Rakouská dálniční známka

O jejich zdražení se minulou zimu velmi mluvilo, ale skutečnost nakonec není tak špatná. Rakouská dálniční známka letos zdražila jen o výši inflace, v praxi jde o několik desítek eurocentů v závislosti na druhu a délce trvání dálniční známky.

V Rakousku je třeba mít dálniční známku na většině dálnic a rychlostních silnic, některé hraniční a horské tunely a přechody jsou pak navíc ještě zpoplatněný mýtem, vybíraným přímo na místě. Mezi ty nejznámější patří:

  • S 16 – St. Anton – Langen
  • A 13 – Innsbruck – Brenner
  • A 11 – St. Jakob – Karavanke
  • A 10 – Flachau – Rennweg
  • A 9 – St. Michael – Übelbach
  • A 9 – Spital/Pyhrn – Ardning

Rakouská dálniční známka musí být umístěna v souladu s platnými předpisy. V případě osobního automobilu do levého horního rohu čelního skla nebo pod zpětné zrcátko čelního skla. U motocyklů pravidla tak přísná nejsou. Zákon hovoří poměrně vágně o „viditelném a dobře chráněném místě.“

Rakouská dálniční známka 2017 – ceny

Délka trváníMotocyklAutomobil do 3,5 tun
10 dnů5,1 €8,9 €
2 měsíce13,0 €25,9 €
1 rok*34,4 €86,4 €

*Roční rakouská dálniční známka má platnost 14 měsíců (od 1.12. do 31.01.)

Kde nakupovat rakouskou dálniční známku

Nejsnadněji rakouskou dálniční známku koupíte na benzínových pumpách. U nás na těch příhraničních, v Rakousku prakticky kdekoliv. Dále ji seženete i na těchto místech:

  • Pobočky Cash Point
  • ÚAMK – Žlutý Anděl
  • Vybrané provozovny ABA
  • Velké směnárny

Jestliže patříte mezi vlastníky s vozidlem nad 3,5 tuny, musíte ho dovybavit ještě takzvaným GO-Boxem, který obstarává registraci vozidla na mýtném portálu.

Ve Vídni a Dolním Rakousku musí být užitková vozidla a jejich návěsy označena plaketou s vyznačením nízkoemisní třídy, kterou řidič prokazuje, že jeho vozidlo nepatří do emisní třídy EURO 0 a EURO 1, které mají na zdejší silnice vjezd zakázán.


Rakouská dálniční známka – pokuty

Platnost dálniční známky je oprávněna kontrolovat nejenom rakouská policie, ale také zaměstnanci firmy ASFINAG (údržba silnic a dálnic). Pokuty za jízdu bez dálniční známky jsou v Rakousku velké. Za absenci dálniční známky můžete na místě zaplatit pokutu až 120 € a 240 € za pokus o neoprávněnou manipulaci. Ve správním řízení pak dosahují pokuty dvojnásobné výše.

S namátkovou kontrolou dálničních známek se lze setkat kdekoliv. Oblíbený je hlavně krátký úsek dálnice A12 mezi německou hranicí a výjezdem na Kufstein, který byl ještě do roku 2013 bezplatný. Pokud ho chcete objet, vydejte se výjezdem z dálnice A93 (Kiefersfelden, Kiefersfelden, Kufsteiner Strasse, Kufstein). Při větším provozu ale počítejte s kolonami.

Na hlídky také často narazíte na dálničních odpočívadlech mezi Salcburkem a Lincem a také kousek za Innsbruckem. Výjimkou není ani svedení aut na dálnici do jednoho pruhu a při té příležitosti i snadná kontrola hříšníků, díky pomalému pohybu kolony.

Platnost rakouské dálniční známky

Roční rakouská dálniční známka platí od 1.12. do 31.1.
Dvouměsíční rakouská dálniční známka platí vždy od zvoleného dne po dobu následujících 12 měsíců a to vždy od 00:00 hod do 24:00 hod.
Desetidenní rakouská dálniční známka platí od půlnoci zvoleného dne do půlnoci desátého dne.

Budoucnost dálničních známek v Rakousku

v roce 2018 nejspíš čeká rakouské řidiče velké překvapení. Systém nalepovacích dálničních kupónů by měly postupně nahradit dálniční video známky, snímatelné například přes mobilní aplikace. Očekává se nejdříve experimentální zavedení dvouměsíčních a desetidenních dálničních známek a pokud se celý systém osvědčí, měl by klasické dálniční známky plně nahradit do několika let. Součástí pořízení video známky bude nezbytná on-line registrace evidenčního čísla vozidla.

Aktualizováno v lednu 2017

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply