Dálniční známka Slovensko

I když je slovenská dálniční síť poměrně řídká (nemá na délku více než 380 km), stejně je třeba při vjezdu na vybrané úseky platit. V minulé, roce přešlo Slovensko kvůli úspoře nákladů a snazší dostupnosti dálničních známek na elektronický systém. Dálniční známka Slovensko se už tedy nikam nelepí, je výlučně elektronická. Koupíte ji snadno i přes mobil nebo počítač.

Sytém elektronických známek platí na Slovensku od 1. ledna 2016 a pokud jste někdy nakupovali e-viněty v Maďarsku, máte už napůl vyhráno, protože slovenský systém funguje úplně stejně. Dálniční síť na Slovensku bohužel není tak komfortní, jak jsme zvyklí odjinud, jde spíše o jednotlivé izolované úseky, jejichž vzájemné propojení se v naprosté většině případů teprve plánuje.

Dálniční známka Slovensko – jak na nákup

Na Slovensku je možné zakoupit tři typy dálničních známek v elektronické podobě. Platí ale jen pro vozidla do 3,5 tuny, ty ostatní musí platit mýtné. Ceny naleznete přehledně v následující tabulce.

Doba platnosti Cena
Desetidenní 10 €
Měsíční 14 €
Roční 50 €

Desetidenní známka platí 10 dnů od data vyznačeného zákazníkem.

Měsíční dálniční známka Slovensko platí 30 dnů od data vyznačeného zákazníkem.

Roční známka platí od 1. ledna předchozího roku až do 31. ledna následujícího roku.

TIP: Pokud vám přijdou ceny povědomé, pak je to tím, že se jejich výše od minulého roku vůbec nezměnila. Třeba má Slovensko s tou úsporou nákladů a tím i snížením ceny za osobní dopravu na vysokorychlostních úsecích silnic přece jenom pravdu.

Dálniční známku kupte předem

Je dobré vědět, že známku je třeba zakoupit ještě před vjezdem na dálnice na slovenském území. Nemůžete tedy použít nejbližší nájezd v ČR a doufat, že zastavíte na první použitelné benzince. Kontrola probíhá za pomoci ověřování SPZ vozidla skrze mýtnou bránu a podobné podvody jsou okamžitě odhaleny.

Dálniční známka Slovensko je k zakoupení přímo na bývalých hraničních přechodech nebo na benzinových pumpách, poštách a obchodech a autoservisech označených speciální samolepkou. Nejpohodlnější je ale nákup on-line přímo z pohodlí domova. Vyhnete se tak nefungujícím terminálům nebo frontám.

Stačí navštívit portál www.eznamka.sk a při nákupu zadat registrační značku auta a stát, ve kterém byl vůz registrován. Pokud se vám povede zadat některý z údajů nesprávně nebo bude třeba některý z nich v průběhu roku změnit, stačí zadat uvedené změny na svém profilu. Nemusíte kvůli tomu kontaktovat telefonickou linku, jako je tomu v již zmiňovaném Maďarsku.

Při nákupu přes internet obdržíte elektronický doklad, který je třeba předložit při dálniční kontrole, při nákupu v kamenných pobočkách dostanete doklad papírový.

Elektronická dálniční známka Slovensko je třeba na těchto úsecích dálnic a vysokorychlostních silnic:  D1, D2, D3 a D4 a R1, R2, R4 a R6.

Nejčastější chyby při nákupu a placení

Ať už nakupujete známku on-line nebo na poštách či benzínové pumpě, měli byste věnovat pozornost těmto detailům:

  • Registrační číslo auta je vždy třeba napsat bez čárek, mezer nebo pomlček. Při nákupu více kusů vyžaduje dálniční známka Slovensko oddělení jednotlivých čísel jednoduchou čárkou.
  • Jestliže vám nedorazí potvrzující e-mail, povolte v nastavení své schránky doménu @eznamka.sk a požádejte o opětovné zaslání.
  • Při platbě kartou je třeba vždy použít takovou, na které je uvedeno vaše jméno a příjmení, jinak mohou při placení nastat problémy.
TIP: Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu vystavit kopii platebního potvrzení, musíte kontaktovat bezplatnou infolinku na čísle 02/32 777 777. Požádání přes on-li rozhraní ani na kamenných pobočkách není možné.

Pokud při nákupu vyplníte alespoň jeden platný kontaktní údaj (e-mail, telefonní číslo), přijde vám upozornění tři dny před koncem platnosti dálniční známky.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.67 (6 hlasů)

Leave a Reply