EET díl 3: jak si vybrat vhodná zařízení pro evidenci?

Pro elektronickou evidenci tržeb si nemusíte kupovat registrační pokladnu, ale můžete zkombinovat přístroje, které už máte, už jen třeba s doplněním softwaru. Záleží na vašem stávajícím vybavení i potřebách.

Abyste se byli schopní zapojit do EET, budete kromě registrace (a s tím spojené stažení certifikátu) potřebovat 4 složky: pokladní zařízení, software schopný komunikovat s finanční správou, internetové připojení (stačí nízkorychlostní) a tiskárnu. Na pořízení vybavení stát poskytuje jednorázovou slevu na dani.

Sleva na dani za náklady na zařízení není pro každého

Slevu ve výši 5000 Kč mohou uplatnit pouze fyzické osoby, tedy ne právnické, a jen jednou:

  • sleva se vztahuje na poplatníka, a proto ji nemůžete uplatnit např. pro každou provozovnu zvlášť
  • můžete ji uplatnit jen v roce, ve kterém jste poprvé s EET začali (nejen se přihlásili, ale odeslali aspoň 1 evidovanou tržbu).

Je jedno, jaké byly vaše skutečné náklady na vybavení, nemusíte je dokládat a sleva je automaticky 5000. Musíte ale dosáhnout minimálního základu daně: “sleva na dani činí nejvýše částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka.” (§ 35bc zákona 112/2016 Sb.)

Před nákupem si ujasněte, jaké vlastnosti potřebujete

Máte-li už pokladnu, která je schopná se připojit na internet, musíte si pořídit už jen software. Podobně jednoduché to budete mít, pokud vám chybí jenom tiskárna na účtenky.

Pokud ale potřebujete úplně nový systém, nemusíte si hned pořizovat drahou pokladnu – záleží na tom, jakými funkcemi musí pokladní zařízení disponovat. Zvažte, jestli potřebujete obsloužit 1 nebo víc pokladních míst, jak velký je váš sortiment (počet prodejních položek), jak moc je váš provoz vytížený (nárazově, průběžně, vůbec – aby to zařízení stíhalo) a jaké nároky máte (na skladové hospodářství, specifické funkce atd.).

Když už budete investovat do pokladního systému, můžete si vybrat něco, co vám usnadní i samotné podnikání. Na druhou stranu, všechny funkce byste měli reálně využít, abyste neinvestovali do zbytečně drahých systémů. Jako vodítko vám může sloužit následující rozdělení.

Jaké jsou možnosti EET pokladen?

  • Tablet nebo chytrý telefon a bezdrátová tiskárna

    Hodí se jen pro drobné podnikatele, kteří nemají velké obraty ani větší množství zákazníků. Jde o nejlevnější možnost, mobil i tablet ale budete muset často nabíjet. Největší výhodou tabletu oproti mobilu je větší obrazovka, jinak se u obou zařízení předpokládá častý servis a nízká životnost.

  • Přenosná registrační pokladna

    Trochu dražší zařízení je vhodné opět pro menší podnikatele, hlavně tam, kde není jedno pokladní místo nebo pro ty, kdo nemají stálou provozovnu. U těchto přenosných pokladen je zaručený stabilní provoz a některé fungují i jako platební terminál. Mají jen omezené schopnosti – ty bez cloudových služeb pouze odesílají data finanční správě přes zabudovaný software, pokladny s cloudovými službami přes placenou mobilní aplikaci a navíc můžete data snadno vyhodnocovat. Účtenku jsou schopné vytisknout.

  • Registrační pokladna (all-in-one kompaktní zařízení)

    Tuto možnost mohou využít všechny podniky, s výjimkou těch velkých (nad 500 účtenek a asi 1000 položek, podle typu zařízení). Uplatnění najdou i ve středních gastronomických provozech. I když tyto pokladny můžeme zařadit do profesionální kategorie, náklady na ně jsou poměrně nízké. Na internetovém portálu si můžete nastavit parametry a vyhodnotit prodej, k některým jdou připojit další zařízení (jako váha, skener čárových kódů) nebo mají čtečky zákaznických karet. Mají zabudovanou tiskárnu účtenek.

  • PC pokladna

    Zvládne střední i velké provozovny, včetně sítí několika podniků, které jsou spolu vzájemně přes tyto pokladny propojené. Nastavují se pro konkrétní potřeby podniku. Mají spoustu možnosti vylepšení a připojení k externím zařízením (kuchyňská tiskárna, zákaznický displej na nožce apod.). Dodávají se s tiskárnou a klávesnicí a myší nebo jako dotykové.

  • Jednoúčelová pokladna

    Je také vhodná pro střední až velké podniky, menším by se kvůli vysoké ceně ani nevyplatila. Pokladny jsou připravované na míru a jejich systém je vysoce stabilní a mají pokročilý software. I když si nemůžete nahrát jiný pokladní software, ten jejich bývá kompatibilní se skladovými, hotelovými a účetními programy.

Na co si dát pozor při výběru EET pokladny či softwaru?

Hlavně při nákupu dražších a složitějších pokladních systémů si zjistěte, jak je poskytovaná podpora: jestli telefonicky a pokladnu jste schopní zprovoznit sami nebo za vámi i přijedou nebo jestli firma dělá i školení. Software pro EET se dá stáhnout i zdarma, ale v případě problémů zodpovídáte za všechno pouze vy. Nemůžete počítat ani s kvalitním zákaznickým servisem a schopností zvládnout větší data, problémy mohou nastat i při aktualizacích.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply