Rizika obchodování s kryptoměnami – jak je minimalizovat?

Investice do kryptoměn může vypadat velmi lákavě, přesto však mnohým investorům nakonec zbudou jen oči pro pláč. Jejich provinění jsou často nenápadná, ale o to závažnější. A jak na to, abyste nenaletěli i vy?

Probereme si to, co by měl každý obchodník s kryptoměnami povinně znát. A začneme hned tím nejkontroverznějším – kolísavou hodnotou kryptoměn.

Největší riziko obchodování s kryptoměnami – neposedná čísla

Ptáte se, jak je možné, že takový Bitcoin v jednom týdnu láme cenové rekordy, a v tom následujícím prudce ztrácí, aby tento propad o pár dní později zase vyrovnal? A že to mohou být poklesy vskutku dramatické, jak je vidět na následujícím grafu.

*Zdroj: wikipedia.org

Kryptoměny mohou bez varování svou hodnotu výrazně zvýšit – ale také snížit. Proto jsou v současné době doporučovány vždy jen jako doplněk do investičního programu. Jinými slovy, jestliže jde o váš jediný zdroj zhodnocování peněz, nemusí to pro vás vůbec dopadnou dobře.

Kolik peněz investovat do kryptoměn?

Všeobecně platí, že do Bitcoinu, Etherea nebo další altcoinů (takto jsou nazývány všechny měny, které nejsou Bitcoinem) by měla proudit maximálně 1/3 peněz, které máte odloženy na investice. Zbytek uložte do méně rizikových platforem, jako je např. zlato nebo podílové fondy. Právě diverzifikace portfolia je prvním klíčovým bodem úspěchu v kryptoměnách. Pokud je totiž většina vašich peněz uložena právě zde, necháte se snadněji strhnout ke zbrklým rozhodnutím, která se vám nakonec nevyplatí.

Jak nepodcenit analýzu trhu

Ale tvrdit, že ke změnám hodnoty kryptoměn dochází náhle a bez varování by také nebylo úplně pravdivé. Naučíme vás proto, jak si udělat alespoň základní analýzu trhu a předejít tak největším průšvihům.

Fundamentální analýza trhu – sledujte, co se děje kolem vás

Všeobecně platí, že kryptoměny velmi výrazně reagují na dění v svém okolí. Jestliže se o nich mluví, nebo konkrétní kryptoměnu podpořila např. některá velká firma, půjde její cena nahoru. A co tedy sledovat?

Indikátory zvýšení ceny

  • rostoucí zájem veřejnosti
  • medializace v tiskových zdrojích nebo na internetu
  • interní změny vedoucí ke zlepšení bezpečnosti, transparentnosti apod.

Indikátory snížení ceny

  • zvolená kryptoměna (nebo kryptoměny všeobecně) byly v nedávné době cílem velké krádeže
  • negativní publicita v médiích (např. v poslední době články o zneužívání chytrých telefonů nebo mobilů ke skrytému těžení Bitcoinu či Etherea)
  • zákaz kryptoměn v některém státě

Měli byste vědět: i když by kryptoměny měly být nezávislé, přesto se je snaží mnoho států nejrůznější formou omezit. Například proti Bitecoinu přijalo nějaká opatření cca 7% zemí. Jde o Rusko, Alžírsko, Makedonii, Bolívii nebo třeba Ekvádor.

Technická analýza trhu – zaměřte se na to, co dělají druzí

Druhá polovina vašeho úspěchu na kryptoměnovém trhu tkví v dobrém poznání ostatních spolunakupujících. Technická analýza trhu totiž vychází z toho, že se v mnoha situacích chová většina lidí stejně. Stačí si tedy pečlivě zaznamenávat vývoj ceny zvolené kryptoměny společně s výše zmíněnými indikátory trhu a chování ostatních prodejců. A jakmile se vám v grafu ukáže nějaký opakující se obrazec, máte už napůl vyhráno.

Měli byste vědět: Pokud hledáte snadný způsob, jak se dostat k Bitcoinům, navštivte Švýcarsko. Tato pokroková země nabízí jejich nákup na každém nádraží a to přímo v automatu na jízdenky. Ty s nimi sice nezaplatíte, ale mnoho dalších věcí (např. poplatky v jednotlivých kantonech) už ano.

Kvalitní broker vás o peníze nepřipraví

Dalším rizikem hrátek s virtuálními měnami je špatně zvolený prostředník pro jejich nákup. Společností, specializovaných na kryptoměny, je des již velmi mnoho, ne všechny ale mohou nabídnout stejně výhodné podmínky. A na co si dát pozor?

Hledejte potřebné licence

Obchodujete-li z Česka nebo Slovenska, hlídejte si certifikáty od ČNB/NBS a licenci od regulačního úřadu CySEC, který dohlíží na všechny aktivity brokera. CySEC také ochrání vaše vklady do výše 20 000 EUR proti úpadku firmy. Brokerům bez těchto ochranných prvků se vyhněte obloukem!

Věnujte pozornost poplatkům

Je to logické – čím menší budou, tím víc vyděláte. A co si ohlídat nejvíce?

  • Spread je poplatek, který obchodníkovi odvedete, pokud od něj nakoupíte měnu a následně mu ji prodáte zpět.
  • Swap označuje poplatek, který po vás bude obchodník chtít, pokud na své pozici setrváte i přes noc.

Hledejte ideálního brokera pro svou kryptoměnu

O tom, jak vybrat tu správnou kryptoměnu, jsme se zmiňovali v předcházejícím článku. Jakmile si vyberete, ujistěte se, že ji váš vybraný obchodník nabízí. Pokud ne, nemá cenu u něj ani otevírat účet.

Měli byste vědět: nákup Bitcoinu vám mohou zablokovat i některé banky. Podle nich není taková transakce dostatečně transparentní, a mohlo by docházet k tzv. praní špinavých peněz. V Česku se to týká např. skupiny Raiffeisen či UniCredit.

Směnárny s demo účtem

Ideální prvek pro každého začátečníka. Tam, kde vám dovolí vyzkoušet si prostředí zcela zdarma ideálně i bez verifikace účtu, se jistě postarají i o vaše maximální pohodlí při obchodování a celkovou bezpečnost transakcí.

Pár slov závěrem o kryptoměnách

Obchodování s kryptoměnami může být velmi zajímavým způsobem investice, pokud dobře zvážíte všechny jeho výhody a nevýhody. Všeobecně však platí, že tam, kde je omezeno riziko, je omezen také zisk. Jestliže věříte v dlouhodobý růst kryptoměn, bude pro vás možná také mnohem lepší volbou Bitcoiny, Litecoiny nebo jiné virtuální měny jednoduše nakoupit a uložit do některé virtuální peněženky, odkud je vyvedete že ve chvíli, kdy jejich hodnota vzroste.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.67 (3 hlasy)

Leave a Reply