Nejoblíbenější kryptoměny současnosti

Chcete začít obchodovat s kryptoměnami, ale vaše ambice sahají dál, než jen k profláklému Bitcoinu? Chcete rizika investování rozložit rovnoměrně mezi více hráčů? Pak se seznamte s TOP 10 nejoblíbenějšími kryptoměnami poslední měsíců. Pokud jste skutečně začátečníci, vsadíme se, že jste minimálně o polovině z nich ještě nikdy neslyšeli.

Kdybychom chtěli sepsat článek o všech kryptoměnách světa, šlo by nejspíš o vskutku Sisyfovský úkol. V současné době jich totiž existuje více než 1 300, a další stále vnikají. Jen udržet si přehled je velmi pracné a sepsat vše v rozumném čase, a reflektovat přitom probíhající vývoj, si proto jednoduše netroufneme. Ale to vůbec nevadí – často jde totiž o měny velmi specifické nebo lokální, které bychom v globálním měřítku stejně nevyužili.

Nevšední hráči, kteří si troufli na trh s kryptoměnami

Ale ještě než se budeme věnovat našemu seznamu, zmíníme v rychlosti ještě ty největší změny v kryptoměnách za poslední měsíce. Na kryptoměny si totiž troufli i poměrně netradiční hráči.

  • V polovině ledna oznámila svůj vstup na krypto měnový trh firma Kodak. Ve spolupráci se známou společností WENN Digital tak dá k dispozici všem zájemcům měnu s názvem KodakCoin. Dlužno říci, že po tomto oznámení stouply akcie firmy o 60%.
  • Ale ani Česko nezůstává pozadu. Společnost Cryptelo, kterou mohou znalci znát jako odborníky pro na šifrované ukládaní a přenosy dat, vydala své vlastní tokeny, s nimiž lze nadále volně obchodovat. Jsou postaveny na platformě ethereum a podle vyjádření zástupců firmy se jich jen za první tři prodalo za více než 20 milionů Kč.
  • Že jsou kryptoměny nezávislé, a proto nemohou patřit žádnému státu? Venezuele to zřejmě nevadí, právě proto přišlo s svou vlastní digitální měnou nazvanou petro. Vzhledem k dlouhodobé vysoké zadluženosti a potížemi se splácením dluhopisů však její nákup rozhodně nedoporučujeme.

Náš tip: Vzhledem k tomu, jak rychle se trh s kryptoměnami mění, rozhodně není na škodu udržet si přehled také o těch již mrtvých a bez hodnoty. A právě takové informace pr všechny zájemce poskytuje web s příhodným názvem DeadCoins.com. Takže ještě než se rozhodnete investovat do některé méně známé měny, ověřte si, že je skutečně ještě životaschopná. V současnosti se na webu nachází více než 600 záznamů, a další bohužel rychle přibývají.

Nejzajímavější kryptoměny pro všechny nadšence

Ale zpátky k hlavnímu tématu. Pojďte se seznámit s kryptoměnami, které opravdu stojí za to! Seřadili jsme je přehledně podle abecedy.

Bitcoin – první, a stále nejpopulárnější kryptoměna

Když se v roce 2009 objevil na trhu, nikdo přesně netušil, co si o něm myslet. Nezávislý, anonymní a nepodléhající inflaci – takový byl business plán Satoshi Nakamota. V současné době o něm můžeme slyšel na každém kroku- právě Bitcoin je totiž v současné době ve středu zájmů mnoha investorů. Najdete ho po celém světě a jeho cena raketově roste.  Aktuálně se pohybuje okolo 10 000 USD (200 000 Kč) za kus.

Pro mnoho lidí jde však o poměrně vysokou částku, proto se Bitcoin podobně jako Euro nebo české koruny dělí na menší „haléře.“ Jmenují se Satoshi, a díky nim je tato měna dostupná i drobným investorům.

Bitcoin – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: BTC

Počet mincí: 16 679 562

Zajímavost: Dodnes se přesně neví, kdo se pod jménem Satoshi Nakamoto  skrývá. Jde  pseudonym, který může patřit i celé skupině vývojářů. Jde o jednu z největších záhad kryptoměnového trhu)

Bitcoin Cash – syn slavného otce

Ne, nejde o název směnárny nebo nějak platformy. Bitcoin Cash je regulérní odnoží Bitcoinu, který si vydobyl svou pozici jako samostatná kryptoměna. Důvod jeho vzniku je prostý: blockchain u mateřské měny byl přetížený a transakce to výrazně zpomalovalo. Aktuálně lze jeden Bitcoin Cash koupit za přibližně 1 600 USD (32 000 Kč).

Bitcoin Cash – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: BCH

Počet mincí: 16 802 350

Dash – mistr ve změně jmen

Mohli jste ho znát jako Darkcoin nebo Xcoin, ale dnes už je t pouze Dash. Jde o internetovou open source peer-to-peer kryptoměnu, nabízející okamžité transakce (InstantSend). Dash znamená jednoduše Digital Cash a jeho tržní hodnota se aktuálně pohybuje okolo hranice 630 USD (12 600 Kč).

