Itálie dálniční známky

Itálie patří stejně jako okolní státy do rodiny zemí, u kterých je třeba platit za využívání vysokorychlostních silnic, i když jde o částky vcelku mírné, je dobré s nimi počítat. A mimochodem Itálie dálniční známky nehledejte, vše se řeší za pomoci rychlého a jednoduchého mýtného systému.

Výhody tento systém jistě má. Není třeba shánět žádný elektronický nebo papírový kupón. Stačí najet na dálnici, vyzvednout si lístek a při výjezdu zaplatit částku podle ujetých kilometrů. A při otevřeném systému vybírání mýta není často potřeba ani to.

Systém vybírání mýta v Itálii aneb Itálie dálniční známky nezná

Pro účely vybírání mýtného jsou v Itálii vozidla rozdělena do tří kategorií. Je to stejné, jako kdyby platily na území Itálie dálniční známky, jen o něco přehlednější.

  • Kategorie 1: sem patří všechna motorová vozidla s výškou nepřekračující 1,3 metru (měřeno u přední nápravy), a které nemá více než dvě nápravy. Jde tedy hlavně o běžná osobní vozidla a motorky.
  • Kategorie 2 zahrnuje vozidlo přesahující výšky 1,3 metru, které ale nemá více než 2 nápravy.
  • Kategorie 3 zahrnuje motorová vozidla se třemi nápravami, tzn. menší nákladní vozy nebo osobní automobil s přívěsem.

Jak na placení mýtného v Itálii

Při vjezdu na dálnici si vyzvedněte z automatu lístek, který poté při výjezdu předložíte ke kontrole.

Dálnice s uzavřeným systémem

Jde o většinu dálnic na území Itálie, zde se výše platby stanovuje podle počtu ujetých kilometrů. Předložení obdrženého lístku při placení je nezbytné, jeho ztráta z vaší peněženky vytáhne částku, kterou byste zaplatili za nejdelší možný projetý úsek + nepříjemnou pokutu.

Dálnice s otevřeným systémem

Tady je situace o něco jednodušší. Platba se provádí paušálně bez ohledu na to, kde na dálnici vjedete, takže žádný lístek při najíždění na dálnici není třeba. V Itálii jde i tyto úseky:

  • Roma-Civitavecchia (A12)
  • Messina-Villafranca (A20)
  •  Varese-Milano (A3)
  • Napoli-Salerno (A3)
  • Torino-Bardonecchia (A32)
  • Morgex-Aosta (A5)
  • Napoli-Pozzuoli (A56)
  • Como-Milano (A9)

TIP: Do úseků s otevřeným systémem není dovoleno vjet ani tehdy, je-li závora stabilně nahoře svítí zelená. Vždy je třeba nechat si vystavit dálniční lístek, jinak vám na konci bude účtována jeho ztráta i se všemi důsledky.

Jak pohodlně zaplatit mýtné v Itálii

Na zdejších dálnicích se můžete setkat se čtyřmi typy pokladen. Ale stejně je placení mnohem jednodušší, než kdyby existovaly na území Itálie dálniční známky.

Nejrychleji budete odbaveni u brány s nápisem CARTE. Sem stačí přijet, vložit dálniční lístek a zaplatit kartou. Obvykle ani není třeba zadávat PIN. Pokud potřebujete doklad o zaplacení, stiskněte tlačítko RICEVUTA.

Automatická pokladna na mince je skoro stejně jednoduchá. Drobné mince mají své přihrádky, papírové bankovky zase jiné. Automat i vrací, pokud zaplatíte příliš.

U pokladen s obsluhou podejte dálniční lístek pokladnímu, podívejte se na displej, kde se ukáže částka k zaplacení a tu uhraďte penězi nebo kartou.

Vyhněte se pokladnám označeným jako TELEPASS. Ty jsou určené pouze pro majitele automatických terminálů TELEPASS, umístěných za předním sklem vozidla, které automaticky strhávají peníze přímo z bankovního účtu.

Možné problémy při placení mýta v Italii

Jestliže nastane při placení jakýkoliv problém (obvykle je na vině špatně načtená platební karta), nikdy v odbavovacím pruhu necouvejte. Místo toho chvíli vyčkejte. Automat vám vydá přepis o dodatečné platbě a závora se otevře. Tento přepis je nejlepší uhradit na nejbližší mýtné bráně nebo zamířit k obslužnému místu Punto Blu. Rozhodně se nepokoušejte zaplacení vyhnout, italská policie bývá v tomto směru důsledná.

Orientační ceny vybraných úseků italských dálnic

Češi si Itálii oblíbili hlavně díky snadné dostupnosti většiny letovisk přímou osobní dopravou, která je bez diskuze příjemnější a pohodlnější než cestování vlakem nebo autem. Přinášíme vám přehled nejčastěji využívaných dálničních úseků spolu s cenami, které za jejich použití zaplatíte.

Letovisko Dálniční nájezd Dálniční sjezd Mýtné
Benátky Brennero Mirano/Dolo 25,60 EUR
Bibione Tarvisio Latisana 11,10 EUR
Caorle Tarvisio San Stino di Livenza 13,00 EUR
Florencie Tarvisio Firenze Nord 36,10 EUR
Kalábrie Brennero Vibo Marina/Rossano 67,80 EUR
Lido di Jesolo Tarvisio San Dona di Piave 14,10 EUR
Lignano Tarvisio Latisana 11,10 EUR
Ligurská riviéra Tarvisio Imperia Ovest 57,20 EUR
Rimini Tarvisio Rimini Sud 32,20 EUR
Rosolina Mare Brennero Padova industriale 23,10 EUR
Řím Tarvisio Roma Nord 54,60 EUR
San Benedetto del Tronto Tarvisio Grottammare 43,30 EUR
Toskánská riviéra Brennero Rosignano Marittimo 44,20 EUR

Ceny tunelů v Itálii

Některé tunely v Itálii mají svůj vlastní platební systém, návštěvníci z České republiky nejčastěji využívají Tauernské tunely ležící mezi  Salzburgem a Villachem, které jsou nezbytné při průjezdu do letovisk ležících v západní, střední nebo jižní Itálii.

A10 Tauern Katschberg je delší. Pří průjezdu zaplatíte rovných 11 EUR, tunel A13 Brenner vás pak bude stát 9,50 EUR.

Jak se vyhnout placení mýtného v Itálii

I když na území Itálie dálniční známky nenajdeme, placení mýtného se lze vyhnout stejně jako všude jinde – objetím placených úseků.

V případě tunelu A10 Tauern Katschberg stačí odbočit na trasu Rennweg/Katschberg a pokračovat směrem na horské středisko Katschberg. Pokud neplánujete ani průjezd Brennerem, jednoduše sjeďte až u Innsbrucku a pokračujte po staré neplacené silnici a na prvním vhodném úseku najeďte na dálnici.

Je ale třeba počítat s tím, že objíždění obou tunelů vám díky kopcovitému a obtížnému terénu zabere asi dvě hodiny času navíc, nemluvě o spotřebovaném palivu. 

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.6 (5 hlasů)

Leave a Reply