Slovinská dálniční známka

Slovinsko patří u českých turistů spíše mezi tranzitní země, přes které pohodlně jezdí do Chorvatska. Slovinci si to ale velmi dobře uvědomují a proto je Slovinská dálniční známka velmi drahá a časově nevýhodná. Poradíme vám, kde ji koupit ale také, jak se nepříjemné platební povinnosti vyhnout.

Slovinsko se může pochlubit velkým množstvím placených dálničních úseků. Dálniční známka Slovinsko je ale poměrně drahá a to tím spíše, když vezmeme v úvahu i nevýhodnou dobu trvání. Při týdenní dovolené v Chorvatsku si totiž se sedmidenní slovinskou dálniční známkou nevystačíte.

Slovinská dálniční známka je navržena tak, aby přinesla do státního rozpočtu co nejvíce peněz. Existuje jen v týdenní, měsíční, půlroční a roční variantě, což je pro krátkodobé dovolenkáře velmi nevýhodné. Dobrá je situace jen v případě roční dálniční známky, která platí celých 14 měsíců. Ale to tuzemští cestovatelé jen stěží využijí.

Navíc v roce 2014 byla zavedená zbrusu nová kategorie osobních automobilů, přesahujících výšku 1,3 metru nad první nápravou (měřeno samozřejmě od země). Průjezd se majitelům větších aut prodraží tady ještě o mnoho více.

Slovinská dálniční známka – ceny pro rok 2017

Doba platnostiMotocyklyAutobomobil do 1,3 m výšky*Autobomobil nad 1,3 m výšky*Automobil nad 3,5 tuny
Týden7,5 EUR15 EUR30 EURmýtné
Měsícnení30 EUR60 EURmýtné
6 měsíců30 EURnenínenímýtné
Rok **55 EUR110 EUR220 EURmýtné

* a hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny

** roční dálniční známka platí od 1.12. předcházejícího roku do 31.1. roku následujícího.

Samostatný poplatek zaplatíte při průjezdu tunelem Karavanke (mezi Rakouskem a Slovinskem) a to 7,20 EUR.

Dálniční známka Slovinsko – kde koupit

Slovinská dálniční známka je k zakoupení na všech benzínových pumpách, některých provozovnách ABA a na pobočkách Kompas shop.


Slovinská dálniční známka – jak ji obejít

Jak už jsme předeslali, týdenní Slovinská dálniční známka vám na sedmidenní pobyt Chorvatsku nestačí. Ale existují způsoby, jak se jejímu nákupu vyhnout, tedy pokud do své destinace nemusíte jen drahými alpskými tunely. Z dálnice A9 jednoduše odbočte ještě před Slovinskem směrem na Gersdorf. Pokračujte přes Mureck a samotnou státní hranici se Slovinskem. Projet musíte ještě přes města Lenart, Maribor a Ptuj, odkud se plynule vrátíte na svou původní trasu do Záhřebu.

Dbejte ale při průjezdu po těchto okresních silnicích zvýšené opatrnosti. Slovinští policisté tuto objížďku velmi dobře znají a hlídají tu dodržování povinné rychlosti a někdy i výbavu vozidla.

Slovinská dálniční známka – pokuty

Jestliže bude řidič přistižen na placených úsecích silnic, dálnic a obchvatů bez platné dálniční známka, hrozí mu pokuta až 300 EUR. Slovinští policisté ale vstupují i přímo do vozidla kontrolují pevnost nalepené dálniční známky. Slovinská dálniční známka nalepená na fólii nebo jevící známky opakovaného nalepení bude zabavena spolu s pokutou 150 EUR, tedy pokut se nepokusíte s dálniční hlídkou hádat. To pak může částka vystoupat do závratných výšin.

Jestliže se spáchaným přestupkem nesouhlasíte, připravte se na slušné martyrium. Nedočkáte se žádného zaslání soudního rozsudku do rodné země, jako se to děje u nás v ČR. O oprávněnosti použitého postupu rozhoduje přestupkový soud, který se koná do 48 hodin od předání spisu, což se v případě víkendu může pěkně protáhnout. Po tuto dobu je vám zabaven pas nebo alespoň doklady od auta a zakázán odjezd ze země.

Pozor si dejte také na vyhazování čekoholiv z auta. Za odhozenou banánovou slupku nebo nedopalek z cigarety hrozí pokuta až do výše 100 EUR, kterou místní policisté udělují skutečně často a rádi.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3 (7 hlasů)

Leave a Reply