Dash – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: DASH

Počet mincí: 7 688 430

Ethereum (Ethereum Classic) – král inteligentních kontraktů

O Ethereu už téměř jistě slyšel každý. A v čem je tak odlišný od Bitcoinu? Především pracuje s tzv. inteligentními kontrakty a ekonomikou. Jednoduše řečeno: vlastnictví Etherea bude maximálně chráněno a ověřováno za pomoci tzv. smart kontraktů.

Bohužel právě tato zdánlivá výhoda vedla v poslední době k několika kontroverzním problémům, díky nimž jeho cena v posledních měsících výrazně poklesla. Poslední zprávy však říkají, že se potíže podařilo zvládnout a investice se už znovu začínají vyplácet. A jaká je aktuální cena jednoho Ethera? Přibližně 490 dolarů (9 800 Kč).

Ethereum – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: ETC

Počet mincí: 97 440 442

IOTA – jednodolarová záležitost (prozatím)

Pokud bychom měli charakterizovat hlavní bod, kterým se IOTA odlišuje od ostatních, byl by to jistě bezúplatný přenos hodnoty. Škálovatelný princip Tangle a decentralizovaná samoregulační funkce peer-to-peer pak IOTě přihrávají další kladné body. V současností zažívá tato kryptoměna mírný nárůst, koupit ji však můžete pouze za 1 dolar (20 Kč).

IOTA – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: MIOTA

Počet mincí: 2 779 530 283

Litecoin – skvělá volba pro konzervativce

Princip fungování Litecoinu se v mnoha ohledech podobá Bitcoinu. Není sice tak rozšířený, ale zato nepodléhá tak výrazným změnám. Právě proto ji s oblibou kupují ti, co chtějí své peníze uchovávat v bezpečí, a přitom jim příliš nezáleží na tom, zda bude jejich investice vysoce zisková nebo ne. Pokud byste chtěl koupit Litecoin, připravte i k ruce cca 90 USD (1 800 Kč).

Litecoin – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: LTC

Počet mincí: 53 827 607

Monero – kolik stojí soukromí?

Jestliže chcete být ve světě kryptoměn maximálně anonymní a nedohledatelní, pak si Monero jistě zamilujete. Jejím hlavním heslem je soukromí a decentralizace. Na trh ho koupíte za cca 160 dolarů (3 200 Kč).

Monero – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: XMR

Počet mincí: 15 351 781

NEM – pro milovníky JAVY

Také považujete JAVU za poněkud zastaralý nástroj? Ne tak kryptoměna NEM. Dokáže vám, že rozhodně nepatří do starého železa, i když cena tomu zatím příliš neodpovídá. Jeden Nem koupíte za 0,2 dolarů (4 Kč).

NEM – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: XEM

Počet mincí: 8 999 999 999

NEO – tip pro menší investory

A máme tu další měnu, založenou na principu složité distribuované sítě a rychlé automatické správě digitálních aktiv, podložených digitálními smlouvami. A za kolik se dá sehnat jeden NEO? Mělo by vám stačit cca 40 dolarů (800 Kč).

NEO – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: NEO

Počet mincí: 65 000 000

Ripple – ideální tip pro méně majetné nováčky

 

Naším poledním favoritem je Ripple. Mnozí ji označují za budoucnost moderního bankovnictví. Je to spíš takový doplněk pro rychlé a levné platby, protože transakce s ním jsou opravdu bleskové. Menší nevýhodu je jeho proměnlivá hodnota. Své maximum měl na konci roku 2017, kdy šel jeden Ripple kupit za 3 USD, aktuálně je jeho hodnota cca 0,3 USD (6 Kč).

Ripple – důležité údaje

Mezinárodní zkratka: XRP

Počet mincí: 38 622 870 411

Kde hledat další tipy na kryptoměny?

Všechny výše uvedené měny se mohou pochlubit tržní kapitalizací nad 500 mil. USD. Je tedy vidět, že nejde o žádná béčka bez dostatečného krytí. A jaké další kryptoměny ještě tuto podmínku splňují?

Ostatní kryptoměny s kapitalizací nad 500 mil. USD

Kryptoměna Mezinárodní zkratka Počet mincí
QTUM QTUM 73 661 016
OmiseGO OM 102 042 552
Lisk LSK 114 870 825
Zcash ZEC 2 619 681
EOS EOS 473 084 734
Cardano ADA 25 927 070 538
Hshare HSR 42 249 699
Tether USDT 594 018 132
Stellar Lumens XLM 16 588 504 729
BitConnect BCC 2 138 092
Waves Waves 100 000 000

Takže pokud hledáte další zajímavé kryptoměny pro diverzifikaci svého portfolia, nebo vás jednoduše baví prozkoumávat neznámé vody, jsou výše uvedené kryptoměny skutečně tou nejlepší volbou. Samozřejmě za předpokladu, že zvážíte dostatečně veškerá rizika.

Leave a Reply