Ušetřete se správně vybraným zdrojem osvětlení

Ušetřit na elektřině můžete i při vhodném výběru osvětlení. Záleží na místě a příležitosti, pro kterou světlo potřebujete, a podle toho si zvolíte nejvhodnější typ. Jak si vybrat vám poradíme v tomto článku.

https://maste-ru.ru/

Už osmým rokem dochází k omezování prodeje klasických žárovek. Zákony nás tak nutí k tomu, abychom si zvykli používat úspornější zdroje osvětlení. Ne vždy jsou ale úsporné zdroje s vysokou pořizovací cenou výhodné.

Klasickou žárovku na krátké svícení

Klasická žárovka funguje také jako zdroj tepla, čímž spotřebuje většinu energie. K samotnému svícení slouží nejvíc 10 %. Ze všech druhů má nejnižší dobu výdrže, zároveň je nejlevnější. Hodí se do míst, kde se často rozsvěcí nebo kam chodíte málo (koupelna, toaleta, sklep) nebo tam, kde se hodí i její výhřevnost (terária).

Osmým rokem probíhá postupné zakazování různých druhů žárovek, září 2016 měl být poslední termín a měl ukončit prodej i čirých halogenových žárovek. Měly zůstat pouze úsporné a dražší varianty. To se ale posunulo na rok 2018. Zakázané žárovky ale stále seženete díky různým nápadům, jak zákony obejít (většinou to pro tyto „obcházeče“ končí soudem).

Na delší svícení jsou dobré kompaktní úsporné žárovky

Hospodárnější variantou klasických žárovek jsou kompaktní úsporné žárovky, nebo-li zářivky. Na rozdíl od nich se ale nehodí na krátké svícení, protože se rozsvěcejí pomaleji (naplno asi během 120 vteřin). Oproti klasické žárovce ušetří 80 % nákladů a dobře poslouží v kuchyních, obývácích, lampách na čtení a dalších místech, kde svítíte déle.

Cenově je mezi klasickou a LED žárovkou, při používání je chladná. Nevýhodou u tohoto typu je, že časté zapínání a vypínání má špatný vliv na jejich životnost. Uváděný výkon vydrží asi dva roky, poté dochází ke snížení svítivosti.

Halogenová žárovka: úspornější varianta klasických žárovek

Je velmi podobná klasické žárovce a to jak principu, na kterém pracuje, tak stejným maximálním barevným podáním. Oproti klasické žárovce je o 30 % úspornější, ale ve srovnání s úspornými a LED zářivkami je neekonomická (i když má nižší pořizovací cenu). Jako klasická žárovka nabíhá hned, ale je značně teplejší. Dá se použít na osvětlení celých zdí i malých předmětů. Vzhledem k vyšší spotřebě je lepší ji využívat jako klasickou žárovku na místech, kde rozsvěcíme častěji a na krátkou dobu.

LED žárovky

Mají nejvyšší pořizovací cenu, ale ve výsledku jsou nejhospodárnější. Mají totiž vysokou životnost a uspoří nejvíc energie. Rychle se rozsvěcejí a použít je můžete kdekoli. LED pásky jsou vhodné pro dekorační nebo noční orientační podsvícení. Nevýhodou u varianty studené bílé je, že může zkreslovat barvy, proto je lepší do obývacích prostorů volit přirozenější teplou bílou (povzbuzuje pocit tepla a pohodlí). Naopak studená nebo neutrální bílá je vhodná pro pracovny (působí psychologicky povzbudivě).

Nejste-li si jistí, zda vám budou LED žárovky vyhovovat, můžete si je pronajmout od RWE. Pozor ale, služba není pro zákazníky tak výhodná, jak se na první pohled jeví. Například při pronájmu 7 zářivek vás to přijde na něco přes 1200 Kč. Takže při koupi 7 nových LED žárovek (cena se pohybuje kolem 100 Kč) zaplatíte jen asi 700 Kč a žárovky jsou hned vaše.

Tip: Při výběru LED žárovky si dejte pozor na lživé převody prodejců, kteří se vám snaží vnutit zbytečně drahé žárovky. Místo výkonu je lepší řídit se podle svítivosti, která je udávána v Lumenech (lm). Pro příklad uvádíme hodnoty pro nejčastěji používané žárovky: 25W žárovku nahradíte za LED žárovku se 220 lm svítivostí, 40W za 410 lm, 60W za 700 lm, 75W za 920 lm a 100W za 1300 – 1400 lm.

Vlastnosti jednotlivých žárovek

žárovka cena životnost vhodná pro
klasická 10-15 Kč 1000 hod. krátká doba, rychlé rozsvícení, vyhřívání
kompaktní-úsporná od 25 Kč 2000 hod. obývací místnosti, lampy na čtení
halogenová od 60 Kč 6000-16000 hod. krátká doba, rychlé rozsvícení, vyhřívání
LED od 100 Kč 25000-50000 hod. jakékoli osvětlení

Nechte si zdarma provést nezávislé srovnání nabídek energií pro Vaši domácnost:

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply