nárok se můžete podívat v sérii článků tady.

Autem

 • zkontrolujte jeho stav a povinnou výbavu: ujistěte se, že je vaše auto v pořádku, máte doplněný olej (na dlouhých cestách spotřebujete víc oleje, než obvykle), a ověřte si povinnou výbavu pro země, kterými budete projíždět abyste tím předešli možným nákladům v zahraničí
 • neberte si příliš mnoho zavazadel: zbytečné přetížení vozidla znamená další náklady, a proto se snažte vzít jen nejnutnější věci, zavazadla rovnoměrně rozmístěte a ta nejtěžší dejte nad nápravy
 • nedejte šanci zlodějům: nikdy nenechávejte nezamčené auto se svými věcmi uvnitř bez dozoru, pro jistotu buďte zamčení i při jízdě
 • seznamte se s trasou a dopravou: podívejte se po aktuálních dopravních informacích ze zemí, kterými budete projíždět, abyste poté zbytečně a neekonomicky nepopojížděli v kolonách

Autobusem

 • obecně vychází levněji než letenky a navíc vás odveze přímo na místo bez složitých přestupů
 • oproti cestě autem ušetříte i na svých silách i nápojích potřebných k udržení pozornosti

Ubytování na dovolené

Nástroje pro hledání optimální ceny za hotel nebo jiný druh ubytování se liší místo od místa. Důvodem je, že ceny za pokoje se neustále mění v závislosti na aktuální poptávce (dokonce každou hodinu) a někdy prostě na jedněch stránkách najdete lepší cenu než na jiných. Často se vám taky vyplatí zvolit “starý způsob” a do hotelu si prostě zavolat a ulovit tak výhodnou cenu.

 • Najděte si nejvýhodnější místo: budete-li chtít na své dovolené i cestovat nebo vařit (a nakupovat v místních supermarketech), vybírejte ubytování na nějakém strategickém místě, ze kterého si nebudete muset platit drahé taxíky, budete moct jet hromadnou dopravou nebo jít pěšky.
 • Udělejte si přehled: pomocí největších vyhledávacích serverů, jako je Trivago nebo Booking, si zjistěte obvyklé ceny pro vaši lokalitu. Vyberte si několik nejlepších ubytování a ty zadejte do vyhledávače, abyste zjistili aktuální nejlepší cenu.
 • Ujistěte se, že znáte celkové náklady: některé hotely si účtují poplatky za rekreační pobyt, které nemusí být zahrnuté v online ceně, jiné poplatek za Wi-Fi, snídaně, nebo použití posilovny i parkoviště. Raději se zeptejte, zda vaše ubytovací zařízení nějaké takové poplatky vyžaduje.
 • Menší hotely mimo hlavní vyhledávání: přeskočte větší hotely, které se objevují na prvních stránkách ve vyhledávačích. Ty menší nejsou tolik ochotné investovat do této formy reklamy a místo toho vám rády poskytnou při přímém zavolání slevu, protože telefon pravděpodobně zvedne majitel nebo manažer, kteří jsou k tomu oprávnění.
 • Pro větší skupiny zvažte něco většího: pokud chcete cestovat s více přáteli nebo širší rodinou, podívejte se po pronájmech apartmánů nebo celých domů. Pozor na to, že si většina majitelů účtuje poplatek za úklid.
 • Cestujte bez rezervace: to samozřejmě nebude fungovat v plné turistické sezóně na populárních místech, ale například pomocí mobilních aplikací (třeba Hotel Tonight) můžete své ubytování najít přímo na místě a ještě si jej prohlédnout.
 • Opatrně se zálohovými platbami: pokud vaše objednaná služba vyžaduje platbu předem, přečtěte si všechny podmínky (i ty drobným písmem) a ujistěte se, že víte, kolik vás bude stát případné stornování.
 • Vše v jednom balíčku: zvažujete-li pořídit několik samostatných služeb (letenky, pronájem auta, ubytování), podívejte se, jestli nejsou rovnou zahrnuté v jednom balíčku, díky němuž se vám podaří ušetřit.

Prostřednictvím slevových serverů a aukcí

Aukční servery

Po levnějším zájezdu můžete zapátrat i na aukčních serverech – nabízí je tu nejen majitelé ubytovacích zařízení, ale třeba lidé, kteří už mají koupený zájezd a potřebují jej přenechat někomu jinému. Slevy se pohybují okolo 20 % a můžete pořídit poukaz do určité cestovní kanceláře (jako j Čedok), ale také konkrétní zájezd. Vybírejte na ověřených aukčních serverech, které vás ochrání před podvodníky.

Slevové portály

Na slevových serverech seženete zájezdy i s více než 50% slevami, ale ve většině případů na konkrétní a kompletní zájezdy. Nabídky bývají časově omezené, a proto pokud se vám zalíbila, na nic nečekejte. Chcete-li naopak získat co nejvýhodnější podmínky, počkejte ke konci období vypršení nabídky nebo využití poukazu, kdy prodejce nabízí různé bonusy, jako další slevy nebo dopravu zdarma.

Na co si dát pozor?

 • zájezd si vybírejte na prověřených portálech, které vám garantují spokojenost a v opačném případě vám vrátí peníze, garance by se měla vztahovat i na situace, kdy kvůli kapacitním důvodům poskytovatele (zájezdu, ubytování) se na dovolenou ve vymezeném termínu nemůžete dostat
 • seriózní portál je vždy registrovaný v obchodním rejstříku (to si ověříte pomocí údajů o provozovateli, které mají ty seriózní vždy uvedené)
 • vycházejte z více zdrojů informací, kdy si nejen ověřte na stránkách poskytovatele služby, zda ji slevový server nabízí opravdu zlevněnou, ale jestli se vám sem vyplatí jet (podle recenzí ostatních návštěvníků)
 • jakmile získáte přístup k rezervaci, na nic nečekejte – budete si moct vybrat termín, který vám vyhovuje a ne ten, který na vás zbyl, termín si zarezervujte aspoň do 14 dnů (v této době máte nárok na odstoupení od smlouvy)
 • prostudování často nudných obchodních podmínek vás může zachránit před možnými potížemi a například v případě reklamace budete rovnou vědět, co dělat
0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.5 (2 hlasy)

Leave a Reply