Nepříjemnosti na dovolené: co dělat při zranění nebo krádeži

S nepříznivými okolnostmi se můžete setkat i na dovolené, kdy je bývá ještě těžší řešit, než když jste v pohodlí domova. Nejlepší obranou je v takových případech prevence.

Ať už byste se na dovolené zranili nebo vás okradli, oboje vás bude “bolet” méně, když s takovými situacemi budete počítat a vědět, co dělat.

Připravte se už doma

Před odjezdem do vybrané země se snažte zjistit o ní co nejvíc, hlavně místní zvyklosti, bezpečnostní situaci a rizika. Kromě různých cestovatelských blogů vám poslouží i základní informace ze stránek Ministerstva zahraničních věcí, kde si můžete zjistit i kontaktní informace na zastupitelský úřad. Na něj se v případě jakýchkoli potíží můžete obrátit.

Také si ověřte, jestli je v místě vašeho ubytování bezpečný sejf, kam si můžete uschovat část peněz a také doklady (i když ty je vhodnější nosit stále při sobě). Pokud ale budete trávit čas v blízkosti hotelu, můžete u sebe mít jen fotokopie dokladů a originály nechat v hotelu. Opište si všechny důležité kontakty, které by se vám mohly hodit, jako telefon na někoho blízkého doma, do banky (pro zablokování platební karty), na místní záchranné složky a další. Tyto informace si dejte stranou od peněz i dokladů.

Nepodceňujte cestovní pojištění

Cestovní pojištění sjednané na dobu dovolené vás vyjde na pár korun, ale v případě nouze bude doslova k nezaplacení. Podrobné informace najdete tady. V zahraničí totiž většinou dostanete jen nutnou a neodkladnou péči a pokud byste si měli platit ošetření zlomené nohy, může vás to v některých zemích vyjít dráž než samotná dovolená.

Pokud máte do cestovního pojištění zahrnutá i zavazadla, může vám krádež částečně vynahradit. Pojišťovny vám škodu proplatí ale jen v případě, kdy zloděj musel překonat určitou překážku (neplatí to tedy pro případy, kdy necháte odemčený pokoj nebo vás okradou na ulici).

Cennosti noste odděleně a skrytě

Vždy se snažte nosit u sebe jen nejnutnější částku peněz, nejlépe rozdělenou na víc lidí. Při placení se snažte vytáhnout co nejpřesnější částku, a ne všechno, a peněženku nikdy nedržte volně tak, aby vám ji nemohl nikdo vytrhnout. Doklady, peníze a platební kartynikdy nedávejte na stejné místo.

Zbytečně na sebe neupozorňujte

Cennosti, jako jsou šperky, extravagantní oblečení a doplňky, o které nechcete přijít, si nechte raději doma. Zloději si své oběti často vyhlíží právě podle odhadu jejich majetku, který turisté dávají na odiv drahými věcmi. V rizikovějších oblastech je nejbezpečnější tvářit se jako místní, čehož dosáhnete nenápadným oblečením, chozením v menších skupinách a potlačením viditelného turistického nadšení z největších památek.

Pořiďte si bezpečnostní kapsičky, do kterých schováte nejdůležitější doklady a hotovost a můžete si je připnout přímo na tělo. Své batohy a taškynenechávejte nikdy bez dozoru a v restauracích a kavárnách je nikdy nevěšte přes opěradla židlí, i když si jste jistí, že je máte úplně pod kontrolou.

Nechat ležet své věci na pláži jen tak se vám taky nemusí vyplatit. Jste-li aspoň 2, v plavání se střídejte tak, aby vždy aspoň 1 hlídal vaše věci. Nervy z hlídání věcí si můžete odpustit, jestli si pořídíte plážový trezor (sadu speciálně upraveného ručníku se schránkou ve tvaru šroubu, která se zavrtává do písku). Vyplatí se vám to zřejmě jen v případě, kdy vás nikdo neuvidí schránu do písku zahrabávat.

Co když vám ukradnou všechno?

Nemáte-li žádné peníze, můžete požádat známé, aby vám je poslali prostřednictvím doručovací služby (jako je Western Union nebo Eurogiro, obě prostřednictvím České pošty, Western Union má i své pobočky). Nechte si ale poslat jen nejnutnější částku, protože poplatky se většinou odvíjí od poslané sumy. Výhodou je, že peníze máte dostupné ihned.

Přijdete-li o platební karty, nechte si je hned zablokovat u své banky. Můžete se také obrátit o pomoc na pobočku banky v zahraničí – i jiné, než vaší. Stačí, když je členem mezinárodních karetních společnosti VISA a MasterCard (pokud je vlastníte kartu těchto společností). Pokud si myslíte, že vám kartu někdo ukradl, kontaktujte místní policii a nechte si vystavit kopii protokolu.

Pokud jste přišli o pas nebo jiné doklady nutné pro návrat domů, musíte si vyřídit Náhradní (nouzový) cestovní doklad, tzv. NCD. Vydá vám jej zastupitelský úřad za 400 Kč poplatek, ale pár dní si budete muset počkat, až si ověří vaše údaje.

Zranění nebo nemoc na dovolené

Řada hotelových komplexů v zahraničí má svého vlastního lékaře, který je schopný vás základně ošetřit. Proto se už před odjezdem pokuste zjistit, jestli je to i váš případ, nebo kde je nejbližší zdravotnické zařízení a zda si vystačíte s kartičkou své zdravotní pojišťovny, nebo budete potřebovat další zdroje.

Někdy vám stačí prokázat se kartičkou pojišťovny nebo informacemi o pojistné smlouvě, jindy musíte částku uhradit a náklady dostanete proplacené až po návratu. Myslete proto na to, abyste si schovali všechny lékařské zprávy a účtenky. Po návratu vyplníte formulář u své pojišťovny, tyto doklady připojíte k formuláři.

Máte-li cestovní pojištění, nejlepší je kontaktovat asistenční službu, která vám poradí, kam máte jít, a také vám pomůže s tlumočením lékaři. Pokud se stane, že vás někdo zraní, vezměte si na něj kontakt a máte-li svědky události, poproste o kontakt i je, a nehodu ohlaste policii.

V případě nouze se můžete obrátit na zastupitelský úřad ČR.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

Leave a Reply