Na dovolenou nemusíte sami – najděte si spolucestujícího

Ať už jsou důvody pro to, že musíte jet na dovolenou bez doprovodu někoho blízkého, jakékoli, nakonec nemusíte odjet sami. Kromě toho, že se zabavíte, to pro vás znamená i finanční výhody, kdy vám třeba nenaúčtují poplatek za samostatně obsazený pokoj

Dovolená o samotě má i své výhody, ale určitě k nim nepatří finanční stránka. Jedete-li s někým, nemusíte připlácet za to, že budete na pokoji sami, nebo pokud cestuje jen jeden rodič s dítětem, nestane se pro platební účely z dítěte dospělý, jako když budete cestovat bez doprovodu.

Najděte si spolucestujícího pomocí inzerce

Při hledání vám kromě dotazu u známých nejvíc pomůže internet. Inzeráty najdete nebo sami zadáte na stránkách určených k seznámení, u některých cestovních kanceláří, ale i na webech zabývajících se výhradně vyhledáváním spolucestujících.

Na hledání spolucestujících existují specializované weby

Stránky zaměřené na hledání spolucestujících se rozšiřují i v tuzemsku, porozhlédnout se můžete i na zahraničních webech (některé jsou formou sociální sítě). Pro vaše snadnější hledání bývají rozdělené podle zemí, ale i společných zájmů a aktivit.

Jak si spolucestujícího vybrat?

Nejlepší je začít tím, že si vyberete zemi nebo aspoň oblast, do které byste se chtěli podívat. Poté už začněte hledat ty, kteří touží po stejném cíli cesty – zahajte konverzaci a poznejte, zda si sednete.

Nemůžete-li si vybrat, napište svůj vlastní inzerát. Čím více detailů, tím lépe, protože to pomůže ostatním, aby se k vám chtěli připojit. Seznamte ostatní s představou své dovolené, zda se chcete válet přes den u moře a večer bavit na diskotékách, jezdit na výlety, chodit po památkách nebo jestli všechno necháváte až na poslední chvíli.

Pár bezpečnostních tipů pro spolujízdu:

  • Dokud si s vybraný člověkem chvíli nebudete psát pomocí anonymního mailu nebo stránek poskytujících seznámení pro cestování, nedávejte druhému své osobní údaje.
  • Než se s druhým cestovatelem setkáte, zavolejte si.
  • Schůzku si dejte na veřejném místě a řekněte o ní někomu známému.
  • Používejte zdravý selský rozum a intuici. Pokud nemáte dobrý pocit ze setkání, prostě je zrušte.

Při schůzce nebo telefonátu se ujistěte, zda máte hodně společného. S vaším protějškem je také dobré si pečlivě naplánovat cestovní itinerář, abyste si byli jistí, že oba si na dovolené užijete přesně to, po čem toužíte. S tím souvisí i určení podobného rozpočtu, protože poslední věcí, kterou chcete na dovolené řešit je platit za nadstandardně luxusní věci, které si ve skutečnosti nemůžete dovolit.


Přihlašte se do klubu cestovatelů

Nejen, že se o vaší vysněné dovolenkové destinaci dozvíte mnoho zajímavého, ale potkáte i lidi s chutí cestovat a osobní zkušenost vám pomůže vybrat si správného partnera na dovolenou.

Odjeďte sami, ale za někým

Jste-li dobrodružnější povahy, vyzkoušejte Couchsurfing, neboli sdílení svého „gauče“ výměnou za možnost přespání u dalších cestovatelů. Díky registraci na stránkách získáváte možnost přespání zdarma v cizí zemi, ale i společnost, odvoz z letiště apod. To stejné se ale v případě přijetí couchsurfera očekává i od vás. Díky vzájemnému hodnocení se mezi uživateli je tento způsob cestování poměrně bezpečný. A reference můžete získávat i díky akcím pořádaným v místě vašeho bydliště, kde se vám třeba podaří seznámit s někým, kdo je naladěný na stejnou cestovní vlnu.

Couchsurfing není zapovězený ani úplným nováčkům – i bez referencí se vám může podařit získat pozvání k němu na přespání. Důležité je napsat osobní zprávu o přespání (tzv. CouchRequest).

I když pojedete sami, nemusíte sami zůstat

Jestli se necítíte na to, abyste celou dobu vaší dovolené sdíleli pokoj s někým, koho ne úplně znáte nebo máte obavy z toho, že byste si nesedli, pořád můžete odjet sami. V tomto případě je lepší vyhnout se luxusním plavbám a přepychovým hotelům, které zpravidla obsazují páry a rodiny.

I tak ale hodně lidí cestuje samo i na dovolené a máte šanci tu strávit čas s příjemnými lidmi stejně jako si užít svého soukromí. Stačí se zúčastnit ranního cvičení v hotelu, výletů nebo dalších společenských akcí.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply